وعده هایی برای جبران عقب ماندگی ها ی حوزه کتاب

وعده هایی برای جبران عقب ماندگی ها ی حوزه کتاب به گزارش عطر و تن معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه ویترین کتابفروشی ها را یکی از لزوم های پیش روی حوزه نشر دانست و همینطور اظهار داشت: از ظرفیت های تکنولوژیک و فناوری استفاده نماییم تا عقب ماندگی های موجود را که در حوزه محتوا و کتاب بیشتر است جبران نماییم.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا و به نقل از ستاد خبری بیست ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران، یاسر احمدوند (معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی) در نشستی که ۲۷ آبان ۱۴۰۰ با حضور خبرنگاران حوزه کتاب و همینطور علی رمضانی (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران)، محمد اللهیاری (مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و علیرضا اسماعیلی (مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) برگزار شد، درباره سیاست ‎های این وزارت خانه برای توسعه کتاب و کتابخوانی گفت و با بیان اینکه کتاب باید در دسترس و مقابل چشمان مردم قرار گیرد و ویترین عرضه کتاب توسعه یابد، اظهار نمود: ما در تغییرات پی درپی شرایط اقتصادی، اجتماعی و علمی در جامعه باید کتاب و کتابخوانی را هم پای آنها پیش ببریم. نمایشگاه های مجازی کتاب باید توسعه پیدا کند و نمایشگاه های حضوری را به نحو بهتری برگزار نماییم. همینطور از ظرفیت های تکنولوژیک و فناوری استفاده نماییم تا عقب ماندگی های موجود را که در حوزه محتوا و کتاب بیشتر است جبران نماییم.
او اضافه کرد: مجموعه های خصوصی در این حوزه با توان خوب فعال می باشند تا فرهنگ کتابخوانی دیجیتال و کتاب های گویا رواج پیدا کند و تولیدکنندگان هم بتوانند از این بسترها و ابزارها استفاده کنند. البته در دنیا هم همچنان بین استفاده از کتاب های چاپی و دیجیتال، فاصله بسیاری است و پیشبینی هم نمی گردد این نوع از کتاب ها (کتاب های الکترونیک) در آینده نزدیک جایگزین کتاب های کاغذی شوند. البته کتاب خواندن به صورت کاغذی لذت دیگری دارد و دارای آداب و شئونی از زندگی است. ازاین رو شکل سنتی کتاب در جای خود باقی خواهد ماند و در کنار آن از دیگر ابزارها و امکانات هم استفاده خواهیم کرد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در سال آینده اظهار داشت: اگر شرایط بهداشتی اجازه دهد و مجوزهای لازم صادر شود ما در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ نمایشگاه کتاب تهران را برگزار می نماییم. در این خصوص بازدیدی از مصلای تهران خواهیم داشت تا امکان برگزاری نمایشگاه در آن مکان را مورد سنجش قرار دهیم. در ایام آینده هم بررسی های محیطی دیگری از سطح شهر خواهیم داشت تا نسبت به فضاهای دیگر هم اطمینان حاصل نماییم. نشست هایی توسط گروههای تخصصی در خانه کتاب و ادبیات ایران تشکیل شده و مبحث درحال پیگیری است.
احمدوند همینطور یادآورشد: البته زمان و خصوصیت های مختلف نمایشگاه کتاب تهران به صورت حضوری نهایی نشده است و چون زمان زیادی تا موعد برگزاری نمایشگاه باقی مانده، حالا در ستاد ملی کرونا هم قابل بررسی و تصمیم گیری نیست. این مسئله باید برپایه شرایط پیش رو مدتی پیش از نمایشگاه در جلسه ای بررسی و مجوزهای لازم صادر شود، امکان دارد زمان کمی جابه جا شود اما در فصل بهار نمایشگاه را برگزار نماییم.
او درباره سیاست های معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه یارانه های نشر هم اظهار نمود: یارانه ها باید در محل و مسیر درست خودش برای ترویج و استفاده از محتوای سالم قرار گیرد. هرچند معتقدم که فلسفه یارانه کمک به حیات نشر نیست و نباید بگونه ای به یارانه نگاه شود که ناجی و منجی عرصه نشر است. یارانه حوزه نشر باید بر مبنای اقتضائات، عرضه و تقاضا و نیازهای فرهنگی جامعه، فرایند خویش را پیش ببرد، یارانه و پشتیبانی از نشر باید برای ترویج محتوای مطلوب و رساندن آسان کتاب به مخاطب مشتاق صرف شود.
احمدوند در ادامه با بیان اینکه مبلغ و میزان یارانه موجود در حوزه کتاب به مقداری نیست که کفاف اقتصاد این حوزه را بدهد و در اندازه ای است که از کالای مطلوب حمایت نماییم، اظهار داشت: در تدارک هستیم با ایجاد ظرفیت بیشتر به توسعه ویترین کتابفروشی ها کمک جدی نماییم. توسعه ویترین کتابفروشی ها یکی از لزوم های پیش روی حوزه نشر است و اگر این اقدام صورت گیرد، صنعت نشر دیگر نیاز چندانی به حمایت های دولتی نخواهد داشت. فرایند عرضه و رساندن کالا به مخاطب در زنجیره تأمین درست و اقتصادی کالا قرار خواهد گرفت. در بعضی نقاط کشور، کتابفروشی های جامع نداریم، باید به سمت ایجاد این نوع کتابفروشی‎ها پیش برویم. در این حوزه بخش خصوصی باید کمک نماید و از تسهیلات لازم استفاده گردد و علاوه بر آن باید سایر دستگاه ها و نهادهای استانی و شهری هم برای ایجاد زمینه لازم و توسعه کتابفروشی ها مشارکت کنند.
او در این جلسه خطاب به رسانه ها اظهار داشت: شما اهالی رسانه کارشناس کتاب هستید و می خواهم که پیشنهادهای خودتان را به ما منتقل کنید. خبرنگاران حوزه کتاب، سرمایه ما در این عرصه هستند و درخواست داریم که به ما به شکل های مختلف در زمینه فکری، عرضه طرح و ایده کمک کنید. مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، نشست‎ های ثابتی برای ایده گرفتن از رسانه ها برگزار کند. امکان فعالیتهای مشترک وجود دارد تا فضاسازی برای رونق بیشتر کتاب داشته باشیم.
احمدوند در ادامه از بازدید از برخی از کتابفروشی های سطح شهر گفت و با بیان اینکه یکی از دغدغه های امروز اهالی نشر، استفاده از تسهیلات مصوب خدمات پستی است، اضافه کرد: ناشران اقبال خوبی از این خدمات داشتند و این مورد باعث سهولت دسترسی مخاطبان به کتاب شده است. البته این طرح به علت اینکه بخشی از هزینه ها برعهده وزارت خانه بوده، بار مالی زیاد برای وزارت خانه به دنبال داشته است.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مشکل کمبود کاغذ هم اظهار داشت: کارگروه تولید کاغذ در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده است و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و همراهی معاون اول رئیس جمهوری، تولید داخلی کاغذ را پیگیری می نماییم. علاوه براین برای رفع مشکلات در شرایط موجود ۲۰ میلیون دلار برای واردات کاغذ نشر در نظر گرفته شده است تا در مجموع آرامش به بازار نشر برگردد.
محمد اله یاری (مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) هم در این جلسه درمورد مسئله کتاب سازی اظهار داشت: ما در اداره کتاب شاهد کتاب هایی هستیم که برای دریافت مجوز رجوع می کنند و بررسی ممیزان نشان داده است که این کتاب ها کتاب سازی شده و از روی کتاب های دیگر است که این کتاب ها را نمی پذیریم. در محافل علمی و دانشگاهی نرم افزارهای مشابهت یابی پیشبینی شده است که کمک می نماید به این نکته برسیم که متن مورد نظر حاصل تلاش نویسنده است یا خیر، در حوزه کتاب هم تلاش داریم از چنین امکاناتی استفاده نماییم.
او اضافه کرد: کتاب هایی که عملا کتاب سازی باشند با اینکه در محتوا مغایر با ضوابط نشر نیستند اما در عنوان مغایر ضوابط به حساب می آیند. در این دوره قرار شده است این دسته کتاب ها جدا شوند و نتیجه بررسی نرم افزاری مشابهت یابی به ناشر عرضه شود.
اله یاری درمورد انتشار همزمان چند ترجمه از روی نسخه خارجی یک کتاب هم اظهار داشت: در این حوزه برای ما تقدم و تاخر زمانی مهم می باشد. البته نمی توان مانع شد که یک کتاب با چندین ناشر و چندین ترجمه در ایران به چاپ برسد. گاهی ناشر ایرانی رایت کتاب را خریداری نموده است که بحث متفاوتی دارد.
مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درمورد تاخیر در صدور مجوزها و پاسخگویی به ناشران هم اظهار داشت: سامانه ای که کارها را برای گروههای کارشناسی ارسال می کند این امکان را دارد که نشان دهد چه کتابی در چه مرحله ای و در چه موضوعی متوقف مانده است. به صورت هفتگی در تهران و ۱۰ استان دیگر فرایند کارشناسی به صورت موضوعی رصد می شود. با این اقدام مسئله طولانی شدن زمان بررسی حل و کارهای کارشناسی در زمان و وقت خوبی انجام می شود تا مجوز کتاب مشمول زمان نشود.
اله یاری در ادامه بر ضرورت بروزرسانی قوانین حوزه های مختلف تصریح کرد و اظهار داشت: با عنایت به رشد فکری در جامعه و پیشرفت فناوری، ابزارهای مطالعه مردم هم تغییر می کند و ضروریست که در این عرصه قوانین به روز شود؛ اما در این عرصه باید به جزئیات بیشتری با صاحبان آثار دست پیدا نماییم تا به یک نتیجه گیری برسیم.
بیست ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران از بیست و چهارم آبان ماه آغاز و تا یکم آذر ماه ۱۴۰۰ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» در سرتاسر کشور ادامه دارد.
منبع:

1400/08/28
22:30:11
5.0 / 5
68
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه