۲ چهره روابط فرهنگی ایران و فرانسه مورد تجلیل قرار گرفتند

۲ چهره روابط فرهنگی ایران و فرانسه مورد تجلیل قرار گرفتند عطر و تن: مراسم بزرگداشت «چهره های ماندگار روابط فرهنگی ایران و فرانسه» در پاریس اجرا شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی مركز ایران و فرانسه، این مراسم به ابتكار «مركز ایران و فرانسه»، «موسسه روابط علمی و فرهنگی بین فرانسه و ایران» و باز با همكاری و به میزبانی مجله «پاریس تهران» انجام شد و در آن با حضور شخصیت های دانشگاهی، علمی، اقتصادی، فرهنگی و هنری ایرانی و فرانسوی، دو نفر از شخصیت های فرهنگی ایرانی و فرانسوی مورد تجلیل قرار گرفتند.
در این مراسم با حضور یولن دو كورسون نماینده و عضو كمیسیون امور اروپای مجلس ملی فرانسه و دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه، محمد طاهری كاردار موقت سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه و دكتر جمال كامیاب رایزن فرهنگی سفارت كشورمان در فرانسه، از جایگاه علمی دكتر حسین بیك باغبان استاد ممتاز و بازنشسته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهر استراسبورگ فرانسه و موسس مركز توسعه ایران شناسی در فرانسه و همین طور دكتر دژان بوگدانوویچ ایران شناس و مدرس بازنشسته فرهنگ و تمدن ایرانی در اینالكو و دانشگاه پاریس ۳ تقدیر گردید.
در ابتدا و سپس خوشامدگویی آغازین و توضیحاتی كوتاه درباب اهداف برگزاری این مراسم توسط فاطمه شادمان معاون «مركز ایران و فرانسه» و ژان كلود ووآزن سردبیر مجله «پاریس تهران»، طاهری كاردار موقت سفارت كشورمان در فرانسه در سخنانی با اشاره به سابقه دیرینه روابط بین دو ملت ایران و فرانسه و وجود ارتباط تاریخی و ناگسستنی بین دو كشور، برگزاری چنین برنامه هایی در امتداد تكریم و تقدیر ایرانی ها و فرانسویان مقیم این كشور را كه سال ها در راه علم و فرهنگ تلاش نموده اند با هدف تقویت این روابط بسیار ثمین و سودمند دانست.
سپس سخنان او، دكتر پژمان معمارزاده به نمایندگی از اعضای داوران با تاكید بر اهمیت تجلیل از بزرگانی كه در كشور فرانسه سال ها در حال خدمت رسانی به علم، فرهنگ و هنر دو كشور ایران و فرانسه بوده اند، توضیحاتی درباب این همایش برای حاضران نمایش كرد و با اشاره به برخی فعالیت های هنری كه در این سال ها در ایران و برمبنای تقویت روابط فرهنگی دو كشور صورت می گیرد، جایگاه فرهنگی و تاریخی دو كشور ایران و فرانسه و پیشینه تعاملات آنرا مهم دانست.
در ادامه این مراسم و با حضور افراد مورد اشاره و باز دكتر محسن متقی و آلن برونه از اعضای هیات داوران به پاس خدمات بهادار و تلاش های سالیان مدیدِ دو چهره برجسته روابط ایران و فرانسه حسین بیك باغبان و دژان بوگدانوویچ، هدایایی از صنایع دستی كشورمان همراه با لوح یادبودی با خوشنویسیِ شكسته نستعیلقِ رمضانعلی واشقانی فراهانی، به آنها تقدیم شد.
در ادامه حسین بیك باغبان با سپاس از برگزار كنندگان این مراسم با اشاره به فعالیت های صورت رگفته بوسیله دانشگاه استراسبورگ در منطقه آلزاس فرانسه برای معرفی و شناخت فرهنگ و تمدن فارسی به فرانسویان، به گسترش روزافزون آن در تاریخ روابط دانشگاهی دو كشور در ۴۰ سال اخیر اشاره نمود و خدمت در این راه را همچنان ادامه دار و بعنوان یك افتخار و تكلیف دانست.
دكتر بیك باغبان همین طور با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای راه اندازه دوره های تكمیلی فوق لیسانس و دكترای زبان و ادبیات فارسی، افزایش این فعالیت ها با دانشگاه های ایران را بسیار ضروری دانست و با اشاره به تبادلات دانشگاهی در چارچوب اعزام استاد و دانشجو كه از سال ۲۰۱۴ بین دو كشور در حال جریان است از مسئولان دست اندركار دو كشور و وزارتخانه های آموزش عالی و خارجه ایران و فرانسه در تسهیل این امور قدردانی كرد.
او سپس شهر استراسبورگ را بعنوان مقر شورای اروپا یك فرصت مغتم دانست و بیان كرد: در جهت تقویت روابط دیرینه دو كشور كه بر پایه حسن اعتماد قرار دارد می توان با معرفی تمدن و فرهنگ ایران بوسیله این شورا در چارچوب آموزش زبان فارسی و همكاریهای مشترك فرهنگی به این مهم پرداخت چنان چه تابحال فعالیت های مهمی باز بوسیله «مركز توسعه ایران شناسی در فرانسه» در شورای اروپا صورت پذیرفته و همچنان در حال گسترش است.
سپس دكتر دژان بوگدانوویچ با تشكر از دست اندركاران این برنامه و بیان گوشه ای از خاطرات ایام تحصیل خود در دهه ۴۰ شمسی در دانشگاه تهران زیر نظر سعید نفیسی، ذبیح الله صفا و محمد معین از دغدغه این استادان برای ترویج شعر و ادب فارسی بوسیله فراگیری زبان فارسی و ترجمه این متون ادبی به زبان فرانسه سخن گفت و با اشاره به تلاش های خود در جهت راه اندازی كتابخانه های تخصصی فارسی در كشور فرانسه از همكاریهای علمی با ژیلبرت لازار و هانری ماسه در سال های دور در راه خدمت به فرهنگ و تمدن ایران كه همیشه برای او مایه افتخار بوده است نكاتی را برای حاضران بیان كرد.
این مراسم به منظور پاسداشت خدمات علمی و فرهنگی دو شخصیت ایرانی و فرانسوی برای اولین بار از یك برنامه همه ساله كه با حضور هیات داورانی متشكل از پروفسور فرانسیس ریشارد ایران شناس و متخصص نسخ خطی ایرانی، دكتر محسن متقی استاد دانشگاه و جامعه شناس، دكتر سپیده پارساپژوه مدرس و پژوهشگر حوزه مطالعات انسان شناسی، ژان كلود ووآزن سردبیر مجله «پاریس تهران»، آلن برونه نویسنده و محقق در حوزه هنر و سینمای ایران و دكتر پژمان معمارزاده موزیسین، نوازنده و رهبر اركستر در فرانسه، با هدف معرفی و گرامیداشت نام آورانِ كشورمان در فرانسه برگزار می شود، برپا شد.
بیك باغبان استاد ایرانشناسی و رئیس اسبق گروه خاورشناسی دانشگاه استراسبورگ فرانسه است كه بیشتر از ۳۷ سال در رشته های تاریخ تمدن ایران و زبان و ادبیات فارسی سابقه تدریس دارد و تا امروزبیش از ۲۰ كنگره بزرگ علمی بین المللی را در زمینه مطالعات خاورشناسی در فرانسه برگزار كرده و در خیلی از كنگره های علمی بین المللی جهان شركت داشته است. یكی از برجسته ترین خدمات فرهنگی پروفسور حسین بیك باغبان احداث مقطع لیسانس زبان و ادبیات فارسی و تاریخ تمدن ایران در كنار مقاطع فوق لیسانس و دكتری در دانشگاه استراسبورگ است.
دیگر چهره این مراسم تجلیل، دكتر دژان بوگدانوویچ نویسنده، محقق، مترجم و مسئول سابق بنیاد فارسی كتابخانه مدرسه زبان های شرقی فرانسه بود كه سالیان متمادی از عمر خودرا صرف ترویج زبان و ادب فارسی، ایران شناسی، شناخت سینما و هنر ایران در كشور فرانسه كرده است. وی همینطور از شاگردان سعید نفیسی و هانری ماسه ایران شناس و نویسنده معاصر فرانسوی است كه در سال ۱۹۶۴ میلادی توانست رساله دكترای خودرا در زمینه نسخ خطی فارسی زیر نظر ذبیح الله صفا و محمد معین به اختتام برساند. ترجمه «سندبادنامه» به زبان فرانسه با عنوان «كتاب هفت وزیر» از آثار او است.
1397/11/17
18:18:03
5.0 / 5
4761
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , خدمات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه