نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت؛

خبرهای خوش دارویی در راه است

خبرهای خوش دارویی در راه است به گزارش عطر و تن سخنگوی وزارت بهداشت در واكنش به مبحث هزینه كرد منابع این وزارتخانه در طرح تحول سلامت توضیحاتی عرضه داد.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، دكتر ایرج حریرچی بامداد دوشنبه در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی با بیان این كه آمار مشاركت دولت و بیمه ها در هزینه های سلامت طی دهه ۹۰ و تا سال ۹۱ كمتر از سال های ۹۲ تا ۹۶ بوده است، تصریح كرد: بر مبنای حساب های ملی و برآوردهای واقعی كل پرداختی دولت و بیمه ها در دهه ۹۰ و تا سال ۹۱ بابت هزینه های سلامت ۳۳. ۳ درصد تا ۳۹ درصد بوده است.
وی اضافه كرد: از سال ۹۳ تا ۹۶ سهم دولت و بیمه ها از هزینه های سلامت برای نخستین بار در ۵۰ سال اخیر به بالای ۵۰ درصد رسیده است به طوری كه پیش بینی می كنیم این سهم در سال ۹۶ به ۵۱. ۵ درصد برسد.
حریرچی در عین حال از كاهش پرداختی از جیب مردم بابت هزینه های سلامت اطلاع داد و اظهار داشت: تا سال ۹۱ بین ۵۴ تا ۵۸ درصد پرداختی هزینه های سلامتی مردم از جیب آنها پرداخت می شد كه در سال های ۹۳ تا ۹۶ این سهم به ۳۸. ۱ تا ۳۸. ۷ درصد رسیده است.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران در مورد وضعیت ریزگردها تصریح كرد: ریزگردها منشا گوناگونی دارند اما آنچه هم اكنون به عنوان یك مشكل حاد تلقی می گردد ذرات با قطر ۲. ۵ میكرون و پایین تر است.
وی اضافه كرد: در خلال چندین سال قبل در اغلب استان ها شاهد كنترل آلودگی هوا بوده ایم ولی ذرات معلق كه منشا داخلی و خارجی دارند در چندین سال قبل به علت تغییرات اقلیمی تغییر كرده و از همین رو مبحث بسیار مهمی در سلامت مردم تلقی می گردد.
حریرچی با بیان اینكه دو رویكرد در مقابله با آلودگی هوا وجود دارد، اظهار داشت: نخست وظایف دولت و حكومت اعم از سیاست خارجی و تعامل با كشورهای دیگر بوده تا سیاست توسعه مراتع و جنگل ها را شامل می گردد.
وی اظهار داشت: یك قسمت دیگر وظیفه مردم است كه باید در قبال آلودگی هوا به آن توجه شود به طوری كه در شهرهای بزرگ هنوز خودروها و موتورسیكلت ها بیشتر می گردد و درجه حرارت منازل ما در فصول سرد سال بالاتر از استاندارد مناطق سردسیر جهان است.
حریرچی در عزم ملی برای ریشه كنی اساسی آلودگی هوا اظهار داشت: به عنوان نمونه ۸ درصد درآمد بیمارستان های بزرگ در كشورهای اروپایی از محل پاركینگ است اما چنین ظرفیتی در كشور ما وجود ندارد.
وی تصریح كرد: متاسفانه آمار خودرو نسبت به جمعیت كماكان رو به افزایش است.
۲۵. ۹ درصد از هزینه سبد سلامت خانوارها مربوط به دارو است
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به مبحث قیمت دارو در كشور اشاره كرد و اظهار داشت: در مورد قیمت دارو با پارادوكسی از نیروهای دوجانبه رو به رو هستیم، به طوری كه اصل مبحث این است كه هزینه دارو برای مردم باید به حداقل برسد زیرا هم اكنون ۲۵. ۹ درصد از هزینه سبد سلامت خانوارها مربوط به دارو است.
وی با بیان اینكه ۷۰ درصد بازار مصرفی دارو در كشور مربوط به تولید داخل است، ادامه داد: صنعت داروسازی با دو مشكل مواجه است؛ اول اینكه ظرفیت های موجود این صنعت بیش از نیاز داخلی است و هنوز در صادرات دارو موفق نبوده ایم.
ظرفیت های موجود صنعت داروسازی بیش از نیاز داخلی است و هنوز در صادرات دارو موفق نبوده ایم. همینطور هزینه های جانبی این صنعت بالاست و سود دارو كم استحریرچی ادامه داد: هزینه های جانبی صنایع داروسازی بالاست و در عین حال سود دارو كم است كه وزارت بهداشت وظیفه دارد از هر دو یعنی صنعت داروسازی و مردم دفاع كند.
وی به نقش بیمه ها در حمایت از صنعت دارو اشاره كرد و اظهار داشت: خوشبختانه در ایام اخیر مبحث پرداخت به صنایع دارویی و داروخانه ها در حال انجام است؛ به طوری كه روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان از خزانه به بیمه سرانه واریز می گردد و قرار است با استفاده از بیمه ها این پرداخت ها صورت بگیرد كه به زودی شاهد گشایشی در حوزه دارو خواهیم بود.
وی همینطور در ارتباط با كیفیت داروی داخلی و خارجی اظهار داشت: هر دارویی اعم از تولید داخل و وارداتی كه به بازار دارویی كشور وارد می گردد مورد مطالعه قرار گرفته و ارزیابی بالینی روی آن انجام می گردد.
اگر اثبات شود كه داروی خارجی بهتر از مشابه داخلی است آن را قبول می كنیم
وی تصریح كرد: حرف ما وحی منزل نیست و اگر اثبات شود كه داروی خارجی بهتر از مشابه داخلی است آن را قبول می كنیم.
حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینكه گفته می گردد منابع وزارت بهداشت در طرح تحول سلامت هزینه شده است، اظهار داشت: نه ما این منابع وزارتخانه را در طرح تحول سلامت استفاده نكرده ایم اما مثل همه دستگاه ها از لحاظ قانونی اجازه جابجایی داریم.
وی با بیان اینكه طرح تحول سلامت در این چند سال زیر نگاه موشكافانه و دقیق دستگاه های نظارتی بوده است تصریح كرد: بر همین مبنا تابحال تخلفی در ارتباط با طرح تحول سلامت گزارش نشده است.
حریرچی همینطور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینكه گفته می گردد راه نجات طرح تحول سلامت كاهش تعرفه ها است، تصریح كرد: در مورد تعرفه ها ملاحظات قانونی داریم ما ملزم به خرید راهبردی خدمات سلامت و همینطور پرداخت مبتنی بر عملكرد هستیم.
حریرچی ادامه داد: سفارش سازمان های بین المللی و همینطور برنامه وزیر بهداشت در سیستم بیمارستانی مبتنی بر گروه های تشخیصی (DRG) و در سرپایی سرانه است.
 

1396/08/15
19:15:54
5.0 / 5
5436
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه