گفت وگو با سیدابوتراب سیاهپوش

ماجرای عجیب به حج رفتن ناصر تکمیل همایون

ماجرای عجیب به حج رفتن ناصر تکمیل همایون به گزارش عطر و تن، سیدابوتراب سیاهپوش ضمن اشاره به علاقه‌ی خاص ناصر تکمیل همایون به ایران، ماجرایی را در ارتباط با فراهم شدن زیارت حج در یک فرصت کوتاه برای این چهره‌ی فقید روایت می کند.


این عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفت و گو با ایسنا درباره ی دغدغده‌ی همیشگی ناصر تکمیل همایون درمورربارهد ایران اظهار داشت: آقای دکتر تکمیل همایون اساساً علاقه و ارق خاصی نسبت به ایران داشت و به همه‌ی دانشجویان هم تاکید می کرد که حتما روی ایران و تمدن ایران اسلام کار کنند. خودش هم خیلی روی این مساله کار کرد و آثار زیادی هم دراین زمینه دارد. درحقیقت هدف این بود که بتوانیم گذشته‌ی پربار کشورمان را هم به ایرانیان و هم به مردم دنیا معرفی نماییم.
او با اعلان اینکه تکمیل همایون می گفت «همه به ایران مدیونیم» اضافه کرد: بارها شده بود در صورتیکه حتی وضعیت جسمی خوبی نداشت، حتی اگر در شهری دیگر از ایشان برای سخنرانی دعوت می شد، به هر قیمتی بود خودرا می رساند تا بتوانند دینش را ادا کند.
سیدابوتراب سیاهپوش همین طور اظهار داشت: روزی با جمع مان در پژوهشگاه نشسته بودیم و ناهار می خوردیم. من گفتم از همه‌ی شما خداحافظی می کنم، چون هفته‌ی بعد می خواهم به حج عمره بروم. او اظهار داشت: «جدی می گویی؟ می شود من هم بیایم؟» گفتم ما از سالیان قبل اسم نوشتیم. گفت «حالا ببین چه می شود». من هم به جهت اینکه پاسخ منفی ندهم، به مسئول کاروان زنگ زدم و او هم پذیرفت. دکتر رفت بیرون و آمد و اظهار داشت که من یا با همسر و پسرم می آیم یا نمی آیم. رئیس کاروان هم تمام تلاش خودرا کرد و یک کاروان که ۱۴۰ نفره بود با ۱۴۳ نفر راهی حج شد. و این به جز لطف خدا به او نبود. چون ایشان از نظر علاقه به ائمه حالت خاصی داشت و در یک فرصت بسیار کوتاه فرصت حج برایش برقرار شد.
ناصر تکمیل همایون متولد ۱۳۱۵ در قزوین بود. او دوره‌ی کارشناسی فلسفه و علوم تربیتی و کارشناسی ارشد علوم اجتماعی را در دانشگاه تهران گذراند و دوره‌ی دکترای تاریخ و دکترای جامعه شناسی را در دانشگاه پاریس به انتها برد.
همچون آثار او به «تاریخ ایران در یک نگاه»، «آموزش و پرورش در ایران»، «آبسکون، یا، جزیره آشوراده»، «سلطانیه»، «دانشگاه گندی شاپور»، «تاریخ اجتماعی و فرهنگی تهران: از شروع تا دارالخلافه ناصری» «مشروطه خواهی ایرانیان (مجموعه مقالات)» و «جاده ابریشم» می توان اشاره نمود.
از این جامعه شناس و تاریخ نگار اخیراً اثری با عنوان «مصدق در دوره‌ی قاجار» منتشر گردید. تکمیل همایون اثرِ دیگری به نام «ایران جان» از (انتشارات نگارستان اندیشه) را در آستانه‌ی رونمایی داشت. این اثر با مضمون «هویت ملی» به نگارش درآمد.
او در ایام اخیر در پی ایست قلبی در بیمارستان طالقانی تهران بستری شده بود و در روز ۲۵ آبان ماه درگذشت.1401/08/27
18:58:40
5.0 / 5
239
تگهای خبر: آموزش , بیمار , تولد , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه