غلامعلی حداد عادل:

اجازه ندادیم چراغ آموزش فارسی خاموش شود

اجازه ندادیم چراغ آموزش فارسی خاموش شود غلامعلی حداد عادل در مراسم راه اندازی سامانه آموزش وب محور زبان فارسی «مینا» اظهار داشت: با آنکه 10 سال اخیر با شدت تحریم و مشکلات ارزی مقارن بوده است، همکارانم با سخت کوشی خود اجازه ندادند چراغ آموزش زبان فارسی خاموش و کم سو شود.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، رییس بنیاد سعدی در مراسم رونمایی از سامانه آموزش وب محور زبان فارسی «مینا» که امروز (دوشنبه ۲۲ شهریور) با حضور عبدالعلی علی عسگری، رییس سازمان صداوسیما، بصورت حضوری و مجازی برگزار شد، اظهار داشت: امروز از این لحاظ که شاهد دستاوردهای بنیاد سعدی هستیم، روز پربرکتی است.
او با اعلان اینکه یکی از آثار قدرت یک کشور این است که زبانش از مرزهای خود فراتر می رود، اضافه کرد: زبان فارسی در طول هزار سال قبل فراتر از مرزهای ایران بوده است. این زبان بین اقوام خیلی از مناطق آسیا از شبه قاره هند تا آسیای مرکزی مشترک بوده است. امروز در ایران ما وظیفه پاسداری از زبان فارسی در داخل کشور را داریم و باید نسبت به گسترش آن اهتمام داشته باشیم. حفظ این زبان در داخل کشور به عهده فرهنگستان زبان و ادب فارسی و در آن سوی مرزها به عهده بنیاد سعدی گذاشته شده است.
رییس بنیاد سعدی و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار نمود: در هرجای جهان که زبان فارسی حضور داشته باشد، ایران در آنجا حضور دارد و بنا بر این می خواهیم در بنیاد سعدی با تمام توان، خودرا آماده آموزش زبان فارسی به دیگران نماییم.
حداد عادل سپس درباره تاریخچه تشکیل بنیاد سعدی و اهداف آن گفت و اضافه کرد: حدود ۱۰ سال است که بنیاد کار خودرا آغاز نموده و با آنکه ۱۰ سال اخیر با شدت تحریم و مشکلات ارزی مقارن بوده است، همکارانم با سخت کوشی خود اجازه ندادند چراغ آموزش زبان فارسی خاموش و کم سو شود. همکارانم در طول این مدت نزدیک به ۳۰ کتاب آموزشی تدوین کردند که از لحاظ ظاهر جذاب و از لحاظ محتوایی مبتنی بر روش های علمی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان است. در این سال ها آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان بعنوان زبان دوم به رشته دانشگاهی مستقلی تبدیل گشته است و در کشور ما بیش از ۳۰ سال است رشته کارشناسی آن فعال است. بنابراین، این کتاب ها و نرم افزارها را کسانی تهیه کرده اند که در آموزش زبان به غیرهمزبانان تخصص دارند.
رییس بنیاد سعدی اضافه کرد: همین طور با امکاناتی که در دهه های اخیر در فضای مجازی به وجود آمده است، کوشیدیم از این فضا استفاده نمائیم و محدودیت های کرونائی سبب پیشرفت ما شد و امروز یکی از این دستاوردها را آقای دکتر علی عسگری رونمایی می نماید.


می توانیم در تلوبیون شبکه ویژه آموزش زبان فارسی ایجاد کنیم

در ادامه عبدالعلی علی عسگری، رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی در سخنانی با اعلان اینکه «زبان فارسی یکی از با اهمیت ترین موضوعات و ریسمان وحدت ملی ماست»، اظهار نمود: زبان فارسی سبب وحدت، همدلی و مراوده و ابزار ارتباطی ما ایرانیان است.
او با ابراز خرسندی از این که برای آموزش فارسی از نهایت فناوری و تکنولوژی استفاده می شود، اضافه کرد: مدتی قبل روسیه بودم و با مرکز اسلامی اهل سنت آنجا صحبت می کردم که مطلب جالبی به من گفت و آن اینکه، همه علمای این مرکز در سراسر روسیه فارسی می دانستند و هنوز هم ادعیه و کتاب های آنها فارسی است. به همین دلیل در آینده جهت راه اندازی شبکه روسی برای روسی زبانان آموزش زبان فارسی هم قرار می دهیم.
علی عسگری با اعلان اینکه «ما حراست از زبان فارسی را یک امر اخلاقی و اساسی می دانیم» بیان کرد: بخش های مختلف صداوسیما در این عرصه واقعاً تلاش نموده اند چونکه زبان فارسی برآمده از تمدن کهن ایران است و یک دستاورد و سرمایه برای شکل دهی به تمدن جدید ماست.
او اضافه کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که برای شکل دادن به تمدن جدید آینده باید کار نماییم و یکی از ارکان شکل دهی به تمدن جدید آینده زبان فارسی است. ملت ایران نیز یک ملت تمدن ساز است که از دیرباز در تمدن بشری نقش آفرین بوده و در آینده نیز قادر می باشد تمدن جدیدی با دنیای جدید شکل دهد. امیدواریم همه بتوانیم به زبان فارسی و مادری خدمت نماییم و از این که در این راه قدم می گذاریم، ما را همراه و همکار خود بدانید.
رییس صداوسیما در این نشست پیشنهاد کرد استودیو مناسبی در ساختمان بنیاد سعدی راه اندازی شود و اظهار داشت: می توانیم در تلوبیون شبکه ویژه آموزش زبان فارسی با زیرساخت و پهنای باند لازم ایجاد نماییم و باتوجه به استقبال چندین میلیون ایرانی خارج از کشور از تلوبیون، آنها نیز می توانند آنرا ببینید و این می تواند محور خوبی برای آموزش زبان فارسی باشد. زبان فارسی زبان انقلاب، اسلام و ایران است و امیدواریم تمام ما متعهدانه برای پیشرفت آن تلاش نماییم.


فعالیت های بنیاد سعدی به مثابه نخ تسبیحی میان سازمان هاست

در ادامه مراسم، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز از "حرکت رو به جلو ایران در وضعیت تهدید، تحریم، کمبودها و کاستی ها" صحبت کرد و اظهار داشت: بنیاد سعدی با هدف اتحاد، انسجام، همکاری و همراهی تمام دست اندرکاران حوزه زبان فارسی در جهان فعالیت خودرا آغاز نموده است و اگر فعالیت بنیاد را بخواهم در یک جمله خلاصه کنم، به مثابه نخ تسبیحی برای سازمان های مرتبط می باشد.
وی در ادامه درباره کارهای بنیاد و استانداردسازی آموزش زبان فارسی توضیحاتی ارائه کرد.
صحرایی با اشاره به رونمایی از سامانه وب محور زبان فارسی «مینا» و رونمایی از نسخه کتاب «گام اول» ویژه دانش آموزان در کشور ارمنستان، اظهار داشت: نرم افزارها و اپلیکیشن ها ما را به نقطه ای رساندند که کرونا بااینکه تهدید به نظر می رسید، اما به فرصت تبدیل شد و مفتخرم اعلام کنم تعداد فارسی آموزان بیشتر از دوران حضوری شد و در بعضی کشورهای آفریقایی که نمی توانستیم به سبب سیاسی کلاس داشته باشیم، همزمان ۲۰ کلاس داریم. آنچه انجام شده در امتداد سند جامعه نقشه علمی کشور برای تسهیل روش های یادگیری زبان فارسی چه با کتاب و نرم افزار است که ما در این راه حرکت می نماییم.


رونمایی از نسخه دوم نرم افزار اکسین؛ به زودی

احسان طوفانی نژاد، مدیر آموزش مجازی بنیاد سعدی نیز در این مراسم اظهار داشت: همزمان با شیوع ویروس کرونا و در اسفندماه ۱۳۹۸ دوره مجازی روش تدریس زبان فارسی به غیرفارسی زبانان را طبق استانداردهای بین المللی برگزار کردیم که حدود ۶۰۰ نفر از علاقه مندان به تدریس زبان فارسی در این دوره شرکت کردند.
او به برگزاری کلاس های مجازی همزمان در رایزنی های ایران اشاره نمود و اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ کلاس آموزش فارسی در جهان را که قبلاً حضوری برگزار می شد، بصورت مجازی ادامه دادیم و در اسفندماه سال ۹۹ بسته چندرسانه ای تعاملی «گام اول» را برمبنای کتاب گام اول تهیه کردیم و در اختیار علاقه مندان برای یادگیری زبان فارسی قرار دادیم. همین طور در تیرماه امسال نیز از «سامانه آموزش زبان فارسی چارچوب»، با تاکید بر ساختار و دستور زبان فارسی رونمایی کردیم که اکنون مدرسان و دانشجویان آنها از این سامانه استفاده می نمایند.
مدیر آموزش مجازی بنیاد سعدی اشاره کرد: سامانه «مینا» یکی از ۲۰ امکان مجازی در بنیاد سعدی است که اکنون درحال استفاده یا توسعه است. پس از رونمایی سامانه در اواخر شهریور سری دوم روش تدریس زبان فارسی را داریم و در مهرماه یک برنامه با موسسه اکو جهت آموزش زبان فارسی به فرزندان سفرای کشورهای مختلف در ایران داریم و در کنار آن نسخه دوم نرم افزار اکسین رونمایی خواهد شد و در اسفندماه مقرر است دومین مجموعه چندرسانه ای خودرا برای آموزش واژه رونمایی نماییم.


سامانه «مینا» بر طبق استاندارد مدون بنیاد سعدی طراحی شده است

در ادامه افسانه غریبی، رییس اداره برنامه ریزی بنیاد سعدی به معرفی محتوایی سامانه مینا پرداخت و اظهار داشت: سامانه «مینا» یک برنامه درسی دارد و استاندارد مرجع تدوین شده در بنیاد سعدی، پایه، اساس و اسکلت استفاده از تولیدات ماست که یکی از آنها مجموعه چهارجلدی میناست که بر طبق یک برنامه درسی مشخص و مطابق با اهداف عمومی فارسی آموز است. از لحظه ای که فارسی آموز وارد این سامانه می شود تا لحظه ای که تبدیل به یک گویشور بومی شود، باید سطح نوآموز، مقدماتی، میانی، فوق میانی و پیشرفته را بگذراند.
وی در ادامه درباره خاصیت های نظام مینا توضیح داد.در ادامه امیدرضا پیرنجم الدین، سرپرست فناوری و اطلاعات بنیاد سعدی درباره محتوای فنی سامانه صحبت کرد.
در انتهای این مراسم سامانه وب محور آموزش مجازی «مینا» با حضور و مشارکت رییس صداوسیما کارآزمایی و رونمایی گردید.همین طور از کتاب های جدید بنیاد سعدی «مینا ۴» (برای فارسی آموزان سطح پیشرفته)، «چهارچوب ۲» (برای فارسی آموزان سطح میانی و فوق میانی) و «گام اول»، ویژه دانش.آموزان و فارسی آموزان ارمنی، رونمایی گردید.


در این مراسم که بصورت زنده از شبکه رادیو فرهنگ، صفحه آپارات بنیاد سعدی و سامانه مجازی بنیاد سعدی پخش گردید، مهمانانی از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی همچون شاه آبادی، معاون سیما، علیدادی، معاون توسعه و فناوری سازمان، مداد، مدیرکل فنی صدا و تصویر سازمان، بخشی زاده معاون صدا، محمدزاده، مدیر شبکه سراسری رادیو ایران و رئیس ستاد حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی در صدا، احمدی افزادی، مدیر شبکه آموزش و رئیس ستاد حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی در سیما، ملازاده، مدیر شبکه های رادیویی پیام و آوا، حبیبی مدیر شبکه رادیو فرهنگ، شاهرضایی، دبیر ستاد حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی در سیما، درویش نوری، مدیر تولید شبکه سحر، اسکندری، قائم مقام مدیر شبکه جهانی سحر، رنجبران، مدیر روابط عمومی، خزایی، رایزن فرهنگی ایران در پاکستان، ربانی رایزن فرهنگی ایران در هندوستان، شکراللهی رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی بنیاد سعدی در هندوستان، الماسی معاون مرکز زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی، دری، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس، سخایی، مشاور رئیس بنیاد سعدی و فلاحت پیشه معاون امور بین الملل بنیاد سعدی حضور داشتند.

1400/06/23
10:34:42
5.0 / 5
253
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , تكنولوژی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه