این قدر سرک نکشید!

این قدر سرک نکشید! محمدرضا عبدالملکیان می گوید: هر کدام از دستگاهها وظیفه اصلی شان فراموش شان شده و خودشان نمی دانند باید چه کاری انجام دهند و پیوسته در پی آن هستند که در وظایف و کارهای سایر دستگاهها سرک بکشند.


این شاعر در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت فرهنگ و ادبیات و بطور خاص وضعیت جشنواره ها و جایزه های ادبی در دولت دوازدهم اظهار نمود: هم اکنون، یکی از عمده ترین مشکلات ما این است که دستگاه های مختلف فرهنگی وظیفه و مسئولیت اصلی شان را کنار گذاشته اند، یا اینکه مسئولیت و وظیفه ای به آن معنا ندارند و دائم در وظایف سایر دستگاهها سرک می کشند.
او اضافه کرد: درباب جایزه شعر، برای مثال چند سال پیش سازمان عمران کیش یک مسابقه شعر برگزار کرد و در هدف گذاری خود نوشته بود: کشف استعدادهای شعر در اقصی نقاط کشور. آن جا من اعتراض کردم و نوشتم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دستگاه های دیگر کشف استعدادها را تعطیل کنند و این وظیفه را به سازمان عمران کیش بسپارند، چون وظیفه این سازمان ظاهرا کشف استعدادهای شعر است!
عبدالملکیان با انتقاد از عملکرد مشابه با آن چه گفته شد در سایر دستگاهها بیان کرد: حالا آن ماجرا دارد خودرا به شکلی دیگر نشان میدهد. من واقعا نمی دانم وظیفه نهاد کتابخانه های عمومی کشور چیست؟! هر اتفاقی که در این مملکت می افتد، نهاد کتابخانه های عمومی کشور به سرعت می گوید که هر کس دراین باره اثری دارد، برای ما بفرستد.
سراینده شعر «زیبا» همین طور اظهار داشت: نمی دانم وظیفه نهاد کتابخانه های عمومی کشور این است که برای اتفاقات معمول و مرسوم حضور پیدا کند، مسابقه برگزار کند و جایزه دهد یا کار دیگری دارد. چه ربطی به نهاد کتابخانه های عمومی کشور دارد که تا فلان حادثه اتفاق می افتد بلافاصله اطلاعیه می دهد «آثار خودرا برای ما بفرستید»؛ بفرستند تا نهاد کتابخانه های عمومی کشور چه کار کند؟ لطفا نهاد کتابخانه های عمومی کشور وظیفه اصلی اش را تعریف کند که ما بعنوان اهل فرهنگ باخبر شویم که وظیفه این نهاد چیست، آن وقت وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات، حوزه هنری و غیره چیست. وظیفه خودرا مشخص نماید تا تکلیف دستگاه های فرهنگی و اهالی فرهنگ نیز روشن شود.
وی در ادامه بیان کرد: تا این قضایا روشن نشود و اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور که به گمان من یک نهاد خدماتی است، مشخص نشود، دستگاه های مختلف فرهنگی همین گرفتاری را دارند. نه من می دانم نهاد کتابخانه های عمومی کشور چه وظیفه ای دارد و نه بسیاری از اهالی فرهنگ. و با این وضعیت، فقط مداخله کردن در وظایف سایر دستگاهها، سرک کشیدن و دامن زدن به ناهنجاری های فرهنگی است که در کشور داریم.
محمدرضا عبدالملکیان در پاسخ به پرسشی درباب انتظاراتش از دولت جدید نیز بیان کرد: مخاطب عرض من همه دستگاه های فرهنگی است؛ هر کس کار خودش را انجام دهد و در کار و وظیفه دیگران سرک نکشد. اگر هر کس در جای خودش قرار بگیرد و وظیفه خودش را انجام بدهد، وضعیت اهداف و چشم اندازهای فرهنگی روشن تر می شود. انتظار من این است که نهاد کتابخانه های عمومی کشور بگوید وظیفه اش چیست که من بعنوان یکی از اهالی فرهنگ بدانم چه چیز به این نهاد ربط دارد و چه چیز به وزارت ارشاد و سایر نهادها.1400/06/10
11:37:23
5.0 / 5
257
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه