در قالب دو كتاب منتشر شد

دانشنامه دیزاین و آلیس در سرزمین عجایب

دانشنامه دیزاین و آلیس در سرزمین عجایب عطر و تن: ترجمه «دانشنامه دیزاین» ویراسته میشائیل ارل هاف و تیم مارشال به همراه ترجمه «آلیس در سرزمین عجایب» نوشته لوییس كارول انتشار یافته است.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، «دانشنامه دیزاین» ویراسته میشائیل ارل هاف و تیم مارشال با ترجمه منظر محمدی در ۵۸۹ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در نشر مشكی به چاپ رسیده است.

در مقدمه ناشر آمده است: در جریان ترجمه كتاب، ترجیح دادیم معادل مألوف واژه design در فارسی را -كه همان «طراحی» باشد- به كار نبریم و از اصطلاح «دیزاین» استفاده نماییم. طراحی در فارسی معنای دیگری(drawing) هم دارد، در حالیكه منظور نویسندگان از design یكسره چیز دیگری است. در واقع، دیزاین معنای وسیع تری نسبت به طراحی دارد و واژه دوم نمی تواند تمام جنبه های مفهوم دیزاین را بازتاب بدهد.

در مقدمه ویرستاران كتاب هم عنوان شده است: ایده انتشار «دانشنامه دیزاین» از اینجا آمده كه به باور ما نیاز مبرمی به صورت بندی جدی زبان مشتركی در دیزاین، در عرصه حرفه های متكثر و ناهمخوان دیزاین و فراتر از آن ها، احساس می شد. به عبارت دیگر، هدف این كتاب آن است كه میان گروه های مختلفی كه امروز در زمینه دیزاین نقشی دارند- چه آنان كه خویش را دیزاینر می پندارند، چه تولیدكننده، مدیر، بازاریاب، مدرس یا محقق دیزاین - بحث و گفت وگو و تبادل نظر به وجود آورد. همینطور این كتاب می خواهد به مردم عادی علاقه مند - یعنی مصرف كنندگان دیزاین - كمك نماید اهداف، روش شناسی ها و فناوری های مختلف عرصه دیزاین را، كه در خلق محصولات و سیستم های مورد مصرف آنان در زندگی روزمره شان به كار می رود، بشناسند.

ما در باب مقولات زبان و واژگان تخصصی ای كه امروزه گفتمان دیزاین را شكل داده اند به دقت فكر كردیم. با این وجود، هنگام كار روی این كتاب، دریافتیم كه شماری از اصطلاحات پرارزش این عرصه را از قلم انداخته ایم.

مسلم است كه زبان همواره در سیلان است و دیزاین هم خود قلمروی به شدت پویاست. در نتیجه زبان دیزاین می تواند بسیار گسترده و بی ثبات باشد، كه اغلب از دورن گفتمانی كلامی شكل می گیرد. شاید بنابراین است كه تابحال تلاش چندانی برای تألیف دانشنامه دیزاین صورت نگرفته است، و شاید بنابراین است كه اثر حاضر داعیه هیچ «حقیقت» جزمی و قاطعی ندارد.

همینطور در نوشته پشت جلد كتاب می خوانیم: كتاب حاضر شامل بیشتر از سیصد مدخل مقاله وار كوتاه و بلند است درباره جنبه های گوناگون دیزاین. دیزاین در این كتاب به معنای وسیع كلمه به كار برده شده است. به این ترتیب، به مدخل هایی برمی خوریم همچون «دیزاین بو»، «دیزاین رویداد»، «دیزاین حمل و نقل»، «دیزاین ایمنی»، «دیزاین ضد جرم» و....

بسیاری از مقولاتی كه در این كتاب درباره شان بحث شده در ایران ناشناخته مانده اند و این كتاب شاید درآمدی باشد بر شناخت آن ها. مخاطبان این اثر دیزاینرها، دانشجویان، استادان و پژوهشگران دیزاین و تمام علاقه مندانی هستند كه مایل اند به صورت عمیق و علمی با دیزاین آشنا گردند.دیگر كتاب منتشرشده در نشر مشكی، «آلیس در سرزمین عجایب» نوشته لوییس كارول با تصویرگری رالف استدمن با ترجمه حسین شهرابی است كه در ۲۲۴ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد كتاب آمده است: خیلی وقت بود كه به اندازه واقعی اش نبود. به خاطر همین، حالا احساس عجیبی داشت. ولی در عرض چند دقیقه عادت كرد و مثل همیشه مشغول حرف زدن با خودش شد. «خب، نصف نقشه ام اجرا شد! چقدر این همه تغییر آدم را گیج می كند! یعنی حتی مطمئن نیستم یك دقیقه بعد چه شكلی می شوم! ولی خب به اندازه واقعی ام برگشته ام. كار بعدی ام این است كه بروم به آن باغ زیبا... اما چطور این كار را بكنم؟ این را كه گفت، ناگهان از مكانی باز سردرآورد كه خانه ای كوچك، به ارتفاع كمتر از یك متر و نیم، در آن پیدا بود.

آلیس با خودش اظهار داشت: «كسی كه توی همچین جایی زندگی بكند جرئت ندارد با من كه الآن به این اندازه هستم حرفی بزند؛ حتما از ته دل می ترسانم شان!» به همین خاطر، دوباره یك گاز به قارچ توی دست راستش زد و نزدیك خانه نرفت تا آنكه قد خودش را حدود بیست و پنج سانت كرد. (از متن كتاب)

آیا از پس این كار برآمدم؟ آیا بازترجمه ام طوری هست كه وجود خویش را توجیه كند؟ خواننده ها بهترین داوران اند. اما تا آنجا كه به خودم مربوط است، كماكان ناراحتم كه شهامت نداشتم سراغ بازترجمه خوش خیالانه آرمانی ام بروم. آرمانگرای درون من احساس می كند شكست خورده و گاهی می گوید كاش این كتاب را فعلا ترجمه نمی كردم. اما اعتراف می كنم از ذره ذره اش لذت بردم - چه از شكست هایم، چه از پیروزی های احتمالی ام. (از پس گفتار مترجم فارسی)


1397/07/26
18:20:30
5.0 / 5
4807
تگهای خبر: زندگی , فناوری , كتاب , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه