افتتاح کلاس های زبان فارسی برای دیپلمات ها

افتتاح کلاس های زبان فارسی برای دیپلمات ها عطر و تن: کلاس های آموزش زبان فارسی ویژه دیپلمات های مقیم تهران با همکاری مشترک «بنیاد سعدی» و «مؤسسه فرهنگی اکو» بصورت رسمی راه اندازی شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در این مراسم که سوم مهر ماه ۱۴۰۰ بصورت مجازی برگزار شد، غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی، سرور بختی، رییس مؤسسه فرهنگی اکو، معاونان و مدیران موسسه اکو و بنیاد سعدی و تعدادی از سفیران مقیم تهران حضور داشتند.
غلامعلی حدادعادل در ابتدای این مراسم ضمن خوشامدگویی به دیپلمات های مقیم تهران، درباره اهداف بنیاد سعدی اظهار داشت: اهداف آموزشی بنیاد سعدی مبتنی بر آموزش و گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان، مشابه دیگر مؤسسات آموزشی زبان همچون «گوته» آلمان، «آلیانس» فرانسه، «سروانتس» اسپانیا و… است.
او افزود: بنیاد سعدی بوسیله مدرسان مجرب و متخصص و نیز کتاب های آموزشی منطبق بر استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی را به سفرا و کارمندان سفارت های مقیم تهران آموزش خواهد داد. بنیاد سعدی دارای امکانات خوبی برای برگزاری دوره های آینده بصورت حضوری بعد از اختتام همه گیری ویروس کرونا است.
رییس «بنیاد سعدی» سپس صحبت های خودرا با خواندن شعری از حافظ به انتها رساند: «درخت دوستی بنشان به کام دل به بار آرد/ نهان دشمنی بر کن که رنج بی شمار آرد.»
سرور بختی، رییس مؤسسه فرهنگی اکو نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: آموزش زبان فارسی به دیپلمات های مقیم تهران یکی از طرح هایی بود که اینجانب بصورت جدی تحقق آنرا دنبال می کردم و بنیاد سعدی در این راه همراه و همگام ما شد و من حقیقتاً از دکتر حداد عادل و همکاران بزرگوار ایشان تشکر می کنم.
او افزود: یکی از رسالت های مؤسسه فرهنگی اکو بعنوان یک نهاد بین المللی و فرهنگی، حفظ و گسترش زبان های مشترک منطقه اکو و تقویت تعاملات فرهنگی و ادبی است. مؤسسه ما برای آموزش کلیه زبان های منطقه اکو برنامه ای مدون دارد و تلاش می کند به کلیه زبان های مهم منطقه بپردازد.
رییس مؤسسه فرهنگی اکو سپس بیان کرد: اما علت آن که در مرحله نخست، آموزش زبان فارسی انتخاب شد، این بود که به هر حال شما بزرگواران بواسطه مأموریتی که در پیش دارید سه یا چهار سال مقیم کشور زیبا و اعجاب انگیز جمهوری اسلامی ایران هستید و یادگیری زبان فارسی موجب خواهد شد تا از شغل و تعاملات کاری، زندگی، تفریح و گردشگری خود لذت و بهره بیشتری ببرید. همین مورد ما را بر آن داشت تا با مشارکت با بنیاد سعدی این دوره آموزشی را طراحی و برنامه ریزی نماییم.
بختی با اشاره به اینکه زبان فارسی یکی از زبان های مهم منطقه اکو است، اظهار نمود: زبان کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان و زبان گویش بسیاری در پاکستان و هند است. قلمرو این زبان در تاریخ بسیار گسترده بوده است و در دوره ای از مدیترانه تا سند و از بین النهرین تا جیحون قلمرو زبان فارسی بوده است. البته زبان فارسی محدود به شبه قاره نبوده و در دیگر نقاط جهان نیز حضوری قابل توجه داشته است و به گزارش جهانگردانی مانند ابن بطوطه، زبان تجاری در راه جاده ابریشم بوده است و در قفقاز هم بسیار از این زبان بهره برده اند.
او همین طور بیان کرد: زبان، دریچه فرهنگ است و هر زبان از محتوایی ویژه برخوردارست. هر زبان بسته به تاریخ، تمدن و فرهنگش، حامل مفاهیم، ارزش ها و ضدارزش ها ست. زبان فقط مهارت نیست، فقط ابزار تکامل و گفت و گو نیست، زبان عملاً یعنی اتصال به منبع عظیمی از فرهنگ و طرز تفکر.
رییس مؤسسه فرهنگی اکو اظهار داشت: زبان فارسی با پیشینه ای کهن، همیشه از زبان های تأثیرگذار و از ابزار انتقال تمدن و فرهنگ بوده است. شما با آشنایی با زبان فارسی با ملت هایی آشنا می شوید که نزدیک به هفت هزار سال در این سرزمین سابقه زندگی، تمدن و فرهنگ دارند. آشنایی با تمدن، تاریخ و ادبیات این منطقه شما را به شگفتی واخواهد داشت. زبان فارسی زبان شاعران بزرگی مانند: سعدی، حافظ، نظامی، صائب، رودکی، تورسون زاده، کمال خجندی، صدر الدین عینی، لایق شیرعلی، گل نظر، علیشیر نوایی، سنایی غزنوی، مولانا جلال الدین بلخی، خواجه عبداله انصاری، عنصری، رابعه بلخی و اقبال لاهوری است. مولانا و سعدی متعلق به ۷۰۰ سال پیش هستند اما دیوان مولانا سال هاست که در آمریکا از پرفروش ترین کتاب هاست و سال ۱۶۳۶ میلادی نخستین گزیده گلستان سعدی به زبان فرانسوی منتشر گردید.
وی در ادامه بیان کرد: تا امروز آثار سعدی به زبان های مختلف از جمله: انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، ژاپنی، چینی، روسی، لهستانی، هلندی، ایتالیایی و… ترجمه و انتشار یافته و یکی از پرفروش ترین کتاب ها در اروپا است. زبان فارسی زبان ملتی است که هزار سال پیش شاعری به نام فردوسی داشته است که یک منظومه حماسی از خود با بیش از ۵۰هزار بیت به یادگار گذاشته است که امروز پس از هزار سال مردمان ایران و تاجیکستان و قزاقستان، در کوچه و بازار آنرا می خوانند و می فهمند و هم در دانشگاه ها آنرا تدریس می کنند.
رییس مؤسسه فرهنگی اکو با طرح این پرسش که آثار ۷۰۰ سال پیش چگونه امروز جزء پرفروش ترین آثار دنیا محسوب می شوند، اظهار داشت: شعر شعرای پارسی گوی زمان و مکان ندارد. رویکرد انسان گرایانه و خداجویانه به ارزش های مشترک فرهنگ جهانی همچون عشق، دوستی، صلح، احترام به یکدیگر، حکمرانی عاقل و عادل، شادی و نشاط، مرگ و زندگی دارد. مدارا و مهربانی، رنج و مقاومت، زیبایی و شادمانی، کم آزاری و خدای ترسی از خاصیت های آثار و جهان بینی این شعرا و دلیل ماندگاری و اقبال به ایشان در فرهنگ جهانی است. در حقیقت آنها ارزش های جاودانه را می سرایند و بنده به شدت معتقدم که شاعران پیونددهنده ملت ها به یکدیگر هستند.
بختی در آخر سخنانش اظهار داشت: شما عزیزان تصمیم بزرگی گرفته اید و همت کردید و با اراده می خواهید زبان فارسی را به نیکی بیاموزید. اطمینان می دهم شیرینی نتیجه آنرا به زودی خواهید چشید. شما بی گمان انسان های شریفی هستید که در شناخت تمدن بزرگ این منطقه گام گذاشته اید. امیدوار هستم برگزاری این دوره زبان آموزی سبب اعتلای زبان فارسی شود چونکه حاصل تمدنی بزرگ است و گذشته ای با عظمت دارد و خاطره ای خوش برای شما در این دوره رقم خواهد خورد و به شدت علاقه مندم که شما را در جشن اختتامیه ملاقات کنم در صورتیکه اشعار شیرین فارسی را با شوق می خوانید.
در ادامه این مراسم، رضامراد صحرایی، معاون پژوهش و آموزش «بنیاد سعدی» در ویدئویی به بیان خاصیت های کتاب «گام اول» پرداخت.
او خاصیت های این کتاب را «تکیه بر درون داد بودن و بر دو مقوله شنیدن و خواندن»، «تأکید بر تمرین ارتباطی»، «تصویری بودن کتاب که حدود ۴۷۰ تا ۵۰۰ تصویر دارد» و «استفاده کاملاً هوشمندانه از زبان واسط» عنوان نمود.
بر طبق این خبر، این کتاب تا حالا به ۱۳ زبان واسط ترجمه و به هشت زبان واسط انتشار یافته است.
در این برنامه که اجرای آنرا زهرا عامری بر عهده داشت، نماهنگ هایی از معرفی بنیاد سعدی و مؤسسه فرهنگی اکو برای زبان آموزان پخش گردید.
منبع:

1400/07/04
11:11:17
5.0 / 5
211
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , جشن , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه