پریشانی های ترلس جوان در کتاب فروشی ها

پریشانی های ترلس جوان در کتاب فروشی ها به گزارش عطر و تن کتاب «پریشانی های تُرلس جوان» نوشته روبرت موزیل با ترجمه محمود حدادی انتشار یافته است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این کتاب در ۲۰۳ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و با قیمت ۸۰ هزارتومان در فرهنگ نشر نو با همکاری نشر آسیم عرضه شده است.
در یادداشت محمود حدادی، مترجم درباره رمان «پریشانی های ترلس جوان» آمده است: فضای رمان «ترلس جوان» به اتریش در سرآغاز قرن بیستم، و به سال هایی برمی گردد که این کشور در چارچوب امپراتوری ای خشن بر بسیاری ملت ها و اقوام اسلام و فرمان روایی قهرآمیز داشت.
در این داستان شخصیت ها با نگرش خردستیز و کنش خشونت باز خود، همچون نماینده و نماد انحطاط اشرافیت جامعه ای ظاهر می شوند که در آن -چنان که بر مثال ترلس جوان می بینیم- نیک خواهی خانه نشین، و منطق آشفته می شود، و جست وجو به دنبال یقین، درد و درماندگی به همراه می آورد.
باآنکه در کُنه جان این جوان نیک خواه هم - به گواهی مکرر همین رمان- خطر جهش به سمت شرّ حضور، حضوری هرچند خفته تر دارد.
حقیقت وقوع فاشیسم در قاره اروپا چند دهه پس از نگارش این رمان، تأییدی دردناک بر نگاه نهان بین این نویسنده آلمانی زبان بود.
در نوشته پشت جلد کتاب هم آمده است: روبرت موزیل (۱۸۸۰-۱۹۴۲) نویسنده بزرگ اتریشی است که در ادبیات کلاسیک نوین او را با مارسل پروست و جیمز جویس مقایسه می کنند. روان پژوهشی استادانه و جسورانه او سبب شده است «کالبد شکاف زندگان» لقب بگیرد، در عین آن که زبانش از لطافت شاعرانه هم بهره مند است و حتی میتوان او را غزلسرای تنهایی خردمندان دانست.
«پریشانی های ترلس جوان» نخستین اثر اوست که در سرآغاز قرن پرفاجعه بیستم، در سال ۱۹۰۶، انتشار یافته است و از تجربه های دوران تازه جوانی او هم نشانی دارد. این رمان به شرح آزار و شکنجه حساب شده پسری دبیرستانی به دست هم کلاسی هایش می پردازد و موشکافانه نشان داده است که چگونه در پس پوسته نازک متانت مدنی آدم ها غرایزی موحش و قهرآلود و بدوی زبانه می کشد.
منبع:

1401/05/18
12:03:54
5.0 / 5
197
تگهای خبر: ادبیات , درمان , فرهنگ , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه