طرحی برای ابراهیم گلستان

طرحی برای ابراهیم گلستان عطر و تن: بهزاد خورشیدی، هنرمند حوزه گرافیک که بواسطه طراحی پوسترهای «روز شیطان» و «روزهای خوب زندگی» شناخته شده، بتازگی پوستری را برای ابراهیم گلستان طراحی نموده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این هنرمند در توضیح این پوستر چنین نوشته است: «بسیاری از هم نسلان ابراهیم گلستان سال ها و بلکه دهه هاست خرقه تهی کرده اند؛ و به اصطلاح سپر انداخته اند اما او اینک در آستانه صدسالگی اش با زندگی مدارا کرده است و به گاه جنگیده است و در آن سوی جغرافیای جهان، در مسند دانای کل، کارنامه فرهنگی خود و معاصرانش را مرور می کند: همدل با خویش و بیگانه با دیگران. اینکه آرای شخصی گلستان درباره شخصیت ها و مسائل مختلف، برخی را خوش نمی آید و انبوهی را برماند، پذیرفته یا رد شود، دیگر روزگاری است همگان او را با این خلق و خو می شناسند. روایت او سرگذشت یک دوران است؛ دورانی سپری شده ولی ماندگار. در جریان نوشته ها و گفت وگوهایش بر زوایای تاریک برخی قضایا و رخدادهای تاریخی و فرهنگی و سینمایی سده اخیر تلنگری می زند و خرده روایت هایی شنیدنی بر کلامش روان می شود که در جای خود اهمیتی انکارناشدنی دارد. «ابراهیم گلستان» بی نهایت رک گوست، و قسمتی از رنجش دوستان و چهره های فرهنگی از این نحو بیان اوست، چونکه او ابراهیم گلستان است و در لفافه و کنایه سخن گفتن را جایز نمی داند!
مردی که زیاد می داند، عبارتی درخور اوست. مردی که زیاد دیده و زیاد می داند، اما وقتی می گوید، بی ملاحظه می گوید و بی رحمانه. کلامش مانند تیغی برا و گاه شکننده برای مخاطب زودرنج و نازک دل است. جالب تر آن که او بر منتقدانش هم خشم نمی گیرد و خونسرد از کنارشان می گذرد. حتی اگر شاملو نثر او را کهنه بداند و متعلق به زبان بیهقی، و یا فراتر از آن در فیلم «یک بوس کوچولو» سنگین ترین بهتان را به او بزنند که سال ها غربت نشینی برایندی برایش نداشته و نوشته ای از او به چاپ نرسیده است!
البته کلام چرت و بی پشتوانه ای بود که حتی کارگردان و بازیگرش هم از اشاره مستقیم و یادآوری شباهت کاراکتر سعدی به ابراهیم گلستان طفره رفتند!
ابراهیم گلستان در سال ۱۳۴۰ برای فیلم «یک آتش» موفق به دریافت مدال برنز جشنوارهٔ فیلم کوتاه ونیز شد. این جایزه نخستین جایزهٔ بین المللی برای یک کارگردان ایرانی محسوب می شود. "یعنی نخستین دستاورد سینمای ایران در خارج از کشور را گلستان به دست آورده است. سبک ویژهٔ آثار مکتوب داستانی وی در سیر پیشرفتِ داستان معاصر فارسی قابل توجه دانسته شده است." در حقیقت حجم نوشته ها و کتاب های ابراهیم گلستان، به قاعده یک قفس کوچک کتابخانه است ولی قطع به یقین اثربخشی آن در تاریخ قصه نویسی معاصر ایران بسیار قابل توجه و احترام است.»منبع:

1400/08/01
21:22:28
5.0 / 5
240
تگهای خبر: جایزه , جشن , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه