حرف های متفاوت اكبر اكسیر

دور كتاب را خط بكشید!

دور كتاب را خط بكشید! عطر و تن: اكبر اكسیر اظهار داشت: بعنوان یك طنزپرداز می گویم اگر می خواهید عید خویش را خراب نكنید، دور كتاب را خط بكشید!این شاعر و طنزپرداز در گفت وگو با ایسنا درباره ارزیابی اش از وضعیت ادبیات امسال اظهار نمود: سال ۹۶ را سال ركود نشر و كسادی بازار كتاب و بی رونقی و افت شدید تیراژ كتاب می دانم. در واقع تغییرات ملموسی در جامعه ادبی ندیده ام، به جز برگزاری چند جشنواره تخصصی در حوزه شعر. كتاب هایی كه در ۳۰۰۰ جلد منتشر می شد هم اكنون با ۵۰۰ نسخه منتشر می گردد.

او سپس تاكید كرد: امسال سالی بود كه شعر و ادبیات چندان رونق خاصی نداشت. امیدوارم سال ۹۷ شروع تازه ای برای ادبیات و طنز مملكت باشد و همه این ها می تواند یك خیزش و جنبش ادبی باشد. در سال ۹۶ هیچ مسئله ای كه به چشم بخورد نه در عرصه كتاب، نه در عرصه شعر و نه در عرصه ادبیات وجود نداشت. در واقع مسئله ملموسی ندیدم كه بتوانم از آن دفاع كنم. فقط امیدوارم این ركود تا تحویل سال تمام شود و سال دیگر، سال پرباری برای شاعران، نویسندگان و طنزاندیشان باشد.

اكسیر درباره جایزه های ادبی هم اظهار نمود: من داور دو جایزه بودم؛ یكی جشنواه شعر در وزارت بهداشت كه بین كاركنان و دانشجویان علوم پزشكی برگزار گردید و دیگری جشنواره شعر بهاران. شعرهایی كه برای وزارت بهداشت بود، تمام سوژه هایش مربوط به امور پزشكی بود و پدیده ای در بین آن ها نبود. در جشنواره شعر بهاران، كارهای شاخص برای جوان ترها بود و با یك جهش زبانی و محتوایی به شعری بسیار ساده و اجتماعی دست پیدا كرده بودند. اغلب شعرها، شعرهایی بودند كه به دهه های قبل مربوط بودند و حالت روایی خاصی داشتند كه خیلی تكراری بود و امیدوارم در سال آینده شاعران ما به زبان نو و اندیشه نو و سوژه های نو بیندیشند و مانند پرینتر افكار و روش شاعران قبلی را تكرار نكنند.

او سپس اظهار داشت: جوایز، شعر خوب و شاعر خوب به وجود نمی آورد. جوایز فقط تشویقی برای تسریع این كارها است. در عین حال جوایز را برای شاعران و هنرمندان جوان خیلی خوب می دانم، البته اگر جایزه ها به حق به دست صاحبش برسد نه این كه رفیق بازی و باندبازی معمول سبب تكرار جوایز شود و جوایز به كسانی برسد كه در هر جشنواره ای حضور دارند. آدم های نوگرایی كه در هیچ باند و دسته ای نیستند در جوایز سرشان بی كلاه می ماند.

این طنزپرداز درباره این كه چه كتابی را برای مطالعه پیشنهاد می دهد، اظهار نمود: به عزیزان سفارش می كنم و بعنوان یك طنزپرداز می گویم عیدشان را خراب نكنند و دور كتاب را خط بكشند. با زن و فرزند و فامیل به گردش بروند و تعطیلات به این خوبی را با كتاب خواندن خراب نكنند. امسال من و ملیحه (همسرم) تصمیم گرفتیم عید به هر میهمانی كه به خانه ما می آید یك كتاب بعنوان عیدی تقدیم نماییم اما بعد منصرف شدیم و گفتیم خودمان روزگارمان را با كتاب ها سیاه كردیم، حال میهمان ها چه تقصیری دارند كه لحظات خویش را خراب كنند؟! اما كسانی كه واقعا خوره كتاب هستند و كارشان مطالعه است به شان می گویم هر اثر طنزی كه می بینند و اخیرا بیرون آمده است بخوانند و ببیند نوع دیگر دیدن و خندیدن وجود دارد كه در جوار زندگی ماشینی ماست و می تواند روح و جان را صیقل دهد.

اكسیر در انتها درگذشت برخی اهل قلم در سال ۹۶ را از بدترین خبرها دانست.
1396/12/28
20:08:55
5.0 / 5
4718
تگهای خبر: ادبیات , بهداشت , پزشك , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه