برگزاری جشنواره مربد عراق با حضور شاعران ایرانی

برگزاری جشنواره مربد عراق با حضور شاعران ایرانی به گزارش عطر و تن جشنواره بین المللی شعر «مربد» با حضور شاعران ایرانی در بصره عراق برگزار می گردد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، دست اندرکاران برگزاری سی وچهارمین دوره جشنواره بین المللی شعر «مربد» اعلام نموده اند این جشنواره با حضور شاعران ایرانی و شاعرانی از کشورهای دانمارک، هلند، بریتانیا، سوئیس، آذربایجان، روسیه، اردن، سوریه، سودان، مراکش و عراق در شهر بصره در عراق برگزار می شود.
محمد الأمین الکرخی، شاعر عراقی که در سی وچهارمین دوره جشنواره بین المللی شعر «مربد» حضور دارد و به شعرخوانی هم می پردازد، درباره این رویداد اظهار داشت: «المربد» درخشش خویش را از راه مستقل و مجزا بودن از قدرت به دست می آورد و برگزارکنندگان کنونی آن بعد از سوءاستفاده های مختلف رژیم قبلی از جشنواره، در تحقق این ثبات و استقلال تلاش و کوشش می کنند، چونکه به آثار مخرب سوءاستفاده حاکمان قبلی آگاه هستند؛ زمانی که آنرا به سکویی برای شاعران مزدور ستایشگر رژیم دیکتاتوری صدام تبدیل کردند که کشتارها و جنگ های گسترده این جنایتکار ضد بشریت را تمجید می کردند و در آن زمان متأسفانه، شاعران به خدمتگزار ژنرال های جنگ تبدیل گشته بودند و این نقشی است که شایسته شاعر نیست که راهنمای ارزش های انسانی و سرچشمه های نیکی و زیبایی است.
الکرخی اضافه کرد: ارزش، جایگاه و اهمیت جشنواره بین المللی شعر «المربد» در مستقل بودن آن است و هم اکنون، از همه اقوام و ملیت های داخل عراق از یک سو و دستاوردهای فضای شعری جهان استقبال می کند.
او سپس اظهار نمود: جشنواره بین المللی شعر «المربد» در سال ۱۹۷۱ تأسیس شد و عنوان جشنواره از بازار مربد که در شهر زبیر در نزدیکی شهر بصره واقع بود و شبیه به عکاظ است گرفته شده است. بازاریان پیش از اسلام در آن جا گردهم می آمدند و مناظره های شعری و جلسات فکری و تبادل نظر برگزار می کردند و بر خلاف دیگر بازارهای ادبی که به مردم شبه جزیره عربستان اختصاص داشت، بازار مربد، فضایی برای اقوام مختلف بود و در آن زمان، این جا زمینه حضور شاعران و دانشمندان نحو و صرف بزرگ ایرانی مانند «بشر بن برد»، «سیبویه» و «ابونواس» بوده است.


سلمان گاصد، رئیس اتحادیه نویسندگان در بصره هم درباره جشنواره بین المللی شعر «مربد» بیان نمود: المربد یک پدیده بسیار مهم در نشانه گذاری فضای شعر عربی و بین المللی است و جایگاه و مکان برگزاری آن در فضایی متفاوت، یعنی فضای همه گیر، نشان دهنده چالش بزرگی برای برگزارکنندگان است و ما در این دوره، به دنبال آن هستیم که فضاهای شعر را با عنایت به غلبه زبان ارتباطات اجتماعی از راه رسانه های اجتماعی آشکار نماییم، و این هدف را طریق برخی از مطالعات عرضه شده توسط منتقدان عراقی به جشنواره، پیگیری کرده ایم. این مطالعات در کتابی پرارزش چاپ شده که در طول روزهای برگزاری جشنواره، بین مردم و علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی توزیع می شود.


بر طبق این خبر، سی وچهارمین دوره جشنواره بین المللی شعر «مربد» با نام شاعر فقید، «ابراهیم الخیاط» با حضور شاعران کشورهای مختلف جهان در بخش های مختلفی از جمله: فعالیتهای هنری، موسیقایی، سینمایی، هنرهای مفهومی و...، هفت جلسه شعرخوانی و همینطور سه جلسه شعرخوانی در شهرهای قرنا، ابی الخصیب و الزبیر در ایام ۱۳تا ۱۷ آبان ماه جاری (۴ تا ۸ نوامبر ۲۰۲۱) در شهر بصره در کشور عراق برگزار می گردد.
منبع:

1400/08/13
12:53:47
5.0 / 5
196
تگهای خبر: جشن , جشنواره , زیبایی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه