یك كارشناس چاپ عنوان كرد

آینده متعلق به چاپ دیجیتال است

آینده متعلق به چاپ دیجیتال است عطر و تن: یک کارشناس چاپ و نشر می گوید: کاهش مصرف کاغذ، تغییر ذائقه مخاطبان، رشد نشر الکترونیک و کتاب های صوتی، پایگاه های خبری برخط، توسعه پلت فرم های آنلاین، همه و همه حکایت از آن دارند که آینده متعلق به دیجیتال است.


جلال ذکایی، کارشناس چاپ و نشر در نوشتاری به مناسبت روز «صنعت چاپ» (۱۱ شهریورماه) که در اختیار ایسنا قرار داده، نوشته است: «شاید ۲۰۰ سال پیش که حاج زین العابدین مطعبه چی نخستین چاپخانه سنگی و سربی را در تبریز دایر کرد، فکرش را هم نمی کرد که روزی فرابرسد که دنیای صفر و یک جای حروف سربی و دستگاههای زمخت چاپ را بگیرد. بوی تونر و جوهر سالونت جایگزین بوی مرکب شود و نرم افزارهای آنلاین، چرتکه را کنار بزنند.
حتی خیلی از مردم عادی هنوز هم باور نمی کنند که دنیای دیجیتال به اعماق زندگی بشر رسوخ کرده و باید با این فضا کنار بیایند. جهان در گذار از آنالوگ به دیجیتال، حال و هوای تازه ای را تجربه می کند. هر روز از گوشه و کنار جهان خبرهای متنوعی بگوش می رسد؛ کاهش مصرف کاغذ، تغییر ذائقه مخاطبان، رشد نشر الکترونیک و کتاب های صوتی، پایگاه های خبری برخط، توسعه پلت فرم های آنلاین، همه و همه حکایت از آن دارند که آینده متعلق به دیجیتال است.
صنعت چاپ ایران چندی است که با ماجرای دیجیتال دست و پنجه نرم می کند و با این حقیقت کنار آمده است که باید این فضا را جدی بگیرد، هر چند هنوز هستند کسانی که افتخارشان به خوردن نان بازوی شان است.
تا پیش از این کمتر کسی فکر می کرد لباس و پوشش انسان ها هم شکل و شمایل خویش را تغییر دهد، اما چاپ دیجیتال حوزه پوشاک را تحت تأثیر قرار داد و امروز محصولات دکوراتیو، لباس و دیزاین داخلی منازل همه و همه رنگ و بوی چاپ دیجیتال به خود گرفته اند.
با چاپ در مقابل تقاضا (pod) سد مستحکم تیراژ به یک باره فرو ریخت و چاپکاران سنتی را با چالشی جدی مواجه کرد، تا آن جا که ناگزیر به تغییر ساختارهای حداقل تیراژ چاپی شدند و شمارگان هزارتایی جای خویش را به نسخه های محدود داد.
در دنیای دیجیتال روزنامه ها پیش از اینکه چاپ شوند خوانده می شوند و کتاب ها قبل از آن که به پیشخان کتابفروشی ها برسند در گوشیهای همراه ذخیره شده اند.
تکنولوژی RFID و NFC، گوشیهای هوشمند را به شعبه بانک همراه تبدیل نموده و بسته بندی هم کاهش جعل و تقلب را مدیون این تکنولوژی می داند.
کارگران چاپ امروز بیشتر از دانش رنگ و چاپ باید به نرم افزارها مسلط شوند و کارفرمایان چاپی هم به موازات فراگیری دانش مدیریت و تسلط بر فرآیند چاپ دیجیتال، باید به کسب و کار آنلاین رو بیاورند و این حوزه را جدی بگیرند.
سرعت تغییر در نوآوری های جدید آن چنان عرصه را بر دست اندرکاران چاپ تنگ کرده که برای عقب نماندن از قافله تکنولوژی باید هرروز سایت ها و مجلات تخصصی را مرور کنند.
صحافی و عملیات تکمیلی هم تحت نفوذ و سیطره دیجیتال قرار گرفته است. با این وجود، تمرکز بر روی دستگاههای چاپ دیجیتال و تعبیه آن در خط صحافی است. بعنوان مثال ماشین های مبتنی بر مفهوم چاپ کتاب بر حسب تقاضا که متشکل از تجهیزات چاپ و صحافی در یک خط هستند و بنا به تقاضا میتوان سفارش یک و یا چندنسخه ای کتاب و با حذف تجهیزات صحافی چاپ روی اوراق مجزا را فراهم ساخت و تولیدی سیال را در اختیار می گذارد.
هیچ کس واقعا نگرانی های چاپ دیجیتال را نمی داند، اما همه موافقند که می تواند این صنعت را به صورت قابل توجهی تغییر دهد. جالب است که هیچ کس در مورد چگونگی به دست آوردن مشتریان بیشتر برای کسب و کار خود هم صحبت نمی کند و این بدان معناست که دیجیتال سازی می تواند حالا این امر را عهده دار شود.
تمرکز جهان بر حفظ محیط زیست و استفاده کمتر از پلاستیک و یا حتی مرکب های دوستدار زمین، تمرکز تولیدکنندگان ماشین آلات را بر روی پایداری محیط زیست بیشتر کرده است و محدودیت در منابع انرژی سمت وسوی تولید تجهیزات را به سمتی سوق داده که در آینده باید منابع کمتر و کمتری را از نظر برق، آب و بخصوص مواد مصرفی استفاده کنند.
از طرفی تحولات چاپ دیجیتال، سازوکارهای نظارتی دولت را هم با چالش بازبینی مواجه ساخته است. بدون تردید ابزارهای نظارتی و کنترلی سابق، پاسخ گوی نیازهای جدید نیست و حاکمیت چاره ای ندارد جز بازبینی در قوانین و دستورالعمل های پیشین و اندکی تسامح در تدوین ضوابط جدید.
در یک کلام فضای جدید نیازمند نگاه جدید است؛ نگاهی فراگیر، به روز و مبتنی بر دانش.
صنعت چاپ باید بپذیرد با روش های سنتی نمی توان به نیازهای جدید پاسخ داد.
همه باید بپذیریم آینده صنعت چاپ متعلق به دیجیتال است.»1400/06/12
17:16:55
5.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه