در گرامیداشت آیت الله مرعشی نجفی چه گذشت؟

در گرامیداشت آیت الله مرعشی نجفی چه گذشت؟ به گزارش عطر و تن، مراسم گرامیداشت آیت الله مرعشی نجفی («عالم ربانی و خدمتگذار کم نظیر کتاب و کتابخوانی») برگزار گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، مراسم گرامیداشت حضرت آیت الله مرعشی نجفی، «عالم ربانی و خدمتگذار کم نظیر کتاب و کتابخوانی»، توسط انجمن آثار و مفاخر ادبی و کتابخانه ملّی ایران برگزار شد.
در پیامی که محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به این مراسم گرامیداشت فرستاد، آمده بود: آیت الله مرعشی نجفی ازجمله علمای معاصری بودند که ارتباط گسترده ای با عموم مردم داشتند و چهره ای مردمی بودند. ایشان تلاش ستودنی در جهت جمع آوری گنجینه کم نظیری داشتند، در خاطرات ایشان و از قول افراد گوناگونی نقل شده است که ایشان خویش را از حداقل معاش محروم کرده بودند تا بتوانند کتاب های ارزشمندی را جمع آوری کنند و تلاشهای قابل توجّهی برای پیشگیری از خروج کتب پرارزش از عراق و سایر سرزمین های اسلامی داشتند.
اسماعیلی در ادامه اظهار داشته بود: ایشان در ابتدای تلاش خود برای جمع آوری کتاب ها که همزمان با دوران استبداد و استعمار در ایران و عراق بود، جلوی غارت منابع علمی و فرهنگی معارف خاندان را گرفتند. ایشان مرارت های شدیدی در جهت جمع آوری آثار فرهنگی اسلامی تحمل نمودند. مجاهدت های ایشان قابل توجّه است و باید به نسل جدید بازگو نماییم که گنجینه ای نظیر کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی با چه مرارت هایی و چگونه جمع شده و این مواریث فرهنگی چگونه برای نسل های آتی به جا مانده است. امیدوارم بتوانیم از میراث پرارزش به جا مانده از آیت الله مرعشی نجفی و سنگ بنایی که برای بنای تمدن اسلامی به جا گذاشته اند، صیانت نماییم.
در این مراسم، سیدمحمود شالویی، رئیس انجمن آثار و مفاخر ادبی کشور، هم ضمن اشاره به لزوم معرفی شخصیت آیت الله مرعشی به نسل جدید، تاکید کرد: باید با زبانی عامّه فهم، این معرفی صورت گیرد. آیت الله مرعشی در امر تحصیل علم و دانش و توسعه و ترویج کتاب و کتاب خوانی مجاهدی نستوه بود. کیست که آیت الله مرعشی نجفی را به صفات برجسته نشناسد و خدمت کم نظیر ایشان به عرصه کتاب و کتابخوانی را نداند.
وی در ادامه‌ی سخنان خود به ذکر خاطره ای پرداخت: به یاد دارم در حجره ای که با دوستان نشسته بودیم، درباره‌ی استقبال و عدم استقبال طلّاب از برخی مدارس و علما صحبتی داشتیم، فردای آن روز برای دیدار آیت الله مرعشی خدمت ایشان رسیدیم و از ایشان خواستیم نصیحتی برای ما بفرمایند. فرمودند غیبت نکنید، برای نفر دوم ما هم فرمودند غیبت نکنید، بنده هم باز نصیحتی خواستم. ایشان با قدری تندی فرمودند: مگر به شما نگفتم، شما طلبه امام زمان(عج) هستید و نباید غیبت کنید؟ ایشان تاکید کردند که من به چشم خود دیدم که چه بر سر افرادی که غیبت می کنند می آید.
رئیس انجمن آثار و مفاخر ادبی همینطور بیان نمود: ایشان توجه بسیاری بر رعایت اخلاق داشتند. فضایل این عالم ایشان را الگویی برای تمامی زمان ها تبدیل می کند. خصوصیت بارز آیت الله مرعشی که باید سرلوحه عمل دستگاههای فرهنگی قرار گیرد، وقف زندگی ایشان برای کتاب و کتابخوانی است که نظیر ندارد. ایشان با وجود تمامی دغدغه هایی که بعنوان مرجعیت داشتند، از کوشش برای فراهم کردن زمینه و شرایط کسب علم و کتاب خوانی فروگذار نکردند.
شالویی اشاره کرد: وظیفه تمامی مسؤلان دستگاههای فرهنگی است که با تمام ابزارهایی که در دست دارند، برای شناساندن الگوهایی نظیر آیت الله مرعشی نجفی اقدام نمایند و باید به نحوی مبادرت به شناساندن این الگوهای کم نظیر کنند که مورد اقبال و توجه نسل های مختلف قرار گیرد.
غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، هم در این مراسم اظهار داشت: بعنوان یک دانشجوی مشتاق کتاب و کتابخوانی، احترام فراوانی برای آیت الله مرعشی نجفی قائل هستم و در دوره ای در کتاب های درسی فارسی برای دوره راهنمایی، مقاله ای در معرفی ایشان و کتابخانه آیت الله مرعشی تدوین کردیم.
او با اعلان اینکه ذکر خاطره ای از آیت الله مرعشی نجفی خالی از لطف نیست، اظهار نمود: این عالم وارسته در نامه ای به آقای سعید نفیسی موضوع هایی بیان می کنند. این نامه که ۱۳ سال پیش انتشار یافته است، با عنایت به اوضاع اجتماعی و سیاسی زمان نگارش که همزمان با اوج قدرت رضاخانی در سال ۱۳۱۷ شمسی است، قابل توجّه است. در آن دوران، تقابلی بین حوزه و دانشگاه تبلیغ می شده است، سعید نفیسی از دوران دبیرستان به خارج از کشور مهاجرت کرده و تحصیلات خویش را در خارج از کشور به پایان رسانده و به ایران بازگشته و یکی از پرکارترین اساتید دانشگاه تهران بودند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی همینطور اظهار داشت: این عالم وارسته در نامه ای به آقای سعید نفیسی که به شکلی پرچمدار تجدّد ادبی بود و کتابی پیرامون اشعار فارسی شیخ بهایی نوشته بود، نامه ای مفصّل نوشته است که سراسر ادب و احترام است. آیت الله مرعشی در بخشی از نامه متناسب با فصل های کتاب، اطلاعات اضافی که نفیسی به آنها برنخورده، ذکر کرده اند و اطلاعات مفصّلی به نفیسی عرضه می کنند.
حداد عادل سپس بیان نمود: در این نامه آیت الله مرعشی به نفیسی، اطلاعاتی در رابطه با فرزندان شیخ بهایی و کتاب هایی که درمورد شیخ بهایی داشته اند، به تفصیل بیان کرده اند. در قسمت دوم نامه‌ی آیت الله مرعشی به نفیسی اشاره شده که اسامی برخی علما در کتاب نفیسی آمده و ایشان تذکری جدی و محترمانه به نفیسی می دهند که در مقام تاریخ نویسی، برخی مطالب شایسته نبوده و حیف است قلم نویسنده(نفیسی) آلوده به برخی کلمات نسبت به علمای ذکر شده شود. در دوران آیت الله مرعشی، مراجع علاوه بر خصایل مشترکی که داشتند، در بعضی صفات برجسته بودند و خصلت برجسته آیت الله مرعشی، فرهنگی بودن ایشان بود و در دورانی که بین حوزه و دانشگاه بدبینی بوجود آورده بودند، با احترام فراوان و دقیق به نفیسی نامه نگاشته است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: آیت الله مرعشی علاوه بر جمع آوری کتاب، تبحر فراوانی در مطالعه و تدقیق در کتب داشتند، چنانکه در نوشتن نامه به نفیسی، به کتب فراوانی ارجاع داده اند که نشان از تسلط ایشان به منابع و مراجع مختلف دارد. نکته جالب توجه در باره آیت الله مرعشی نجفی، اهتمام ایشان نسبت به علوم و اقداماتی است که جزو وظایف مرسوم مرجعیت نبوده است، ولی به سبب دغدغه ایشان مازاد بر وظایف حوزوی و مرجعیت، تلاش و ممارست کرده اند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اضافه کرد: در نامه آیت الله مرعشی به نفیسی این نکته جالب توجّه است که ایشان در مقام نقص وارد کردن و مقایسه و عیارسنجی اثر نفیسی نامه نگاری نکرده اند و با ادبیاتی سرشار از خلوص و ادب نکاتی بیان کرده اند. البته همان دستانی که تلاش در جدا کردن حوزه و دانشگاه داشتند، حالا هم فعّال هستند، اما شیوه تعامل و ارتباط آیت الله مرعشی، درسی برای ارتباط و نزدیک کردن حوزه و دانشگاه است. نقد منصفانه و مؤدّبانه، دیگر درسی است که از نامه‌ی مذکور میتوان دریافت کرد، در دهه های گذشته متأسفانه گاهی ادبیات بی ادبانه ای به جای نقد عرضه شده که میتوان از شیوه نقد مؤدّبانه آیت الله مرعشی نجفی، درس نقد منصفانه و علمی را آموخت و به کار بست.
حجّت الاسلام سیدمحمود مرعشی نجفی، فرزند آیت الله مرعشی نجفی، هم در این مراسم گرامیداشت اظهار داشت: مرحوم مرعشی بعد از کسب علوم از اساتید برجسته در نجف اشرف به حوزه علمیّه قم آمدند. ایشان نیت داشتند به نجف بازگردند، ولی به خواسته‌ی آیت الله حائری و بنابر شرایط سخت و سختگیری حکومت پهلوی، در حوزه علمیّه قم ماندگار شده و به تدریس پرداختند، به صورتی که روزانه تا ۱۲ ساعت تدریس داشتند. ایشان با اساتید دانشگاه هم مرتبط بودند و روزانه اساتید گوناگونی از دانشگاه های تهران، به بیت ایشان رجوع می کردند و برخی اساتید مانند دکتر زریاب خویی، طلبه درس ایشان بودند و اساتیدی مانند بدیع الزّمان فروزانفر و... ارتباط مستمر داشتند.
سید محمود مرعشی همینطور بیان نمود: ایشان مقیّد به برگزاری سوگواری برای حضرت سیّدالشهدا بودند و در ایّام عاشورا با لباسی ساده، مشکی پوش و سر و صورت خویش را گِل مالی کرده و در کوچه های قم به سوگواری می پرداختند.
او در انتهای سخنان خود اظهار داشت: ایشان در تحکیم وحدت بین مذاهب هم پیشرو بودند و اجازه روایت از مذاهب اربعه اهل سنّت داشتند. آیت الله مرعشی ۴۵۰ اجازه روایتی و اجتهادی داشتند که برخی مکتوب و برخی شفاهی بود. ایشان ۲ سال به مطالعه علم طب پرداخته و به زبان های عربی، انگلیسی و اردو هم مسلّط بودند، علاوه بر علوم حوزوی، علوم متعدّد غیرحوزوی هم فرا گرفته بودند. آیت الله مرعشی هیچ موقع لباس خارجی نپوشیده و معتقد بودند اگر لباس داخلی بهره گیرند و از تولیدات کشورهای اسلامی استفاده کنند، این تولیدات، بهبود یافته و باعث تقویت کشورهای اسلامی خواهد شد. ایشان ۷۰ سال نماز جماعت در صحن حضرت معصومه سلام الله علیها در سه وعده اقامه کردند و با این که قبری برای ایشان در سرداب مضجع حضرت معصومه سلام الله علیها تدارک دیده بودند، وصیّت کرده بودند در کتابخانه و زیر پای دانش پژوهان دفن شوند تا خاک پای پژوهشگران را توتیای چشم کنند.
آیت الله رضا استادی، عضو جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه قم هم طی پیامی تصویری، به تداوم ۷۰ ساله کلاس های درس آیت الله مرعشی در حوزه علمیه قم اشاره نمود که نشأت گرفته از کلام شیوا و احاطه ایشان به علوم مختلف بوده است.
منوچهر صدوقی سها، استاد حکمت و فلسفه اسلامی هم در این اظهار داشت: نمی توان از مقام آیت الله مرعشی و خدمتی که ازطریق فراهم کردن کتابخانه معظم خود داشتند، با سخن و حرف قدردانی نمود و این خدمت ماندگار برای ایشان ذخیره ای ماندگار بوده و اشک شوق بر چشم انسان جاری می کند.
تقدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران از حجت الاسلام سیدمحمود مرعشی، نجفی فرزند آیت الله العظمی مرعشی نجفی به پاس سال ها تلاش و خدمت ایشان و خاندانشان به ساحت کتاب و کتابخوانی، قسمتی دیگر از برنامه مراسم گرامیداشت آیت الله مرعشی نجفی بود.
در این مراسم از کتاب زندگینامه، آثار و خدمات علمی و فرهنگی آیت الله مرعشی نجفی که سال ۱۴۰۱ توسط انجمن آثار و مفاخر ادبی به زیور طبع آراسته شده هم رونمایی گردید.
منبع:

1401/08/24
09:44:12
5.0 / 5
228
تگهای خبر: ادبیات , خدمات , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه