مدیر تحقیقات صنعتی دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله تشریح كرد؛

نقش نیروهای مسلح در تشخیص، پیشگیری و درمان کرونا

نقش نیروهای مسلح در تشخیص، پیشگیری و درمان کرونا به گزارش عطر و تن معاون اول قوه قضاییه ضمن اشاره به بازدید خود از بخش های مختلف مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی، اظهار داشت: انتظار آن است که در دادسرا تحقیقات مقدماتی به شکل متقن صورت گیرد.



به گزارش عطر و تن به نقل از مهری؛ دکتر حبیب صدر، جانشین اداره بهداشت و درمان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی و دکتر غلامرضا اولاد، مدیر تحقیقات صنعتی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و مدیر اجرایی واکسن «نورا» در برنامه بحث روز و دکتر متولیان، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله بعنوان میهمان تلفنی در بحث روز شرکت داشتند.
حبیب صدر، جانشین اداره بهداشت و درمان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در ابتدا به اقدامات در دست اجرای ارتش در مدیریت بحران کرونا پرداخت و با تکیه بر گوش به فرمان بودن ارتش برای اجرای منویات مقام معظم رهبری بعنوان فرمانده کل نیروهای مسلح اظهار داشت: در حوزه کرونا از آغاز شیوع آن، ارتش بلافاصله بعد از اوامر معظم له و دستورات ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به یک مقابله جهادی و آفندی را در مقابل ویروس منحوس کرونا اقدام نمود و به همین خاطر از آغاز این ماجرا تمامی امکانات ارتش شامل بیمارستان ها و امکانات یگانی در حوزه درمان، پیشگیری و اقدامات امنیتی و تأمینی و نظم و نظام دهی در حوزه مدیریت بحران کرونا پای کار بودند و الان هم تمامی بیمارستان های ارتش در آماده باش کامل هستند.
در ادامه دکتر اولاد بعنوان مدیر اجرایی واکسن نورا هم به اقدامات اجرایی تولید این پروژه، تحقیقات و دستاوردهای آن پرداخت و در پاسخ به نقش نیروهای مسلح در این بحران اظهار داشت: در مدیریت بحران کرونا دانشگاه بقیه الله با تشکیل کمیته تخصصی حدود ۲۶۰ پروژه تحقیقاتی مختلف را مورد بررسی قرار داد. کمیته های حوزه تشخیص کرونا، حوزه پیشگیری و درمان شکل گرفت که خوشبختانه با تأیید علمی و فنی دستاوردهای خوبی داشت و پارسال ۳ کیت در حوزه تشخیص به دست آمد و با مجوزهای لازم در بازار مورد استفاده قرار گرفته است.
مدیر اجرایی واکسن نورا در مورد تنوع واکسن های ساخته شده در ایران اظهار داشت: به جز ایران کشورهای گوناگونی هستند که پروژه چند واکسن را به صورت همزمان در دستور کار دارند، مثل آمریکا، روسیه، هند و چین. نکته دیگر این که باید برگردیم به اسفند ۹۸، زمانی که ویروس بسیار ناشناخته بود و پژوهشگران در یک سردرگمی بودند که کدام روش ساخت واکسن در مورد این ویروس ارجح است و پاسخگوست. خوشبختانه از سازمان های مختلف، پلت فرم های همزمانی آغاز به کار کردند و این نوید را باید داد که تلاش در این بحران، ایران را صنعت طراحی و تولید واکسن ۵۰ تا ۶۰ سال به جلو افتاد و به دنبال آن ۲ واکسن فخرا از نوع ویروس کشته شده در دستور کار وزارت دفاع و واکسن نورا که از نوع پروتئین نوترکیب است در برنامه سپاه قرار گرفت که با موفقیت درحال فرآیند تأیید و دریافت مجوز است.
دکتر متولیان، جانشین دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در پاسخ به این که نقش این دانشگاه در سه حوزه تشخیص، پیشگیری و درمان کرونا چه بوده است اظهار داشت: بعد از موظف شدن نیروهای مسلح برای ورود تمام قد به مبحث کرونا ما تقریباً تمام ظرفیت خویش را به درمان اختصاص دادیم و این سبب شده تا بیمارستان بقیه الله نسبت به مراکز مشابه که بیشتر از ۱۰ درصد را در مرگ و میر دارد، این تعداد را به حدود ۷ درصد برسانیم که حاصل تحقیقات پژوهشگران این مرکز در راه درمان بالینی است. به صورت مثال در همین موج مرداد ۱۵۶۰ مورد بستری کرونا داشتیم که از این تعداد ۱۲۸۲ نفر ترخیص شدند. همینطور در طرحی که برای سایر مراکز درمانی الگو شده است، تخت های روزانه که حدود ۶۵۰ تخت هست را در نظر گرفته ایم که بیمارانی که امکان درمان سرپایی و درمان تکمیلی در منزل را دارند به صورت روزانه رجوع می کنند و درمان لازم را گرفته و به منزل می روند که به این شکل هم بارِ بیمارستان کمتر می شود و هم میزان آلودگی را کمتر کرده ایم و یا بحث پلاسما درمانی در این مرکز کمک کننده و مؤثر بوده است.
دکتر متولیان در ادامه و در پاسخ به سوال یکی از شنوندگان برنامه به پوشش دهی نسبی واکسن ها اشاره و تصریح کرد: با وجود دریافت واکسن، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی حتما می باید رعایت شود، چون که دریافت هرنوع واکسن به مفهوم پوشش دهی کامل نیست و در سایر واکسن ها مثل سرخک، واکسن تحریک کننده سیستم ایمنی بدن هست در مقابل ویروس اصلی.
واکسن درصد مرگ و میر را کم می کند، به صورتی که فرد در صورت بیماری، نوع خفیف آنرا بگیرد و ایمنی بدن از پاسخ ایمنی جا نماند. ضمن این که الان در جهان بحث دریافت دوز سوم واکسن کرونا هست و یا حتی بحث میکس واکسن پیش آمده است که مثلا افرادی که دو دوز از یک نوع واکسن دریافت کرده اند می توانند در نوبت سوم نوع دیگری را دریافت نمایند. کرونا یک بیماری ناشناخته است و به مرور مقالات تحقیقاتی در مورد این بیرون می آید و مشخص می شود.


منبع:

1400/06/05
23:47:42
5.0 / 5
179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه