درخواست مربیان حق التدریس کانون

درخواست مربیان حق التدریس کانون تعدادی از مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نامه ای درخواست تبدیل وضعیت و بهبود وضعیت معیشتی مربیان حق التدریسِ کانون را مطرح کرده اند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، در این نامه آمده است: "به اطلاع می رساند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در اساسنامه خود یک شرکت دولتی وابسته به وزارت آموزش وپرورش است، سازمانی فرهنگی، آموزشی و تربیتی است که سال ها نام و عنوانش در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان این مرز و بوم درخشیده است و هنرمندان بزرگی از دامن پرمِهر آن برخاسته اند.
اما این خوشنامی حاصل سال ها تلاش مربیان زحمتکش و صبور مراکز کانون است. در این میان، تخصصی ترین بخش های کانون که آموزش های هنری و ادبی هستند توسط مربیان حق التدریسی انجام می شوند و کارگاه های اصلی و تخصصی کانون را فقط مربیان حق التدریسی برگزار می کنند.
این مربیان که خیلی از آنها با سابقه بیش از یک و دو دهه فعالیت در کانون همیشه نسبت به آنها کم لطفی صورت گرفته، سال هاست خواهان تبدیل وضعیت هستند و سال هاست با بیمه ناقص، حقوق اندک، بدون مزایایی مانند اضافه کار، حق اولاد و عائله مندی، حق بدی آب و هوا، حق مناطق مرزی، حق ایاب و ذهاب و پاداش و سنوات و تمام حقوق دیگر و با عیدی ناقص و ناچیز، با امید به استخدام و بهبود وضعیت، به فعالیت خود ادامه داده اند.
نیروهای حق التدریسی کانون سال ۱۳۹۳ بدون هماهنگی و مشورت با آنها عنوان «مربی حق التدریس» از حکم های کارگزینی شان حذف و عنوان «مربی پاره وقت» به آنها اطلاق شد که در نتیجه موجب شد این مربیان زحمتکش همراه با معلمان حق التدریسی آموزش و پرورش تعیین و تبدیل وضعیت نشوند و مشمول هیچ طرح و لایحه ای برای تبدیل وضعیت و ساماندهی قرار نگیرند.
آیا سزاوار است مربیانی که در ماه، ۱۲۰ ساعت در خدمت یک سازمان هستند و شش روز در هفته در محل کار خود مشغول کارند یا مربیان ۳۰ ساعته و ۶۰ ساعته حق التدریس کانون، فارغ از ساعت کاری بصورت تمام وقت درخدمت کانون فعالیت کنند و عشق به تربیت و پرورش فرزندان این سرزمین اجازه ندهد ذهن خودرا معطوف مشاغل دیگر کنند «مربی پاره وقت» نامیده شوند و از حقوق اولیه خود محروم باشند؟ حتی در این میان، مربیان حق التدریسی هستند که همسران شان یا خودشان از خانواده جانبازان، شهدا و ایثارگران هستند اما توجهی به مدارکِ آنها نمی گردد و دستِ این عده را نیز از هر چه راه های تبدیل وضعیت هست بسته اند. مربیان متخصص ادبی و هنری که بار اصلی کارهای تخصصی کانون را به دوش می کشند و هرکدام در رشته تخصصی خود بسیار آموزش دیده و باتجربه هستند اما شامل هیچ نوع حمایت مادی قرار نمی گیرند.
چگونه یک مربی آقا که مسئول تامین مخارج زندگی خانواده است درحالی که شش روز در هفته در خدمت کانون و بچه های عضو کانون است با این حقوق ناچیز، در این وضعیت دشوار تامین کننده مالی خانواده اش باشد؟ چگونه یک مربی که چندین سال است با عشق فعالیت نموده و حالا حتی برای استخدام در سایر دستگاهها واجد شرایط سنی نیست با این سابقه و تخصص و حقوق اندک به فعالیت ادامه دهد؟ چرا یک مربی با بیش از ۲۰ سال سابقه در کانون از نظر حقوق و مزایا با مربیان بدو ورود و با سابقه های اندک هیچ تفاوتی نباید داشته باشد؟ در کدام سازمان و نهاد کشور این چنین سابقه و خدمت خالصانه یک کارمند نادیده انگاشته می شود؟
خوشبختانه سال ۹۸ حقوق و دستمزد همکاران رسمی و پیمانی کانون با افزایش حقوق ۵۰ درصدی همراه بود و سال ۹۹ نیز نیروهای قراردادی به اتفاق سایر همکاران رسمی و پیمانی افزایش های بیش از ۴۰ تا ۶۰ درصدی داشتند اما متاسفانه مربیان حق التدریسی هیچ گاه شامل این افزایش حقوق ها نشدند! آیا این مربیان در سازمان کانون زحمت نمی کشند؟ یا مخارج زندگی شان متفاوت با سایر مردم ایران است و تورم و گرانی های موجود، شامل آنها نمی شود؟
مربیان خانم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حق مرخصی زایمان ندارند و توجهی به نقش مادری آنها نشده است و گاهی مجبور هستند در یک روز به دو تا سه مرکز در مکان های دور مراجعه کنند و کودکان خودرا به سختی همراه ببرند یا در خانه تنها بگذارند.
هیچ هزینه ایاب و ذهابی هم برای این مربیان و مربیان آقا تعلق نمی گیرد. هیچ گاه، هیچ اضافه کار و حق ماموریتی برای آنها در نظر گرفته نمی گردد و حتی حقوق آنها در بعضی استانها در وضعیت کرونائی ناقص و نصف پرداخت شده است آن هم با وجود کارهای مجازی فراوانِ این مربیان که نمود آن در سایت و سامانه های اینترنتی کانون و فضای مجازی عیان است.
در وضعیت کرونائی مربیان حق التدریسی یا به زعمِ کانونی ها «مربیان پاره وقت» بار اصلی کارهای مجازی و آنلاین کانون را به دوش می کشند و سزاوار نیست این مربیانِ ساعی متواضعانه کارکنند و حقوق و مزایای مناسب دریافت نکنند.
عاجزانه درخواست داریم وضعیت معیشتی، تبدیل وضعیت و افزایش حقوق و مزایای ما را پیگیری کنید تا ما مربیان حق التدریس کانون پرورش فکری هم، مانند معلمان حق التدریسی آموزش وپرورش، نهضتی ها و حق التدریسی های سازمان های دیگر تبدیل یا تعیین وضعیت شویم چونکه ادامه زندگی درچنین شرایطی برای ما نا ممکن شده است."1400/07/11
10:14:40
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه