اعتراض كتابفروشان اصفهان به نمایشگاه استانی كتاب

اعتراض كتابفروشان اصفهان به نمایشگاه استانی كتاب عطر و تن: كتاب فروشان و اتحادیه صنف كتاب و لوازم التحریر اصفهان در نامه های جداگانه ای، نسبت به برگزاری نمایشگاه استانی كتاب در این شهر اعتراض كردند.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، برگزاری نمایشگاه های استانی همیشه محل بحث بوده است و موافقان و مخالفانی داشته است. با عنایت به تخفیف هایی كه نمایشگاه های استانی دارند، گفته می گردد در روزهای برگزاری نمایشگاه های استانی كتاب فروشی ها رونق خویش را از دست می دهند و مردم ترجیح می دهند كتاب های خویش را در این نمایشگاه ها تهیه كنند.

كتابفروشان اصفهان در اعتراض به نمایشگاه (فروشگاه) استانی كتاب، نامه ای خطاب به اتحادیه صنف كتاب و لوازم التحریر اصفهان نوشتند كه به این شرح است:

«به استحضار می رساند ما كتاب فروشان اصفهان بعنوان پیكره همیشه فعال جامعه فرهنگی از شما درخواست می نماییم از ما در برابر خواسته های انحصارطلبانه بانیان برگزاری نمایشگاه استانی كتاب محافظت كنید و مانع برگزاری این دست نمایشگاه ها شوید.

بر شما و بر هیچ یك از اهل فرهنگ پوشیده نیست، كه نمایشگاه استانی كتاب، نه تنها مكانی برای عرضه دستاوردهای فرهنگی نیست بلكه فروشگاهی برای كتاب سازان و ناشران دست چندمی است و تنها دستاوردش ویرانی اقتصادی پایگاه های دائمی فرهنگ یعنی كتاب فروشی ها است. در این اوضاع نابهنجار اقتصادی هیچ توجیه عقلانی و اخلاقی وجود ندارد كه برای خوشایند معدودی به منافعشان در برگزاری و حاشیه های پرسود اینگونه نمایشگاه ها است اجازه دهیم كتاب فروشانی كه متصدیان تنفسگاه های فكری و معنوی این شهر هستند در زیر فشار اقتصادی خرد شوند.

درد بسیار است و ما از اطاله كلام گریزان. اكنون به هر صنفی كه بنگرید یا به احتكار دلخوش است یا به صعود ثانیه ای سرمایه اش. در این میانه كتاب فروشان محصولات فكری و فرهنگی این كشور را به بهای پیشین مندرج در پشت جلد در اختیار همشهریان قرار می دهند و بهره ای كه نصیبشان می گردد شرافت شغلی است و در نهایت امر مواجهه یا هزینه های روز افزون فروشگاه داری. اكنون نمایشگاهی را تصور كنید كه به یك باره بخش عظیمی از گردش مالی كتاب شهرمان را فرو می بلعد و به تهران و قم می گریزد و سبب تغییر كاربری كتابفروشی های شهر پرچمدار فرهنگ ایرانی – اسلامی مان می گردد. والله چنین ظلم بیگانه به ما روا ندارد كه دوست.

كار مفید فرهنگی همان است كه مستمر و با كیفیت در كتابفروشی های شهر برگزار گردد و نه با برگزاری های نمایشگاه های ویرانگر فصلی، مردم كتابخوان و جوانان آینده ساز را دلزده از كتاب و گریزان از فرهنگ كند.

سرور گرامی عاجزانه از شما خواهش می نماییم نگذارید اصفهان پرافتخارمان با صد و اندی كتابسرای واقعی و نه نوشت افزار فروشی و چند صد كتابفروش حرفه ای تمام وقت كه در طرح های تخفیفی موفق و به روز تابستانه، پاییزه و عیدانه كتاب وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی همیشه در بین سه استان برتر بوده و چه بسا در قیاس جمعیتی برترین بوده است در راه زوال بیفتد.»همچنین اتحادیه صنف كتاب و لوازم تحریر اصفهان هم در نامه جداگانه به رییس اتحادیه ناشران و كتاب فروشان تهران، نسبت به برگزاری نمایشگاه اعتراض كردند كه نامه به این شرح است:

«همانطور كه مستحضر هستید نمایشگاه های استانی كتاب به محل اختلاف بین ناشران و كتابفروشان در شهرهای مختلف ایران بدل شده است. طی پیگیری سالیانه اخیر اتحادیه صنف كتاب و لوازم التحریر اصفهان و عرضه دلایل جامع و مانع خدمت مسئولین دستگاه های مختلف در مدت سه سال قبل این نمایشگاه در اصفهان برگزار گردید. حال پس از سه سال معدودی از ناشران اصفهان با سردمدار نشان دادن خود در جریان كتاب اصفهان به مثابه نماینده این صنف عمل كرده تا نمایشگاه كتاب استان اصفهان امسال را پیگیری، هدایت و اجرا نماید.

این نمایشگاه ضمن به وجود آوردن مجدد شكاف بین ناشران محترم و كتابفروشان شهرستان های مختلف ضربات پایانی را بر اقتصاد ضعیف این كتابفروشان خواهد زد، بنابراین اتحادیه كتاب و لوازم التحریر اصفهان ضمن اعلام مخالفت با برگزاری این نمایشگاه از حضرتعالی كه سال ها در این حوزه فعالیت نموده و آگاه به مشكلات هستید، خواهشمند است ضمن اطلاع رسانی به اعضای خود اقدامات لازم در جهت عدم برگزاری این نمایشگاه را مبذول فرمایید. شایان ذكر است در صورت برگزاری این نمایشگاه واحدهای صنفی این اتحادیه مبادرت به فروش فوق العاده و عرضه تخفیف به اندازه كل تخفیف این نمایشگاه از روزهای قبل و با تبلیغات بسیار گسترده با هماهنگی دستگاه های مربوطه در سطح شهر انجام شده است، خواهند نمود و به این صورت برگزاری نمایشگاه برای شركت كنندگان در آن از حیث انتقاع ساقط می نمایند و برای ناشرین محترم در این نمایشگاه جز رنج سفر و هزینه های اجرایی نمایشگاه عایدی دیگری حاصل نخواهد داشت.»امیر مسعود شهرام نیا – مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران - قبل از این در گفت و گو با ایسنا درباره برگزاری نمایشگاه های استانی اظهار كرده بود: نگاه هایی كه به نمایشگاه های استانی شده بیشتر از تهران به سمت استان هاست. قبول دارم در شیوه سنتی اداره نمایشگاه های استانی صدمه هایی به كتاب فروشی های استانی وارد می شد. ما بخشی از این صدمه ها را شناسایی و تلاش كردیم تا آن ها را برطرف نماییم و با تغییری كه در شیوه اجرا و سیاست ها بوجود آورده ایم به نظر می آید توانستیم این صدمه ها را به حداقل برسانیم. ولی از قبل مزایای فراوانی وجود داشت و دارد. تلاش مان این است كه مزایا را تقویت نماییم تا به هرحال احساس نشود كه تبعیض وجود دارد. منظورم از نگاه استانی این است كه در خیلی از استان های ما، فضای كتاب فروشی های موجود پاسخ گوی نیاز جامعه كتاب خوان یا حتی دانشجویان و دانش آموزان استان نیست. استان هایی داریم كه تعداد كتاب فروشی های شان خیلی كم است و اگر تعداد عناوین را بشمارید در یك استان بزرگ در مجموع ۱۰هزار عنوان كتاب نمی توان پیدا كرد، اما ما در نمایشگاه ۵۰هزار عنوان كتاب عرضه می نماییم.

وی همینطور اظهار داشته بود: برای این كه مزیت ها را حفظ نماییم تا به كتاب فروشی صدمه نرسد چند كار انجام داده ایم؛ یكی از طریق ها این است كه بن هایی كه در اختیار مردم قرار می دهیم در طول ایام نمایشگاه و حتی دو هفته پس از نمایشگاه در كتاب فروشی های استان فعال است. در طول سال ۹۶ از مجموع یارانه تخفیف نمایشگاه های كتاب حدودا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد - كه استان به استان متفاوت می باشد - در كتاب فروشی ها مصرف شد. طبق بررسی های ما فروش كتاب در كتاب فروشی های استان در طول نمایشگاه افت پیدا نكرد بلكه به خاطر توزیع بن كارت ها افزایش هم داشت. علاوه بر این ها، با زمانبندی نمایشگاه های استانی كتاب تلاش كردیم كمتر به كتاب فروشی ها صدمه برسد. برخی ماه ها مانند ماه مهر برای كتاب فروشی ها مهم می باشد. تلاش كرده ایم تا می گردد نمایشگاه را از مهر دور نماییم. البته مشكلی كه داریم گاهی ادارات كل استان در این مورد مقاومت می كنند و تمایل دارند نمایشگاه را به مهر و آبان بكشانند.


1397/08/03
22:41:59
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: سفر , فرهنگ , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه