مطالعات محققان كانادایی نشان می دهد؛

تأثیر پیاده روی روزانه در جلوگیری از مرگ زودهنگام با سکته مغزی

تأثیر پیاده روی روزانه در جلوگیری از مرگ زودهنگام با سکته مغزی تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به سکته مغزی که روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی می کنند امکان دارد ۵۴ درصد کمتر در معرض مرگ زودرس قرار بگیرند.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، یک مطالعه جدید نشان داده است افرادی که حداقل سه تا چهار ساعت در هفته پیاده روی یا باغبانی می کنند، یا حداقل دو تا سه ساعت در هفته دوچرخه سواری می کنند، بعد از سکته مغزی امکان دارد ۵۴ کمتر در معرض مرگ زودرس به هر علتی باشند.
نتایج این مطالعه بیشترین فایده را برای بازماندگان سکته مغزی جوان نشان داد. وقتی افراد زیر ۷۵ سال حداقل این میزان ورزش را می کردند، خطر مرگ زودرس شأن ۸۰ درصد کمتر بود.
«راد جوندی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالگری کانادا، در اینباره می گوید: «درک بهتر نقش فعالیت بدنی در سلامت افرادی که از سکته مغزی جان سالم به در می برند، برای طراحی درمان های ورزشی بهتر و کمپین های بهداشت عمومی مورد نیاز است تا بتوانیم به این افراد کمک نماییم تا عمر بیشتری داشته باشند.»
وی در ادامه می افزاید: «نتایج ما هیجان انگیز است، چونکه فقط سه تا چهار ساعت پیاده روی در هفته با کاهش شدید مرگ و میر همراه بود، و این امکان دارد برای خیلی از افراد گرفتار سکته مغزی قبلی قابل دستیابی باشد. همینطور ما دریافتیم که افراد با پیاده روی ۶ تا ۷ ساعت در هفته به مزایای بیشتری هم دست یافته اند.»
در این مطالعه ۸۹۵ نفر با میانگین سنی ۷۲ سال که قبلاً سکته کرده بودند و ۹۷.۸۰۵ نفر با میانگین سنی ۶۳ سال که هیچگاه سکته نکرده بودند مورد بررسی قرار گرفتند.
میانگین فعالیت بدنی هفتگی از راه سوالات در ارتباط با فعالیتهایی مانند پیاده روی، دویدن، باغبانی، تمرینات با وزنه، دوچرخه سواری و شنا مورد ارزیابی قرار گرفت.
محققان به صورت متوسط حدود چهار سال و نیم شرکت کنندگان را زیر نظر گرفتند. بعد از محاسبه عوامل دیگری که می توانند بر خطر مرگ مانند سن و سیگار کشیدن تاثیر بگذارند، محققان دریافتند که ۲۵ درصد از افرادی که سکته مغزی قبلی داشته اند به هر علتی جان خویش را از دست دادند در حالیکه در افرادی که هیچگاه سکته نکرده بودند این رقم ۶ درصد بود.
در گروه سکته مغزی، ۱۵ درصد از افرادی که حداقل معادل سه تا چهار ساعت پیاده روی در هفته داشتند در طول این دوره، جان خویش را از دست دادند در حالیکه ۳۳ درصد از کسانی که حداقل این مقدار ورزش نمی کردند فوت کرده بودند.
به گفته جوندی: «نتایج ما نشان داده است که حداقل مقدار فعالیت بدنی امکان دارد سبب کاهش مرگ و میر بلند مدت از هر گونه علت در بازماندگان سکته مغزی شود. این افراد می تواند بیشترین مزایای سلامتی را تنها با ۳۰ دقیقه پیاده روی به دست آورند.»


منبع:

1400/05/23
22:07:31
5.0 / 5
7780
تگهای خبر: بهداشت , درمان , سلامت , مرگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه