یادی از شاعر لب دوخته

یادی از شاعر لب دوخته به گزارش عطر و تن محمدعلی اسلامی ندوشن درباره فرخی یزدی می گوید: فرخی سوسیالیست مآب است و آرزوی استقرار حکومت کارگری از شعرهای او پیداست. با این وجود، به هیچ وجه نمی گردد اظهار داشت که شعر سوسیالیستی می سراید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، همزمان با ۲۵ مهر، سالروز کشته شدن فرخی یزدی، شاعر عصر مشروطه، بخشی از نظرات محمدعلی اسلامی ندوشن، نویسنده و پژوهشگر درباره فرخی یزدی که در کتاب «روزها»ی او انتشار یافته، در صفحه ای به نام او بازنشر شده است: «زمانی که من هنوز نوآموز دبستانی بودم، داستان فرخی یزدی را می شنیدم که بر سرِ زبان ها بود. می گفتند که چگونه به مناسبتِ شعری که در مدحِ آزادی گفته بود، ضیغم الدّوله بختیاری حاکم یزد داد دهانش را بدوزند، و او همان گونه با دهانِ دوخته بر دیوارِ زندان نوشته بود: «به زندان نگردد اگر عمر طی/ من و ضیغم الدوله و ملک ری» آن گاه از شاعری و شهامت او حکایت ها گفته می شد. دائیم که روزنامه «طوفان» را می دیده بود، بارها حرف او را به میان می آورد و بویژه با آب و تاب تعریف می کرد که چگونه هر هفته یک رباعی راجع به مبحث روز می گفت و بالای روزنامه خود چاپ می کرد. این تصور از فرخی در ذهنِ من بود تا آن که شهریور بیست آمد و انتشار کتاب های ممنوع، آزاد گشت و همچون دیوانِ فرّخی در دسترسِ مردم قرار گرفت.
همان زمان شعرهای فرخی را خواندم که به نظرم نه خوب آمد و نه بد. این روزها باز مروری بر آنها داشتم. به نظرم از شعر عشقی و عارف و حتی نسیم شمال، گیرایی کمتری دارد، ولی از لحاظ سیاسی و اجتماعی به همان درجه از اهمیت است. فرخی خود با زجری که در خلال عمر کشید و زندگی پرتحرک دلیرانه ای که داشت، باید قدرش بعنوان یک رهرو راه آزادی ایران محفوظ بماند.
تنوع شعرهای فرخی از همگنانش کمتر است. او غزلسرا و رباعی سراست و بیشتر از دیگران شعر را وسیله بیانِ مقصودِ سیاسی خود می داند، ازاین رو سبک روزنامه نگاری را با صنعت لفظی همراه می کند.
فرخی سوسیالیست مآب است و آرزوی استقرار حکومت کارگری از شعرهای او پیداست. با این وجود، به هیچ وجه نمی گردد اظهار داشت که شعر سوسیالیستی می سراید. مضمون های عمده شعر او همان هاست که نسیم و عشقی و عارف و بهار به کار برده اند؛ یعنی فقدانِ آزادی، شیوعِ ظلم و تبعیض، استیلای سرمایه داری و جهلِ مردم. فرخی بیشتر از هر چیز از آزادی حرف می زند. فی المثل: «آن زمان که بنهادم سر به پای آزادی/ دست خود ز جان شستم از برای آزادی».
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/07/27
10:28:00
5.0 / 5
245
تگهای خبر: زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه