كامل ترین فرهنگ تاریخ ادبیات كردی رونمایی گردید

كامل ترین فرهنگ تاریخ ادبیات كردی رونمایی گردید عطر و تن: كامل ترین فرهنگ تاریخ ادبیات كردی با عنوان فرهنگ دانشگاه كردستان و با 93 هزار مدخل نوشته گروهی پژوهشی پژوهشكده كردستان شناسی دانشگاه كردستان به سرپرستی ماجد مردوخ روحانی رونمایی گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، طی مراسمی، بزرگ ترین فرهنگ كردی- كردی- فارسی با 93 هزار مدخل رونمایی گردید كه از آن بعنوان رخدادی تاریخی در حوزه ادبیات و زبان كردی یاد می گردد.
در این مراسم كه با حضور شعرا، نویسندگان، اساتید و هنرمندان كردزبان برگزار شد، فرهنگ چهار جلدی كردی- كردی- فارسی كه توسط گروه پژوهشی پژوهشكده كردستان شناسی دانشگاه كردستان به سرپرستی ماجد مردوخ روحانی طی 10 سال نوشته شده، رونمایی گردید.
رئییس پژوهشكده كردستان شناسی دانشگاه كردستان در این مراسم اظهار نمود: مركز كردستان شناسی دانشگاه كردستان از سال 1379 دایر شد و به روشی علمی، پژوهش های زیادی انجام داده و همایش های زیادی برگزار كرده است كه در نتیجه این اقدامات، سال قبل با مجوز رسمی وزارت علوم به پژوهشكده ارتقا یافت.
امید قادرزاده اضافه كرد: هم اكنون سه گروه تحقیقی در تنها پژوهشكده رسمی كردستان شناسی در كشور فعال می باشند كه در نتیجه فعالیت این گروه ها تا كنون 35 عنوان كتاب در زمینه فرهنگ و ادبیات كردی چاپ شده كه جایگاه ویژه ای در كتابخانه كردی دارند.
وی با اشاره به اینكه در این پژوهشكده بیش از 10 همایش در سطوح مختلف منطقه ای، ملی و بین المللی برگزار شده است، عنوان كرد: بخش تحقیق و پژوهش پژوهشكده بسیار فعال است به صورتی كه سال قبل 15 طرح پژوهشی در مورد توسعه كردستان عرضه شده كه منجر به عقد قرارداد با نهادهای مختلف شده كه این نشان دهنده نقش پژوهشكده در توسعه كردستان و همینطور زبان و ادبیات كردی است.
رئیس پژوهشكده كردستان شناسی با اشاره به اینكه پروژه نوشتن فرهنگ دانشگاه كردستان از سال 1387 آغاز شد، تصریح كرد: خوشبختانه این پروژه بعد از 10 سال با موفقیت به اتمام رسید كه نقش موثری در توسعه ادبیات و فرهنگ كردی خواهد داشت.
رئیس دانشگاه كردستان هم در ادامه این مراسم ضمن ابراز خرسندی از تهیه بهترین فرهنگ موجود زبان كردی در دانشگاه كردستان، اظهار نمود: باید در زمینه های پژوهشی، چالش ها را بیابیم و آنها را نقد و تحلیل نماییم تا بتوانیم آثار بهتری در زمینه های مختلف علمی تهیه و تولید نماییم.
فردین اخلاقیان دانشگاه را محلی برای الگوسازی دانست و اظهار داشت: با تولید پیوند بین پژوهشگران و دانشگاه باید فعالیت های پژوهشی را ارتقا دهیم و به جامعه كردستان و به تبع آن ایران خدمت نماییم.
مدیر گروه رشته زبان و ادبیات كردی هم در این مراسم اظهار نمود: اولین فرهنگ كردی 330 سال قبل با عنوان فرهنگ نوبهار توسط احمد خانی نوشته شد كه با دومین فرهنگ نوشته شده توسط شیخ معروف نودهی، 140 سال فاصله زمانی دارد.
بختیار سجادی اضافه كرد: در قرن بیستم تا امروز بیش از 100 فرهنگ كردی نوشته شده كه خیلی از آنها فرهنگ اسامی و فرهنگ اصطلاحات است و تنها 20 فرهنگ كردی شامل این انواع نمی باشد كه مهمترین آنها فرهنگ «هەنبانە بۆرینە» ماموستا هەژار است.
وی كه مسئولیت نظارت بر این فرهنگ را هم بر عهده داشت، عنوان كرد: فرهنگ چهار جلدی كردی- كردی- فارسی دانشگاه كردستان كه بعد از 10 سال و با تلاش بی وقفه پژوهشگران با بیش از 93 هزار مدخل، بی نظیرترین فرهنگ نوشته شده در تاریخ ادبیات كردی است.
وی خواهان حمایت مسئولین دانشگاه از پژوهشكده كردستان شناسی و به منظور توسعه بیش از پیش پژوهشكده و فعالیت در حوزه زبان و ادبیات كردی شد.
ماجد مروخ روحانی هم در انتها این مراسم ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های حوزه زبان و ادبیات كردی در دانشگاه كردستان، اظهار داشت: خوشبختانه امروز دانشگاه كردستان تنها از نظر جغرافیایی مطرح نیست بلكه محتوای پژوهشی و تولیدی متناسب با جامعه كرد و كردستان دارد و نقش واقعی خود در حوزه زبان و ادبیات كردی را بازی می كند.
وی به عرضه مشخصات این فرهنگ لغت پرداخت و اضافه كرد: این فرهنگ در بر دارنده 93 هزار مدخل، 86 هزار و 826 تركیب فعلی و اسمی مجزا، صرف و توضیح پنج هزار و 171 مصدر، 15 هزار و 780 شاهد و مثال، استفاده بیش از یك میلیون كلمه، شش هزار و 418 حوزه معنایی و 26 هزار و 808 ارجاع است.
این پژوهشگر نامی كُردستانی ادامه داد: در این فرهنگ برای هر یك از كلمات مهمل و تابع و نقش های مختلف دستوری نوشته شده كه در هیچ یك از فرهنگ هایی كه تا كنون نوشته شده، ذكر نشده است.
غلامحسین كریمی دوستان، یدالله پشابادی و هادی مرادی از دیگر سخنرانان این مراسم بودند كه به عرضه توضیحاتی مرتبط با خصوصیات و نحوه تولید این اثر پرداختند.
در انتها این مراسم از بختیار سجادی، ماجد مردوخ روحانی، مهدی سنندجی، محی الدین كریمی، محمدژیان امینی و یدالله پشابادی بعنوان همكاران تهیه این فرهنگ تجلیل شد.
همینطور از هادی اصغری، ماریا حسینی، جمال خیرآبادی، سیران دهقان، كمال رحمانی، هیوا رستمی زاده، حمیدرضا زری، حصیبه صیدی، كوروش عنبری، سیران كاردوسیان، رضا كریمیان، فاطمه محمدی، صبری محمدیان، ایرج مرادی، نظام مرادی و سمیرا نصیری بعنوان كسانی كه با مجموعه پژوهشی همكاری داشته اند، تجلیل شد.
1397/02/19
13:21:13
5.0 / 5
4633
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه