گزارشی از اختتام جشنواره کتاب و پایان نامه سال دانشجویی

گزارشی از اختتام جشنواره کتاب و پایان نامه سال دانشجویی عطر و تن: مراسم پایانی بیست و هشتمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی و نوزهمین دوره پایان نامه سال اجرا شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این مراسم همزمان با نخستین روز هفته کتاب و کتاب خوانی با حضور حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین رستمی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، داداش پور، معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویی، شاه پسند، معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه ای کشور، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و حامد علی اکبرزاده، رییس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و دبیر جشنواره روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) در در تالار علامه امینی دانشگاه تهران انجام شد.
عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در این مراسم اظهار نمود: کتاب بعنوان قسمتی از صنعت نشر، مهم ترین و ماندگارترین محصول فرهنگی است که در توسعه فرهنگ و تمدن بشری نقش به سزایی دارد. از جممه پرمخاطب ترین برنامه های معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی جشنواره کتاب و پایان نامه سال دانشجویی است. استمرار سالانه و ادامه برنامه توام با استقبال دانشجویان صاحب قلم و اثرآفرین نشان از اهتمام و جدیت دبیرخانه و توجه به تألیف و پژوهش دارد. این درحالی است که متأسفانه سرانه مطالعه در کشور در حالت مطلوبی نیست و خیلی از پایان نامه های دانشجویی باتوجه به حل مسائل و مشکلات کشور تدوین نمی گردد.
او افزود: معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی در تلاش است ضمن ارائه موضوعات کاربردی و با پشتیبانی از دانشجویان نقش کوچکی در تقویت فرهنگ تألیف و مطالعه و حل معضلات کشور داشته باشد و دبیرخانه جشنواره ضمن اهتمام به این مسئله از دانشجویان برگزیده در دوره های پیشین بعنوان عضو شورای سیاست گذاری و داور بهره مند شود.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در آخر پیشنهاداتی را برای بهتر برگزار شدن جشنواره ها ارائه داد؛ پشتیبانی از تشکیل اتحادیه و تشکل دانشجویان مولف و کتاب خوان، جهت دهی مطالعاتی به سلیقه مخاطبان با معرفی و پشتیبانی از تألیفات فاخر، استفاده از تجربیات دانشجویان برگزیده کتاب و پایان نامه سال دانشجویی در برگزاری و سیاست گذاری و انتخاب آثار برتر، توجه به حوزه ترجمه در کنار تألیف، برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب های منتشرشده، تقویت و توجه بیشتر به حوزه ترجمه، توجه ویژه به بخش بین الملل در سالهای آتی، برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب های انتشار یافته دانشجویی، حمایت مالی از دانشجویان مولف و تلاش در جهت تبدیل پایان نامه های دانشجویی به کتاب و در نهایت توجه بیشتر به علوم انسانی و تألیفات کاربردی دانشجویان در سایر حوزه ها.


در ادامه مراسم کلیپی در یابود اهل قلمی که از دنیا رفته اند کسانی چون آیت الله حسن زاده آملی، محمدرضا حکیمی، آذرتاش آذرنوش، جلال ستاری، محمدسرور رجایی، محسن بیدارفر، لطف الله یارمحمدی، علی شیخ الاسلامی، بدرالزمان قریب، آیت الله مصباح یزدی، داود فیرحی، حسن انوشه و... برای حاضران پخش گردید.
سپس ارسلان جلیلی یکی از برگزیده های بخش کتاب سال دانشجویی درباره موضوع کتاب و کتاب خوانی و تأثیرات آن بر زندگی سخن گفت.
همچنین حامد علی اکبرزاده، رییس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و دبیر بیست و هشتمین دوره کتاب سال دانشجویی و نوزدهمین جشنواره ملی پایان نامه سال با اشاره به اینکه امسال هم مانند سال قبل گرفتار شیوع ویروس کرونا بوده ایم، اظهار داشت: با وجود این مساله و کاهش بخش های مختلف استقبال خوبی از جشنواره ها صورت گرفت. دبیرخانه جشنواره ها ۶۰۲ کتاب و ۵۲۸ پایان نامه دریافت کرد و بعد از داوری در ۴ مرحله، ۱۵ اثر در کتاب سال و ۱۴ اثر در پایان نامه سال بعنوان شایسته تقدیر انتخاب شدند. در بخش بین الملل هم ۲۵ کتاب و ۴۵ پایان نامه از کشورهای چین، روسیه، بلغارستان، آلمان، استرالیا و.. دریافت کردیم که از این میان در بخش پایان نامه یک نفر از چین و یک نفر از روسیه بعنوان برگزیده و شایسته تقدیر انتخاب شدند.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه به مولفان جوان بیان کرد: نویسندگان و پژوهشگران جوان ما از پیشکسوتان علمی چیزی کم ندارند و اگر به تاریخ فرهنگی خودمان نگاهی بیندازیم می بینیم خیلی از نویسندگان آثار فارخر خودرا در جوانی نوشته اند؛ ابوعلی سینا «شفا» را در ۳۵ سالگی و سهرودی کتاب «حکمت اشراق» خودرا در ۳۳ سالگی نوشته است. اگر می خواهیم ابوعلی سیناها، ابوریحان ها و خواجه نصیرها داشته باشیم باید توجه ویژه ای به نویسندگان جوان داشته باشیم.


رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در ادامه اشاره کرد: حسرت به دل مانده ایم که پس از برگزاری جشنواره ها از نهادهای در رابطه با ما تماس بگیرند و بگویند از فلان پایان نامه یا کتاب حمایت می نماییم. آقای دکتر طیبی در برنامه کتاب و پایان نامه سه دقیقه ای پایان نامه هایی را که در رابطه با برنامه های جهاد بود یادداشت می کردند اما دستگاه های دیگر چنین کاری نمی کنند و امیدوار هستم با تغییر فضای دولت، وزارت علوم، وزارت بهداشت و وزارت ارشاد به این مسئله توجه نشان دهند.
او در آخر اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در عمل یکی از مهم ترین متولیان کتاب و کتابخوانی در دستگاه های کشور است که شاخص ترین برنامه هایش جشنواره کتاب سال دانشجویی، جشنواره پایان نامه سال، کنفرانس پژوهش های نشر، انتشار بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب در سال و برنامه های دیگری است که انجام می شود. این مجموعه ظرفیت بسیاری برای فعالیت دارد و اگر حمایت شود ظرفیت هایش را بیش از گذشته شکوفا می نماییم. اگر حمایتی از وزارت علوم، وزارت بهداشت و وزارت ارشاد داشته باشیم سال آینده اولین دوره کتاب سال دانشجویی جهان اسلام را برگزار می نماییم.
سپس از مهدی گلشنی بعنوان استاد خادم کتاب تجلیل شد و در ادامه برگزیدگان بخش پایان نامه سال دانشجویی عرضه شدند.


داداش پور، معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویی نیز در سخنانی درباره مشکلات ساختاری پژوهش های کاربردی و نبود اتصال میان دانشجویان و پژوهشگران با جریان های علمی و کاربردی گفت.
همین طور حجت الاسلام و المسلمین رستمی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها درباره وضعیت نامطلوب کتاب و تیراژ کتاب ها نسبت به جمعیت کشور گفت.
او همین طور برای بیان وضعیت پایان نامه ها از عنوان سوگ نامه بهره برد که با وجود ۲۵ هزار دانشجوی دکتری هنوز پایان نامه هایی برای حل مسائل نوشته نشده است.
در بخش دیگری از مراسم از نوش آفرین انصاری بعنوان استاد خادم کتاب تجلیل شد و سپس برگزیدگان بخش کتاب سال دانشجویی عرضه شدند.


منبع:

1400/08/24
23:27:15
5.0 / 5
120
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , بهداشت , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه