اعلام نامزدهای جایزه ادبی جلال و چند توضیح

اعلام نامزدهای جایزه ادبی جلال و چند توضیح عطر و تن: نامزدهای جایزه ادبی«جلال آل احمد» در بخش های مختلف معرفی گشتند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، در مراسم نشست خبری پانزدهمین دوره جایزه «جلال آل احمد» که امروز (یکشنبه، ۱۸ دی ماه) در محل خانه کتاب برگزار شد، نامزدهای این دوره به این شرح معرفی شدند:
نامزدهای بخش نقد ادبی
«تماشای روایت: بررسی تحلیلی روش انتقال عناصر داستان از روایت به درام» نوشته مجید آقایی، انتشارات علمی و فرهنگی
«خود انتقادی ادبی: رساله ای در نقد خویشتن در عرصه ادبیات» نوشته مهرداد نصرتی، فرهنگ عامه
«درآمدی بر ادبیات تطبیقی: خاستگاه، مبانی نظری، چالش ها» نوشته منصور پیرانی، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی
ابوالفضل حری، محمود بشیری و جواد کامور بخشایش داوری این بخش را برعهده داشتند.
نامزدهای بخش مستندنگاری
«اینجا سوریه است: صدای زنان راوی جنگ» نوشته زهره یزدان پناه، انتشارات راه یار
«پاییز آمد» نوشته گلستان جعفریان، انتشارات سوره مهر
«سازمان سیاسی بهاییت» نوشته حمیدرضا اسماعیلی، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی
«عقیله» نوشته الهام امین، به نشر
«نبرد تنگه ها» نوشته مصطفی رحیمی، نشر شهید حسن باقری
بهناز ضرابی زاده، مهدی کاموس و گلعلی بابایی داوری ین بخش را برعهده داشتند.
نامزدهای داستان کوتاه
«راننده رییس جمهور و چند داستان دیگر» نوشته سلمان کدیور، شهرستان ادب
«گور گم و چند داستان دیگر» نوشته عماد عبادی انتشارات نظام الملک
«ویروس عاشق» نوشته مجید رحمانی، نشر صاد
هادی خورشاهیان، یوسف قوجق و محمدعلی رکنی هم داوران این بخش بودند.
نامزدهای بخش رمان
«سیاه گالش» نوشته ابراهیم اکبری دیزگاه، نشر صاد
«صور سکوت» نوشته محمد قائم خانی، شهرستان ادبی
«صور» نوشته حسین علی جعفری، انتشارات سروش
«عزارئیل» نوشته نیما اکبر خانی، کتابستان معرفت
رحیم مخدومی، محمدرضا شرفی خبوشان و سید میثم موسویان هم داوران این بخش بودند.

همچنین علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران- در این جلسه، با اشاره به اینکه امسال شصتمین سالگرد انتشار کتاب «غرب زدگی» جلال آل آحمد است، اظهار داشت: این مساله را به فال نیک می گیریم. معتقدیم حالا نیازمند بازخوانی مجدد نگاه جلال آل احمد به نحوه مواجه ما ایرانیها با غرب هستیم و امیدواریم این مساله به بهانه شصتمین سالگرد انتشار «غرب زدگی» به عرصه جامعه بیاید. به همه کسانی که به نگاه جلال در «غرب زدگی» وفا دارند و آنرا نگاه درستی می دانند، سلام می نماییم.
به گفته او مراسم اختتامیه این جایزه روز ۲۴ دی ماه از ساعت ۱۸ در تالار وحدت برگزار می گردد.
رمضانی همین طور با اشاره به دوره داستان نویسی «آل جلال» اظهار داشت: این دوره از ۲۲ تا ۲۴ دی ماه با حضور ۱۳ مدرس برگزار می شود و ۱۲۰ نفر در این دوره در بخش های مختلف شرکت کرده اند.
وجیهه سامانی، دبیر علمی جایزه جلال آل احمد نیز در این جلسه اظهار داشت: تعدد جایزه های ادبی، نشان دهنده زنده بودن جریان ادبی در کشور است. باید کمک نماییم تعداد جوایز ادبی افزوده شود تا جریان ادبیات با قدرت و توان بیشتری ادامه دهد و در نویسندگان شور ایجاد شود.
او جایزه جلال آل احمد را یکی از معتبرترین جایزه های ادبی ایران برشمرد و افزود: همه نویسنده ها دوست دارند که آثارشان در این رویداد ادبی دیده شود؛ در وهله اول این جایزه منزلت خودرا از نام جلال آل احمد می گیرد، نویسنده ای که در اندیشه های سردرگمی هویت خودرا در شرق جست وجو می کرد و همین طور این جایزه منزلت خودرا از انتخاب هایش می گیرد.
دبیر جایزه جلال درباره ی آثار رسیده به این جایزه نیز اظهار داشت: در مجموعه ۲۶۷۶ اثر به دبیرخانه این جایزه رسید که ۱۵۰۸ اثر در بخش رمان، ۴۰۱ اثر در بخش مجموعه داستان، ۶۹۰ اثر در بخش مستندنگاری و ۷۷ اثر در بخش نقد ادبی. ۱۹ داور در ۳ مرحله آثار رسیده را به دور از حب و بغض شخصی و اعمال نظر سلیقه ای و با داوری عالمانه داوری کردند و در نهایت از آثار رسیده ۱۵ اثر نامزد شدند.
علی رمضانی در پاسخ به مبلغ جایزه ادبی جلال که برخلاف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و این که میزان جایزه در این سال ها کاهش داشته است، بیان کرد: اکنون جایزه جلال یکی از گران ترین جایزه های ادبی ایران است. سال قبل نسبت به دوره ها اخیر مبلغ جایزه افزوده شد و کوشیدیم به قیمت تعداد سکه های تعیین شده نزدیک شویم. سال قبل میزان مبلغ از ۱۵۰ میلیون تومان به ۲۵۰ میلیون تومان تغییر نمود. امیدواریم با تامین منابعی که در مجلس شورای اسلامی صورت بگیرد و توجه بیشتر به حوزه فرهنگ و ادبیات، امکان اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی فراهم گردد.
او با اشاره به نمایشگاه ظرفیت ها و دستاوردهای معاونت فرهنگی در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: این مساله (جایزه جلال) و موضوعات دیگری که در صنعت نشر می تواند ارتقا پیدا کند، از جله مواردی بود که کوشیدیم به نمایندگان منتقل نماییم. آنچه به دست ما می رسد این مقدار است و ما تلاش می نماییم جایزه «جلال» را همچنان با فاصله از جایزه های دیگر در ردیف بالاتری قرار دهیم.
بر اساس این گزارش، امسال به برگزیده ها جایزه جلال ۲۵۰ میلیون تومان و به شایسته های تقدیر ۵۰ میلیون تومان اهدا می شود.
به گفته وجیهه سامانی در این دوره، سه بخش جنبی درنظر گرفته شده است؛ آثار مستندنگاری سردار سلیمانی - آثاری که دراین زمینه در بازه زمانی ۳ ساله نوشته شده اند- که ۶۳۹ اثر دریافت کردیم، بخش دیگر مدافعان سلامت بود که باز هم بازه زمانی سه ساله درنظر گرفته شد و ۴۲۰ اثر ارسال شد و بخش دیگر ویرایش کتاب است.
دبیر علمی جایزه جلال آل احمد اشاره کرد: به لحاظ کمی شاهد افزایش ۷۴ درصدی بودیم اما با لحاظ کیفی منتظر بیانیه هیئت داوران در مراسم اختتامیه باشید.1401/10/19
11:14:18
5.0 / 5
214
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , دیور , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه