خبرنگاران كوزه شكسته!

خبرنگاران كوزه شكسته! عطر و تن: وقتی خبرنگاری به سبب سانحه ای یا یك عارضه جسمی كارش به بیمارستان و اغماء و از آن فراتر می كشد، باز بحث كهنه «بیمه خبرنگاران» به یك چالش تبدیل می شود؛ خبرنگارانی كه خودرا موظف می دانند همه ی مشكلات سایر قشرها را پیگیری و برطرف كنند اما خودشان مصداق كوزه گرانی هستند كه از كوزه شكسته آب می خورند.همین چند روز پیش، اعلام گردید یكی از خبرنگاران فرهنگی و هنری كه سابقه چندین سال فعالیت در این حوزه را در كارنامه حرفه ای خود دارد، به سبب افزایش قند خون به كما رفته است. در این میان بعضی از همكاران رسانه ای او اعلام نموده اند كه او از حدود شش ماه پیش حقوقش را دریافت نكرده و طبعا حق بیمه اش هم واریز نشده؛ تا آن روز كه رسانه محل كار این خبرنگار متوجه وضعیت سلامتی وی در بیمارستان شد و خودش را ملزم به پرداخت كرد.

او تنها خبرنگاری نیست كه از دریافت حق بیمه یا حقوق خود محروم بوده است؛ بسیاری دیگر از خبرنگاران و بخصوص خبرنگاران رسانه های مكتوب در این مدت اخیر با این مشكل مواجه بوده اند.

مشكل بیمه خبرنگاران سوژه جدیدی نیست و سال هاست كه چاره قطعی آن از دولتی به دولت دیگر منتقل میگردد و همواره باز با وعده هایی همراه بوده كه با وجود عملی شدن بخشی از آنها، باز هم گره بزرگی از این مشكل را باز نكرده است.

در دوره ای بخشی از یارانه رسانه ها از راه پرداخت حق بیمه شان به آنها پرداخت گردید و در مقطع هایی بیشتر هم به همان شیوه سنتی واریز هزینه بیمه خبرنگاران به سبد یارانه مستقیم مدیران مسؤول؛ در مقابل، مدیران موظف باشند كه نیروهای خودشان را بیمه كنند اما اینكه چقدر مدیران مسؤول خودرا موظف به انجام این امر و چقدر سوژه پیگیری خواهد شد، موضوعی است كه شاید به راحتی قابل تشخیص نباشد.

این درحالی است كه یكی از مهمترین دلایل بیمه نشدن برخی خبرنگاران در این سال ها، ارتباط مستقیم با مدیران مسؤول است كه به مرور زمان موجب احداث راه های فرار مدیران از پرداخت حق بیمه خبرنگاران شده است.

به نظر می رسد در امتداد پیگیری همین سوژه بود كه معاونت مطبوعاتی تصمیم گرفت با دعوت از یك كارشناس بیمه تلاش كند با خبرنگاران ارتباط مستقیم داشته باشد. اما سوال اینجاست كه شنیدن دغدغه ها و مشكلات خبرنگاران چه تضمینی برای برخورد با مدیران مسؤول متخلف و احیانا توبیخ آنها خواهد بود؟ و اینكه آیا اصلا كسی در لایه های اداری خودرا در قابل شرایط نامطلوب بیمه خبرنگاران مسئول می داند؟
چندی پیش محمد سلطانی فر در گفت وگویی با ایسنا درباره شرایط بیمه خبرنگاران و نتایج جلساتی كه با این مساله در معاونت مطبوعاتی برگزاری شده است، توضیح داد: در سال های ۹۵ و ۹۶ بیمه خبرنگاران را معاونت مطبوعاتی بر عهده گرفته بود؛ بر این اساس هر رسانه ای لیستی را به معاونت مطبوعاتی تحویل می داد و معاونت باز بخشی از بیمه خبرنگاران را پرداخت می كرد. این مبلغ برای خبرنگاران ۲۳ درصد و برای غیرخبرنگار ۱۱ درصد بود.
او افزود: اما این طرح خلأ هایی داشت؛ بعضی از رسانه هایی كه سهمیه بیشتری داشتند افراد دیگری را به غیر از خبرنگاران به فهرست بیمه اضافه می كردند و معاونت مطبوعاتی پول بیمه آنها را پرداخت می كرد. این در حالی بود كه رسانه های بزرگتری مثل «ایسنا» می گفتند چرا سهم ما كم است. این بی عدالتی و موارد دیگر موجب شد كه ما سوژه بیمه را كه جزو وظایف كارفرما و مدیران مسؤول است به عهده خودشان بگذاریم، این بودجه را در یارانه آنها در نظر بگیریم و آنها را موظف نماییم كه خودشان نیروهایشان را بیمه كنند.
معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره كرد: از طرفی چون می دانستیم كه امسال و سال های آینده از لحاظ بیماری سال های خوبی نخواهد بود بیمه تكمیلی را برای خبرنگاران در نظر گرفتیم. بر این اساس كلیه خبرنگارانی كه عضو صندوق هنر باشند، تماما عضو بیمه تكمیلی می شوند كه حدود دو سوم هزینه های درمان آنها را ما بعنوان صندوق هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت می نماییم. بیمه هنر كمك زیادی به روزنامه نگاران می كند و از آنجائیكه شامل افرادی می شوند كه باید بیمه پایه داشته باشند مدیران را موظف می كنند كه نیروهایشان را بیمه كنند. همین طور این بیمه به خانواده خبرنگاران باز تعلق می گیرد.
سلطانی فر درباره تعهد معاونت مطبوعاتی در قبال بیمه خبرنگاران، تصریح كرد: رسانه ها دیگر موظف نیستند كه به ما فهرست بدهند و خودشان موظفند نیروهایشان را بیمه كنند. دیگر مدیران مسؤول در قبال نیروهایشان متعهد هستند و نه معاونت مطبوعاتی.
طبعا در چنین شرایطی این پرسش مطرح می شود: آیا این بهترین روش است؟ اگر آری، تابحال چنددرصد از مطلوبیت بررسی شده كه از این طریق به دست آمده است؟
1397/10/19
14:35:12
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: بیمار , بیماری , بیمه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه