سه گانه خالق زی زی گولو برای نوجوانان

سه گانه خالق زی زی گولو برای نوجوانان با انتشار رمان «کلاس مخفی» اثر جدید محمدکاظم اخوان، سه گانه این نویسنده برای نوجوانان تکمیل شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، اخوان این کتاب را بعلاوه کتاب «دوست غارنشین من» و «سبیل سرگردان» سه گانه خود برای نوجوانان معرفی نمود و اظهار داشت: در این سه کتاب که من تَوسعاً مفهوم سه گانه یا تریلوژی را روی آن گذاشته ام، نقطه ثقل اصلی فرم و ساختار داستانی است که از شاخصه اش شکل متفاوت روایت است و طنز سیاه، جعل متون کهن ادبیات فارسی، مضامین نسبتاً مشترک، نوعی نگاه گروتسک به مسائل اجتماعی در رابطه با نوجوانان و همچنین عدم قطعیت عناصر داستانی، نسبیت گرایی و نسبی دیدن هر چیزی و فضاسازی های گروتسک و شخصیت پردازی های خاص که خیلی نمی تواند قراردادی باشد.
این عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با اشاره به اینکه کتاب «دوست غارنشین من» به انگیزه پروژه رمان نوجوان نوشته و چاپ شد، اضافه کرد: این کتاب مقدمه ای شد برای اینکه من فرم خاص روایت را در دو داستان بلند دیگر «سبیل سرگردان» و «کلاس مخفی» هم دنبال کنم؛ چونکه به نظرم آن چه در رمان نوجوان کمتر جایگاهی دارد توجه به فرم و ساختار است که شخصاً آنرا از فاکتورهای مهم وضعیت پیش آمده به لحاظ شمارگان کتاب و مخاطب و بطور کلی اقتصاد کتاب می دانم.
خالق «قصه های زی زی گولو» با تاکید بر این مساله که دیالوگ می تواند نقش مهمی در فضاسازی و شخصیت پردازی های خاص رمان نوجوان داشته باشد، بیان کرد: معطوف کردن خواننده به نکاتی در داستان که سؤال و تأمل و کنجکاوی برانگیز است، رسالت و شاخص مهم ادبیات داستانی نوجوان است. چون در دوران مدرن، ادبیات داستانی جدا از فلسفه و تاریخ و روانشناسی نیست و من اهتمام کردم باتوجه به این مهم در این سه گانه به صورتی قدم کوچکی بردارم و فضای تازه ای باز کنم.
نویسنده «شبحی با کلاه سیلندر» ضمن اشاره به بهره گیری از مفاهیم ابزورد و انتزاعی و اختتام باز بعنوان شاخصه مشترک دیگر سه گانه اخیر خود افزود: داستان باید فضایی را فراهم آورد که خصوصاً مخاطب نوجوان بتواند در فضای داستانی آن غوص و غوطه ای داشته باشد. وقتی از ادبیات نوجوان صحبت می نماییم پس از «شازده کوچولو» دیگر تکرار قالب های قدیمی چندان خوشایند نیست و نتیجه این می شود که مخاطب امروز ما را با این فضای وسیع مجازی که در اختیارش قرار گرفته از ادبیات دور می کند؛ در صورتیکه ادبیات باید با بهره گیری از تمام این تجربیات چه در رمان چه در داستان کوتاه چه در شعر باردیگر خلق شود تا بتواند مخاطب خودش را نگه دارد و موضوع اصلی مکاشفه باقی بماند.1400/05/17
15:53:28
5.0 / 5
233
تگهای خبر: ادبیات , كتاب , مدرن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه