محققان سوئدی می گویند؛

تاثیر سن بیولوژیکی بر احتمال سکته مغزی و زوال عقل

تاثیر سن بیولوژیکی بر احتمال سکته مغزی و زوال عقل عطر و تن: دانشمندان بر طبق سن ˮبیولوژیکیˮ، که برمبنای اندازه گیری های مختلف برآورد می شود به سلامت خوب یا نه چندان خوب افراد پی می برند. سن بیولوژیکی متفاوت از سن تقویمی یک فرد است.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، حالا، تحقیقات جدید سوئدی نشان میدهد که افراد کمتر سالم، با سن بیولوژیکی که از سن تقویمی آنها بیشتر است، ممکنست در معرض خطر ابتلاء به زوال عقل و سکته مغزی باشند.
«سارا هاگ»، سرپرست این مطالعه از مؤسسه کارولینسکا در استکهلم، توضیح داد: «از آنجا که افراد با سرعت های متفاوتی پیر می شوند، سن تقویمی یک معیار نسبتاً نادقیق است».
در این مطالعه، گروه هاگ نشانگرهایی مانند اندازه گیری چربی خون، قند خون، فشار خون، عملکرد ریه و BMI (شاخص توده بدنی) را برای ارزیابی بهتر سن بیولوژیکی یک فرد ردیابی کردند.
آنها سپس داده های بیش از ۳۲۵۰۰۰ بریتانیایی را بررسی کردند. تیم هاگ به بررسی بیومارکرهای سن بیولوژیکی برای افراد پرداخت و سپس نرخ ۹ ساله بیماریهای عصبی مانند زوال عقل، سکته مغزی، ALS (بیماری لو گریگ) و بیماری پارکینسون را مقایسه کردند.
«جاناتان مک»، یکی از رهبران این مطالعه، اظهار داشت: «اگر سن بیولوژیکی یک فرد پنج سال بیش از سن واقعی او باشد، خطر ابتلاء به زوال عقل عروقی یا سکته مغزی در فرد ۴۰ درصد بیشتر است.»
خطر ابتلاء به ALS نیز با افزایش سن بیولوژیکی بیشتر می شود، اما در مورد بیماری پارکینسون هیچ اثری مشاهده نشد.
به گفته پژوهشگران، این احتمال وجود دارد که سالم تر ماندن ممکنست خطرات اضافی برای مغز را کم کند.

1402/08/23
14:11:33
5.0 / 5
107
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه