حافظ در عشق آباد

حافظ در عشق آباد عطر و تن: مراسم بزرگداشت حافظ شیرازی در محل رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در عشق آباد اجرا شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، این مراسم با حضور غلامعباس ارباب خالص، سفیر ایران در ترکمنستان، نوید رسولی، رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی، تعدادی از کارکنان سفارت و اقشار مختلف جامعه ترکمنستان همچون فارسی آموزان و والدین آنها و نیز ایرانیان مقیم عشق آباد در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی انجام شد.
غلامعباس ارباب خالص، سفیر ایران در ترکمنستان در سخنانی در این مراسم اظهار داشت: برگزاری مناسبت هایی در معرفی چهره های ادبی ایران به مردم ترکمنستان بسیار تأثیرگذار خواهد بود که یکی از آثار آن بررسی تطبیقی بین چهره های ادبی ایران و ترکمنستان است.
وی در ادامه ضمن تکریم مقام حافظ، ابراز امیدواری کرد که معرفی شخصیت های علمی و فرهنگی دو کشور ایران و ترکمنستان بتواند سبب شود مردم دو کشور به این مهم برسند که مشترکات فرهنگی آنها تا چه حدی به هم نزدیک است و از فرصت های فرهنگی به دست آمده بتوانیم در جهت تعمیق روابط فرهنگی دو کشور گام برداریم.
سفیر ایران در آخر با اشاره به «بینش عمیق» قربانقلی بردی محمداُف رییس جمهور ترکمنستان در بسط مناسبات فرهنگی و اهتمام وی در این خصوص به همکاریهای فرهنگی بین ایران و ترکمنستان بعنوان یکی از شاخصه های مهم اشاره نمود.
نوید رسولی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به تولد حافظ در ماه ربیع الاول یعنی در ماه تولد پیامبر اسلام و انتخاب نام شمس الدین محمد برای او، اظهار داشت: اگر ایران در زمینه های بین المللی بعنوان یکی از کشورهای صاحب فکر و فرهنگ شناخته شده به جهت ادبیات پربار و زبان فارسی و چهره های درخشانی چون فردوسی، مولوی سعدی و حافظ است.
وی در ادامه اضافه کرد: بدون شک شمس الدین محمد حافظ را می توان اوج تکامل شعر و ادب فارسی به شمار آورد و غزلیات او را سرآمد تمامی سروده های دیگر در این زبان دانست. حافظ شاعر و متفکری است که زبان فاخرش مایه افتخار و مباهات ایران و جهان است.
رسولی با اشاره به مختومقلی فراغی و تأثیر حافظ بر شعرهای او اظهار داشت: مختومقلی فراغی از شاعران بزرگ ترکمن بمنظور کسب فیض از ادبیات گرانبهای مشرق زمین به خصوص ادبیات کهن فارسی ضمن آشنایی کامل با این زبان، آثار و دیوان های شاعران بزرگ ایران را مورد مطالعه قرار داده و از شاعران بزرگ ایرانی همچون حافظ تأثیراتی پذیرفته است و این تأثیر در اشعار او به خوبی مشاهده می شود. همان گونه که حافظ در برخی از اشعارش به زندگی خصوصی خود اشاره داشته مختومقلی نیز به این امر پرداخته است. مسائل بسیاری نظیر کشته شدن برادرش، فوت پدرش، از دست دادن پسرانش در نوجوانی، ماجرای عشقی خود و دخترخاله اش «منگلی» و ناکام شدنش در این ماجرا را می توان از بین شعرهای او استنباط کرد.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بررسی تطبیقی حافظ و مختومقلی فراغی بیان کرد: با بررسی اشعار دیوان حافظ می توان دریافت که او شاعری آزاداندیش، انسان دوست و حامی محرومان بوده است. مختومقلی نیز بنا بر موقعیت و شیوه زندگی خود و باتوجه به فرهنگ مردم ترکمن این چنین بوده است. از دیگر مشترکات فکری حافظ و مختومقلی سرودن شعرهایی در باب فانی بودن دنیا و پند و اندرز به مردم است. پند و اندرز مردم، امر به معروف و مسائل اخلاقی نیک و نهی از منکر و خصایص ضداخلاقی و ضدانسانی یکی از مطالبی است که حافظ بدان اشاره می کند. مختومقلی فراغی نیز در اشعار خود اهتمام در هدایت مردم به اصول اخلاقی اجتماعی و دوری کردن از عادات زشت و غیرانسانی دارد.
نوید رسولی در انتهای سخنان خود با اشاره به انعکاس تاریخ و شرایط و اوضاع اجتماعی آن دوران در شعر حافظ و مختومقلی و نیز اشاره به عرفان آن دو تاکید کرد که بررسی تطبیقی بین دو شاعر و عارف بزرگ نمایان می سازد که تا چه حد بین ادبیات فارسی و ترکمنی نقاط مشترکی وجود دارد.
سخنران بعدی بهزاد رزازان استاد زبان فارسی مدرسه سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد به بررسی سه دیدگاه درباره تخلص حافظ پرداخت و اظهار داشت: شاعران فارسی زبان از قرن ششم هجری قمری بمنظور جلوگیری از سرقت شعرهای خود و همین طور ثبت غزل ها به نام خودشان، در بخش پایانی غزل و قصیده از یک نام شعری یا لقب استفاده می کردند که آنرا تخلص می نامند.
او در انتهای سخنان خود با خواندن بیت هایی از حافظ دلیل آوردن تخلص حافظ را هم به جهت از حفظ داشتن قرآن مجید و هم آشنایی او با آواز و موسیقی برشمرد.
جان محمد غلام اُف یکی دیگر از سخنرانان بزرگداشت حافظ و از فعالان فرهنگی در عشق آباد با اشاره به حافظ شیرازی و مختومقلی فراغی وجود شخصیت ها و مشاهیر کشورها را نه فقط متعلق به آن کشورها که به همه ملت های جهان متعلق دانست که سبب تعمیق و گسترش روابط فرهنگی بین کشورها هستند.
این مراسم با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری، اجرای نمایشی از زندگی حافظ، خواندن مقاله و شعرهایی از حافظ توسط فارسی آموزان و نیز اجرای برنامه های دیگر ادامه یافت.
بنا بر اعلام، قبل تر فراخوان مسابقه خوشنویسی از شعرهای حافظ توسط رایزنی فرهنگی داده شده بود و در کنار مراسم، نمایشگاهی از آثار برگزیده دایر شد.
اهدای جوایز و پذیرایی اختتام بخش مراسم گرامیداشت یاد و خاطره حافظ شیرازی بود.
منبع:

1400/07/22
12:56:33
5.0 / 5
261
تگهای خبر: ادبیات , تولد , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه