سیدمحمد بهشتی:

رویدادهای ملی به پایتخت های كتاب منتقل شود

رویدادهای ملی به پایتخت های كتاب منتقل شود عطر و تن: داور چهارمین دوره انتخاب پایتخت كتاب ایران اظهار داشت: باید به شهری كه بعنوان پایتخت كتاب معرفی می گردد مرجعیت ملی داد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باید پا پیش بگذارد و رویدادهایی را كه به شكل ملی برگزار می شود، به پایتخت كتاب منتقل كند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، سیدمحمد بهشتی در گفت وگو با ستاد اطلاع رسانی رویدادهای ترویج كتابخوانی با بیان این كه برنامه هایی كه در چند سال قبل با عنوان پایتخت كتاب از جانب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، برخی تصورات و پیش فرض ها را باطل كرده است، توضیح داد: ما در عرصه های فرهنگی- هنری شاهد یك دوره بسیار طولانی تمركزگرایی بوده ایم؛ یعنی عمده تولید محصولات فرهنگی- هنری در تهران اتفاق می افتد و عمده مصرف آن هم در تهران است؛ گویی بقیه كشور یك جور برهوت است! در صورتی كه می دانیم چنین نیست و در سایر نقاط كشور هم اتفاقاتی می افتد.
او اضافه كرد: همین تصور سبب شده كه توجه و نگاه به خارج از تهران، محدود شود و در تاریكی قرار بگیرد. یكی از خاصیت هایی كه مبحث پایتخت كتاب ایران دارد، این است كه عملكرد آن تا حد زیادی، مانند روشن كردن یك چراغ بوده تا ما بتوانیم رفته رفته در سطح ملی ظرفیت ها را ببینیم و شهرها را در رقابت با هم قرار دهیم تا ظرفیت های خویش را آشكار كنند.
داور چهارمین دوره انتخاب پایتخت كتاب ایران ادامه داد: این مسأله سبب گشته است كه تحرك خوبی در شهرهایی اتفاق بیفتد كه گاهی اصلاً انتظار نداشته ایم چنین ظرفیت هایی داشته باشند. البته این امر بیشتر به علت این بوده كه ما در نوعی ظلمت به سر می ‎برده ایم؛ وگرنه این شهرها چنین ظرفیت هایی را به شكل بالقوه داشته اند، ولی این ظرفیت ها آرام آرام بالفعل می گردد و ما آن را مشاهده می نماییم.
بهشتی با بیان این كه این توقع كه مبحث پایتخت كتاب با چند دوره محدود، شرایطی پیدا كند كه بتوان میوه های آن را چید، بیشتر محصول ناآشنایی با جنس فعالیت های فرهنگی است اضافه كرد: به نتیجه رسیدن فعالیت های فرهنگی، مستلزم زمان طولانی است و تصور می كنم اگر این مسیر طی شود، مفهوم پایتخت فرهنگی- حتی برای خود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- آشكاتر شود. ازاین رو گمان می كنم زمینه بلوغ و به حاصل نشستن این رویداد فرهنگی وجود دارد.
او اظهار نمود: شهری كه بعنوان پایتخت كتاب معرفی می شود، باید محل برپایی رویدادهای ملی بوده و مرجعیت ملی پیدا كند، نه این كه فقط این عنوان را مانند مدالی به سینه یك شهر بزنیم، ولی همچنان نگاه محلی درباره آن وجود داشته باشد. تا امروز احساس نكرده ام شهرهایی كه عنوان پایتخت كتاب را داشته اند، نقش ملی ایفا كرده باشند؛ بلكه بیشتر در مقیاس های بومی خود كارهایی انجام داده اند. ازاین رو ملی شدن فعالیت های این شهرها یكی از اتفاقاتی است كه باید رخ دهد. البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بایستی پا پیش بگذارد و رویدادهایی را كه به شكل ملی برگزار می شود، به پایتخت كتاب منتقل كند.
بهشتی با بیان این كه این حركت آرام آرام جلو می رود، سؤالات آن آشكار شده و پاسخ داده می شود، اظهار نمود: این رویداد فرهنگی در حال جاافتادن است. شاید در سال های گذشته برای شهرهای شركت كننده كمی بدیع بود و تازگی داشت و نمی دانستند چگونه باید پتانسیل های خویش را نشان دهند. اما به نظر می رسد در چهارمین دوره انتخاب پایتخت كتاب ایران، هم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخورد با این پدیده در حال حرفه ای تر شدن است و هم در شهرهای شركت كننده شاهد رویكردهای حرفه ای تر هستیم. ولی باید صبور باشیم تا این نوع طرح های فرهنگی به نتیجه برسند.
مراسم پایانی انتخاب چهارمین پایتخت كتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار كتاب، سه شنبه ۸ اسفندماه با حضور مسئولان كشوری و فرهیختگان حوزه فرهنگ در سالن اجلاس سران برگزار می شود.1396/11/30
14:07:30
5.0 / 5
5383
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه