یونان سقرات در کتابفروشی ها

یونان سقرات در کتابفروشی ها عطر و تن: کتاب «یونان سقرات» نوشته مسعود خیام راهی بازار کتاب شده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این کتاب در ۱۳۴ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۷۵ هزار تومان در نشر پردیس دانش عرضه شده است.
کتاب با روایت مسعود خیام از سفرش به یونان و بازدید از محلهای دیدنی این کشور چون موزه آکروپولیس و موزه و معبد دلفی شروع می شود و در ادامه این نویسنده از سقرات (سقراط) که او را سرچشمه تمدن غرب می خواند، می گوید.
خیام با گریزی به تاریخ یونان باستان و متفکرانش، به معرفی کتاب ها و رساله هایی که درباره ی این فیلسوف نوشته اند می پردازد.
مسعود خیام با اشاره به اینکه داستان های زندگی سقرات مانند هر انسان بزرگ دیگری با افسانه آمیخته شده نوشته است: «طرز کارش [سقرات] این بود که در هر موضوعی به سؤال وجواب مشغول می شد؛ اما خودش پاسخی نداشت چون «نادان» بود.
آن زمان در یونان یک هاتف یا پیشگو یا اُوراکِل در معبد «دلفی» وجود داشت. خرابه های این معبد هنوز هم باقی مانده است. مهم ترین مشخصه این غیب گو این بود که از همه چیز خبر داشت. یک روز مردم نزد هاتف معبد دلفی رفتند و از او پرسیدند خردمندترین آدم روزگار چه کسی است؟ هاتف جواب داد سقرات.
خبر به سقرات آوردند، گفت حتما اشتباهی رخ داده، من اثبات می کنم که دیگران از من خردمندتر هستند. برای این منظور با خردمندان زمانه به گفتگو نشست و در حوزه های تخصصی خودشان با آنان به بحث پرداخت تا نشان دهد آنان بهتر می دانند؛ اما همیشه نتیجه برعکس بود و معلوم می شد خود سقرات بیشتر می داند. اما سقرات پاسخی برای سؤال ها نداشت. بالاخره سقرات خود به معبد دلفی رفت.
وقتی به او می گفتند حرف هایت را بنویس می گفت نوشتن سواد می خواهد و دیالوگ را ترجیح می داد. آخرسر وقتی گفتند بالاخره جواب چیست؟ گفت بر دیواره معبد دلفی نوشته بودند «خود را بشناس» و بدین سان مهم ترین فرمول روزگار را به میان آورد. اگر غیر از «خود را بشناس» بخواهیم دنبال حرف های سقرات بگردیم به گنج می رسیم. «خوبی زیبایی، دانایی، هر سه یک چیزند» نیز از سقرات است.
زندگی سقرات از فلسفه اش جدا نیست. سقرات مجموعه ای از فیلسوف، معلم اخلاق و... است. او همه افکارش را زندگی کرده است. برای آشنایی با افکارش باید مجموعه آثار افلاتون را خواند.
سقرات اولین شهید اندیشگی است. سرچشمه ای که می توان آنرا چشمه و رودخانه شوکران نامید. کاشفان فروتن شوکران بعد از آن به فتح دنیا رفتند. بعد از سقرات هیچ کس نیست که بتواند ادعا کند از او تأثیر نپذیرفته است.»
منبع:

1402/03/17
09:43:20
5.0 / 5
200
تگهای خبر: زندگی , زیبایی , سفر , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه