پوشاک مردم سیستان و بلوچستان کتاب شد

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان کتاب شد به گزارش عطر و تن کتاب ˮبررسی پوشاک مردم سیستان و بلوچستانˮ از جانب مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این مجموعه حاصل تلاش هیأت سه نفره‌ی فرزاد فروزانفر، مهرالزمان نوبان و شهین برهان زهی است که در نتیجه پژوهش های میدانی گردآوری و تهیه شده است.
این کتاب در ۹ فصل به همراه تصاویر زیبا در مورد فرهنگ و پوشش مردم سیستان و بلوچستان به چاپ رسیده است.
آشنایی با استان سیستان و بلوچستان، بررسی های تاریخی سیستان و بلوچستان، پوشاک سیستان، پوشاک سرحد، پوشاک مکران، هنر سوزن دوزی، تنوع رنگ، واژه های پوشاک و روش دوخت و الگوی لباس های سنتی سرفصل های این مجموعه را می سازند.
در فصل ششم از این کتاب می خوانیم: "سوزن دوزی هنری است که در بین اقوام و طوایف جهان به گونه های متفاوت به چشم می خورد... آنچه مسلم است تکنیک کار سوزن دوزی در کشورهای شرقی و آسیایی با کشورهای غربی تفاوت بسیار دارد.
این تفاوت ها بیشتر در ارتباط با حاشیه دوزی ها و نقش مایه ها است که در قوم و طایفه بگونه ای سنتی معمول بوده و از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است.
یکی از زیباترین و غنی ترین سوزن دوزی های ایران به منطقه سیستان و بلوچستان اختصاص دارد. سوزن دوزی، هنر زنان و دختران بلوچی است که بگونه ای هنرمندانه در زمان فراغت بدان می پردازند. "1400/07/18
23:19:36
5.0 / 5
254
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه