فرزاد موتمن:

سینما پول است

سینما پول است کارگردان فیلم ˮشب های روشنˮ اظهار داشت: ابتدا سینما به ادبیات نگاه می کرد و نویسندگان را جذب خود می کرد ولی حالا به خاطر این که در سینما پول است نویسندگان جذب سینما می شوند و آثار خودرا تحت تاثیر سینما می نویسند.


به گزارش عطر و تن به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، نشست نقد و بررسی فیلم «شب های روشن» از مجموعه نشست های «سینما اقتباس» با حضور فرزاد موتمن کارگردان فیلم و کوروش جاهد کارشناس مجری در فرهنگ سرای کتاب انجام شد.
کوروش جاهد درباره نشست های «سینما اقتباس» اظهار داشت: هدف از برگزاری این جلسه ها این است که فیلم هایی را نقد و بررسی نماییم که فیلمنامه آنها از روی آثار ادبی نوشته شده است.
وی اضافه کرد: متاسفانه در ایران فیلم اقتباسی کم است اما فیلم های قابل توجهی بوده است. با وجود این که این تصور وجود دارد که سینما یک صنعت مستقل است اما همچنان فیلم های زیادی در سینمای جهان با اقتباس از آثار ادبی ایجاد می شود.
کوروش جاهد بیان کرد: درباره فیلم های اقتباسی این مساله را در نظر داشته باشید که کتاب یک چیز است و فیلم یک چیز دیگر. هیچ گاه این دو را باهم مقایسه نکنید برای اینکه موجب می شود از فیلم لذت کافی را نبرید.
در ادامه فرزاد موتمن کارگردان فیلم «شب های روشن» اظهار داشت: هدف من این نبود که از داستایوفسکی اقتباس کنم. آن زمان من فیلم ساز تازه کاری بودم. بهم اعتماد نداشتند. پول برای ساخت فیلم های من نمی دادند. به همین خاطر به سعید عقیقی فیلنامه نویس گفتم فیلمنامه ای بنویسد که دو شخصیت داشته باشد و در یک اتاق باشند و سعید یک روز با داستانی از داستایوفسکی آمد.
وی درباب فیلم های اقتباسی اظهار داشت: رابطه سینما و ادبیات از یه دوره ای به بعد عوض شد. ابتدا سینما به ادبیات نگاه می کرد و فیلم ها برمبنای آثار ادبی ساخته می شد. این اتفاق در دهه ۳۰ و ۴۰ هالیوود به خوبی مشخص است. اما ازدهه ۵۰ به بعد اوضاع عوض شد و چون سینما پول داشت نویسنده های خوب به سینما جذب شدند و آثار خودرا کاملا تحت تاثیر سینما تولید می کردند. حالا ادبیات است که به سینما نگاه می کند. کماکان مسیر همچنان به همین شکل است.
موتمن در ادامه بیان کرد: اما در سینمای ایران همچین مسیری دیده نمی گردد. در حقیقت سینمای ایران مسیر تاریخی را طی نکرده است. گاهی در آن اتفاق هایی می افتد که نتیجه کوشش های فردی است نه سیستم. چون در حقیقت ما صنعت سینما نداریم.
وی اضافه کرد: سینمایی که فقط کمدی می فروشد هم حال سینما و هم حال جامعه خوب نیست. این قضیه را در وضعیت تیراژ کتاب هم می بینیم. وقتی تیراژ کتابی ۷۰۰ جلد است اقتباس چه معنایی پیدا می کند؟ باید اول جامعه خواهان آن اثر ادبی باشد و پس از آن اثر فیلم ساخته شود.
یازدهمین «فرهنگ سرای کتاب» همزمان با برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ۲۱ تا ۳۱ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ در مصلای امام خمینی(ره) میزبان مخاطبان است.1401/02/31
21:23:21
5.0 / 5
352
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه