بیوك ملكی عنوان كرد

اهمیت زنده نگه داشتن فرهنگ بومی در جامعه امروز

اهمیت زنده نگه داشتن فرهنگ بومی در جامعه امروز عطر و تن: بیوك ملكی می گوید: زنده نگه داشتن فرهنگ بومی در جامعه امروزی دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای است،.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، بزرگداشت زنده یاد احمد گرگین با عنوان «بشكسه دیل» پنجشنبه، ۶ اردیبهشت ۹۷ در سالن آمفی تئاتر شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رودسر برگزار می شود.
بیوك ملكی به دنبال این مورد اظهار نمود: زنده نگه داشتن فرهنگ بومی هر منطقه به مفهوم زنده نگه داشتن هویت و تشخص آن منطقه است و طبیعی است كه تلقی بی اهمیتی اش مساوی با تغییر فضا و مكان و نشانه های آن منطقه همچون آداب و رسوم، پوشش و حتی غذا و موارد مختلف دیگر است.
این شاعر مشخصه هر منطقه ای را فرهنگ و خصلت ها و خصیصه های آن منطقه دانست كه باعث متمایز شدن آن با دیگر مناطق می گردد و اظهار داشت: معماری، هنر، ادبیات، ورزش ها، بازی ها و چنانچه گفته شد خوراك و پوشاك از خصوصیات هر منطقه است و طبیعی است كه اختلاط و آمیختن آنها با خصیصه های دیگر مناطق كه در بعضی موارد كلی تر و عمومی تر اجتناب ناپذیر است، سبب كم رنگ شدن و حتی از بین رفتن فرهنگ خاص آن منطقه خواهد شد.
او با اشاره به اینكه شاعران بومی كه به گویش های محلی شعر می سرایند در احیا و زنده نگه داشتن گویش های بومی نقش بسزایی دارند، تصریح كرد: زبان شاید اصلی ترین و مهم ترین بخش فرهنگ و به تبع آن فرهنگ بومی باشد.
ملكی در ادامه بیان كرد: می توانیم بگوییم در كشور ما بیش از هر چیز بار زبان را شعر بر دوش كشیده و می كشد و شعر هر منطقه ای زبان آن منطقه را تا به امروز حفظ نموده و گسترش داده است؛ شعرهایی كه به بیان آیین های دینی و ملی و مسائل قومی و محلی پرداخته و جغرافیا و تاریخ خویش را به تصویر كشیده و با زبان احساس، مضامین شاعرانه، عاشقانه و اجتماعی محیط خویش را به مخاطبان انتقال داده اند، شعرهایی كه گاه با موسیقی همراه شده و خویش را بر زبان مردم كوچه و بازار جاری كرده اند و خلاصه اینكه هیچ یك از این ها و خیلی موارد بیش از این ها نبود، اگر شاعران نبودند.
او در پاسخ به این كه چگونه می توانیم از تلاش های چهره های فرهنگی فعال در حوزه زنده نگه داشتن زمینه های زبانی بومی قدرشناسی نماییم، خاطرنشان كرد: مردم كه به صورت قطع و یقین قدردانند؛ مخاطب این سوال شاید بیش از هر كس مسئولان و متولیان فرهنگی اند كه باید با فراهم كردن فضای مناسب كار از هر نظر قدرشناس ایشان باشند و صد البته كه منظور از این عبارات فقط جنبه مادی نیست و اصل، جنبه های دیگر است كه جنبه های مادی را هم به دنبال خود دارد.
1397/02/03
13:24:57
5.0 / 5
4846
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه