مطالعات نشان می دهد؛

ژن ها در خیلی از اختلالات اعتیاد نقش دارند

ژن ها در خیلی از اختلالات اعتیاد نقش دارند به گزارش عطر و تن، تحقیقات جدید نشانگرهای ژنتیکی را برای سوءمصرف مواد نشان داده است و می تواند به راه های مؤثرتری برای پیشگیری و درمان اختلالات مصرف مواد مخدر و الکل منجر شود.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این یافته ها می تواند به افرادی که با اعتیاد به مواد مختلف مواجهند، همچون افرادی که در یک زمان بیش از یک اعتیاد دارند، کمک نماید.
این یافته ها همین طور نقش سیستم دوپامین را در اعتیاد تقویت می کند. دوپامین یک پیامرسان شیمیایی در مغز است که در پاداش، انگیزه و اضطراب نقش دارد.
این مطالعه نشان داد که تلفیقی از ژن های زمینه ساز اختلالات اعتیاد با تنظیم سیگنال دهی دوپامین مرتبط می باشد.
دکتر «نورا ولکوو»، مدیر مؤسسه ملی ایالات متحده در مورد سو مصرف مواد مخدر، اظهار داشت: «امید ما با مطالعات ژنومی روشن کردن عواملی است که ممکنست فرد را مستعد اختلالات مصرف مواد کند؛ دانشی که می تواند برای بسط خدمات پیشگیرانه و توانمندسازی افراد برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد مصرف مواد مورد استفاده قرار گیرد.»
برای درک بهتر اختلالات مصرف مواد، پژوهشگران داده های ژنومی بیش از ۱ میلیون نفر را بررسی کردند.
اختلالات مصرف مواد می تواند بصورت ژنتیکی منتقل شود و تحت تأثیر فعل و انفعالات پیچیده ژنی است.
محققان از روشی به نام ارتباط گسترده ژنوم برای شناسایی ژن های خاص درگیر در اختلالات مختلف استفاده می نمایند. این روش شامل جستجوی ژنوم ها برای مناطقی از تنوع به نام پلی مورفیسم های تک نوکلئوتیدی (SNP) در رابطه با یک بیماری، اختلال، وضعیت یا رفتار در میان افراد مختلف است.
با استفاده از این روش، پژوهشگران مناطقی را در ژنوم در رابطه با خطر اعتیاد عمومی، و همین طور خطر خاص شامل الکل، نیکوتین، حشیش و مواد افیونی مشخص کردند.
«الکساندر هاتوم»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه واشنگتن، توضیح داد: «با استفاده از ژنومیک، می توانیم داده ها را برای اولویت بندی داروهای موجود برای مطالعات بیشتر و بهبود شانس کشف درمان های جدید ایجاد نماییم.»
هاتوم و تیمش ۱۹ SNP را پیدا کردند که بطور قابل توجهی با خطر اعتیاد عمومی مرتبط بودند و ۴۷ SNP هم با اختلالات مواد خاص ارتباط داشتند.
به گفته نویسندگان این مطالعه، قوی ترین سیگنال های ژنی سازگار در اختلالات مختلف، از مناطقی در ژنوم می آیند که کنترل سیگنال دهی دوپامین را به همراه دارند. این نشان میدهد که تنوع ژنتیکی در تنظیم سیگنال دهی دوپامین کلید خطر اعتیاد است.
بر اساس این مطالعه، الگوی ژنومی شناسایی شده همین طور وجود دو یا چند اختلال مصرف مواد را بطور همزمان پیش بینی می کند.
همچنین پیش بینی کننده خطر بالای بیماریهای روانی و جسمی، همچون اختلالات روانپزشکی، رفتار خودکشی، بیماریهای تنفسی، بیماری قلبی و شرایط درد مزمن بود.
در کودکان ۹ و ۱۰ ساله بدون تجربه مصرف مواد، این ژن ها با مصرف مواد والدین و رفتارهای محیطی ارتباط دارند.

1402/01/08
18:51:51
5.0 / 5
206
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه