درگذشت مرتضی رهبانی در سکوت خبری

درگذشت مرتضی رهبانی در سکوت خبری عطر و تن: مرتضی رُهبانی، پژوهشگر، نویسنده و مترجم، چند روز قبل در سن 89 سالگی و در سکوت خبری از دنیا رفت.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، یکی از بستگان مرتضی رُهبانی با بیان این خبر به ایسنا اظهار داشت که وی در ششم مردادماه جاری فوت کرده است.
مرتضی رُهبانی، پژوهشگر، نویسنده و مترجم، در ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. وی در جوانی از هواداران نهضت ملی شدن نفت بود و به دنبال کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، در اواسط دهه‌ی ۱۳۳۰ از ایران مهاجرت کرد. در آلمان غربی به تحصیل روان شناسی پرداخت و با کنفدراسیون دانشجویان ایرانی در آلمان همکاری داشت. در کنار برخی کارهای تجاری، در شهر هانوفر نیز یک کتاب فروشی تأسیس کرد که بعدها، به هنگام بازگشت به وطن، آنرا به کارکنان آلمانی اش واگذاشت. با پیروزی انقلاب، در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و در لواسان ساکن شد. مباحث تمدنی و خصوصاً تأثیر و سهم و نقش فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی در تمدن جهانی از موضوعات مورد توجه و علاقه‌ی او بود.
از آثار رُهبانی می توان به «سیاست عملی» (۱۳۶۵)، «ف‍ره‍ن‍گ ش‍رق و غ‍رب: تحلیل تاریخ از دیدگاه روان شناسی» (نشر نی، ۱۳۷۹)، «ف‍ره‍ن‍گ ش‍رق و چالش های فرهنگ شرق» (نشر ثالث، ۱۳۸۶)، «ف‍ره‍ن‍گ غ‍رب و چالش های آن» (نشر ثالث، ۱۳۸۷)، «روحیه‌ی ایرانی؛ روحیة شرقی: نقد و بررسی کتاب سازگاری ایرانی مهندس بازرگان» (چاپخش، ۱۳۸۷) و از ترجمه هایش به یوهانس گوتنبرگ/ ماتیاس گِسکِه (دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۳) و فرهنگ اسلام در اروپا/ زیگرید هونکه (چاپ نهم: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۹۵) اشاره نمود.
منبع:

1401/05/14
14:25:27
5.0 / 5
224
تگهای خبر: تولد , فرهنگ , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه