اسرار قلعه پرتغالی ها به روایت اسماعیل یغمایی

اسرار قلعه پرتغالی ها به روایت اسماعیل یغمایی کتاب «دژ استعمار»، اثر تازه اسماعیل (احسان) یغمایی، باستان شناس، بعد از 20 سال تلاش منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، کتاب دژ استعمار بر پایه دو فصل کاوش دیرینه شناسی در دژ پرتغالی های جزیره قشم گردآوری شده و یغمایی در شرح مختصر آن نوشته است: «از هزاره های دور جایگاه رزمایشی و ویژه تنگه هرمز مورد نگرش خیلی از شاهان، حکمرانان و امرای محلی بوده است. دریانوردان کارآزموده و توانای اسپانیایی و پرتغالی نیز از دیرباز چشم طمع داشته و به دست اندازی های گاه و بی گاه به آن می پرداختند.
سرانجام در اولین سالهای سده شانزدهم مسیحی پرتغالی ها بر این تنگه چیره شده و به برگزاری دژهایی چند در کناره های دریای پارس پرداخته که یکی از آنها دژ یک پارچه از سنگ و ساروج قشم است.
آنان با زیرکی تمام دریافته بودند که کلید دستیابی به هندوستان دارا و تاراج این نیم قاره‌ی زرخیر، تنگه هرمز است و اگر دهانه دریای پارس را در اختیار داشته باشند از آن جا بر سراسر آب های مدیرانه تا اقیانوس هند چیره خواهند شد. ماندگاری پرتغالی ها بیش از یک سده به درازا انجامید و این نبود مگر به سبب درگیری شاهان صفوی با ترکان عثمانی.
سرانجام در دهه های آغازین سده هفدهم، ایرانیها با یاری انگلیسی ها به دست اندازی پرتغالی ها بر تنگه هرمز و سراسر کناره های دریای پارس اختتام دادند.»
دژ استعمار که یغمایی حدود ۲۰ سال وقت صرف گردآوری و نگارش آن کرده، در ۳۰۰ صفحه و با جلد گالینگور توسط انتشارات دادکین انتشار یافته است. طراحی جلد و پوستر آن نیز از زهرا پزشکی است.


اسماعیل (احسان) یغمایی که سرپرست خیلی از جستجوهای دیرینه شناسی در مناطق مختلف ایران بوده، متولد شهریورماه ۱۳۲۰ است و تحصیلات تکمیلی خودرا در دانشکده دیرینه شناسی و هنر دانشگاه تهران گذرانده است. یغمایی در اردیبهشت ۱۳۴۶ در ادارهٔ دیرینه شناسی کل کشور استخدام شد و از آن تاریخ به بعد، بعنوان سرپرست در شمار زیادی از جستجوهای دیرینه شناسی در ایران همکاری کرد. او تا حالا در هیأت کاوش و بررسی محوطه هایی از هفت تپه خوزستان، تپه چغاگاوانه اسلام آباد غرب، شوش و شهر سوخته، مرودشت و کرمانشاه و گوشه شمال باختری ایران، گرگان، دشت قزوین، کرمان و کنگاور حضور داشت است.
«شوش: جستجوهای دیرینه شناسی در شهر پانزدهم دوره عیلام میانی»، «گیسوان هزارساله: گوشه هایی از خاطرات یک باستان شناس»، «آن قصر که جمشید...: پژوهشی در پیشینه شناسی تخت جمشید»، «نقاط امن» و «وقتی که بچه بودم» دیگر کتاب های اسماعیل (احسان) یغمایی است که تا کنون انتشار یافته است.1400/06/08
10:01:48
5.0 / 5
230
تگهای خبر: پزشك , تولد , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه