کامیار عابدی از درگذشت دو ایران شناس ژاپنی اطلاع داد

کامیار عابدی از درگذشت دو ایران شناس ژاپنی اطلاع داد به گزارش عطر و تن، کامیار عابدی از درگذشت ˮشوءکو اوکازاکیˮ و ˮشیگه ئو موریˮ، دو ایران شناس ژاپنی اطلاع داد.


این منتقد و پژوهشگر ادبی که سال ها پیش بعنوان استاد زبان فارسی به دانشگاه اوساکا دعوت شده بود، به ایسنا اظهار داشت: متاسفانه از راه چند پژوهشگر ژاپنی اطلاع یافتم که دو ایرانشناس شناخته شده ژاپنی، که هردو از استادان اسبق و سابق بخش زبان فارسی و ایرانشناسی دانشگاه اوساکا بوده اند، به علت بیماری، با فاصله کمی به تازگی درگذشته اند.
عابدی در معرفی این استادان، تصریح کرد: شوءکو اوکازاکی (متولد ۱۹۳۵)پژوهشگر ممتاز تاریخ اجتماعی - اقتصادی و نظام کشاورزی ایران بود و کتاب ها و مقاله های گوناگونی در این حوزه نوشته و منتشر نموده بود. او تحصیلاتش را در ژاپن و انگلستان انجام داده و کتاب مشهور «مالک و زارع در ایران»نوشته میس لمبتون هم به قلم و با شرح او از انگلیسی به ژاپنی ترجمه شده بود. اوکازاکی به تحقیق میدانی در روستاهای ایران هم پرداخته بود.
شیگه ئو موری(متولد ۱۹۴۸) که در ژاپن درس خوانده بود، علاوه بر دستور زبان فارسی به ریشه شناسی و پیوندهای واژگانی فارسی و دیگر زبان ها در دوره های قبل و پس از اسلامی توجه داشت و مقاله ها و کتاب هایی در حوزه دستور زبان و سیر زبان فارسی باستان تا فارسی دری منتشر نموده بود.
او اضافه کرد: اوکازاکی در سال ۲۰۰۰ و موری در سال ۲۰۱۳ در دانشگاه اوساکا بازنشسته شدند و جزو استادانی بودند که به علت سال ها تدریس و تربیت دانشجویان در حوزه زبان فارسی معاصر و هم تخصص در قسمت هایی از ایرانشناسی در ژاپن بسیار سرشناس محسوب می شدند.
منبع:

1401/12/19
11:10:11
5.0 / 5
93
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولد , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه