انتشار عروس نجف

انتشار عروس نجف به گزارش عطر و تن، بوشهر کتاب «عروس نجف» روایت زندگی مادر شهید مصطفی انجم افروز به قلم خواهر شهید، زنده یاد حاجیه خانم فاطمه انجم افروز توسط انتشارات حماسه یاران در ۱۶۶ صفحه منتشر گردید.


این کتاب داستان یک مادر است؛ مادری که فرزندانش تمام شیرینی زندگی اش هستند، فرزندانی که یک به یک می آیند و شور و حرارت خانه اش را بیشتر می کنند. داستان یک مادر که سیدِ شهدایِ هنرمندِ دشتی در دامن او پا می گیرد و بزرگ می شود. مادری که لحظات شیرین و قابل لمس زندگی اش نه فقط در ایران، که در عراق هم رقم می خورد و در گذران عمرش، روزهایی پر فراز و نشیب را تجربه می کند.
یک خانواده پرجمعیت بوشهری با کلی برو بیا، به یک باره تصمیم می گیرند همه چیزشان را بگذارند و برای ادامه زندگی به نجف بروند. زندگی در نجف با همه غربتش به خاطر همجواری با امیرالمؤمنین، شیرین و پرخاطره می گذرد تا این که برای عِلّیه، دختر بزرگ خانواده خواستگار می آید. خواستگار پسرعمه ضد است؛ شیخ محمد که سال ها پیش برای تحصیل علوم حوزوی به نجف آمده.
مصطفی نخستین ثمره این ازدواج است و سال ۱۳۴۵به دنیا می آید. سال ۱۳۵۰، ضد و شیخ محمد مثل بسیاری از خانواده های دیگر، علیرغم میل باطنی و به اجبار رژیم بعث، از زندگی کنار امیرالمؤمنین خداحافظی می کنند و به ایران بازمی گردند. این دفعه قم را برای ادامه زندگی انتخاب می کنند. سالهای در قم بودن با اجاره نشینی و سختی می گذرد. سالهای انقلاب می رسد و خانه شصت متری شان در محله باغ سلطانو، با جلسات بحثی که شیخ محمد به راه انداخته، جایگاه روشنگری فامیل و اهالی محل می شود؛ روشنگری هایی که مصطفی را با یازده سال سن وارد فعالیتهای انقلابی می کند.
جنگ شروع نشده مصطفی هوای رفتن به جبهه را می کند و در نهایت سال ۱۳۶۱ برای نخستین بار اعزام می شود. مصطفی که خطاط و نقاش ماهری است، در سالهای جنگ تبدیل به عارف بزرگی می شود؛ عارفی که عرفانش در نقاشی ها و دلنوشته هایش به وضوح دیده می شود و همین مادر را دل نگران می کند. سال ۱۳۶۴و پس از عملیات عاشورای۲ خبری را به مادر می دهند که همیشه از شنیدنش ترس داشته. مصطفی مفقود شده و هیچ خبری از او نیست؛ نه زنده بودنش معلوم است، نه شهید بودن و نه اسیر بودنش. مادر پانزده سال به انتظار می نشیند؛ پانزده سال سختی که با امید رسیدن خبری از مصطفایش می گذرد و شهریور ۱۳۷۹با بازگشت پیکر فرزندش به آخر می رسد.
منبع:

1402/03/09
11:28:59
5.0 / 5
243
تگهای خبر: زندگی , كتاب , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه