یادی از بدرالزمان قریب در اولین سالگرد كوچش

یادی از بدرالزمان قریب در اولین سالگرد كوچش یک سال می گذرد از روزی که بدرالزمان قریب، زبان شناس، نویسنده و استاد فقید، سال ها پژوهش خصوصاً در حوزه زبان سُغدی را به جا گذاشت و رفت.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، فرهنگستان زبان و ادب فارسی هفتم مردادماه امسال، هم زمان با اولین سال روز درگذشت بدرالزمان قریب، با یادی از این عضو پیوسته خود نوشته است: «هفتم مردادماه ۱۴۰۰، مصادف است با اولین سالگرد درگذشت دکتر بدرالزمان قریب، عضو پیوسته فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی و زبان شناس و استاد دانشگاه.
زنده یاد دکتر بدرالزمان قریب زاده ۱۳۰۸ در تهران بود و مدرک دکتری زبان های باستانی خودرا از دانشگاه پنسیلوانیای امریکا دریافت کرده بود. وی که به خاندانی اصیل و فرهیخته تعلق داشت، در زمینه زبان های باستانی ایران صاحب شهرت و اعتبار جهانی بود و از مفاخر علمی کشور به شمار می آمد.
دکتر قریب همچون شخصیت های برجسته ای بود که در حوزه هایی از ایران شناسی فعالیت می کرد که کمتر کسی وارد آن حوزه ها شده بود. یکی از مهم ترین کارهای ایشان تألیف فرهنگ سُغدی بود که تمام متخصصان این زبان ناگزیر از مراجعه به آن هستند.
تعدادی از آثار شادروان دکتر بدرالزمان قریب عبارت اند از: تحلیل ساختاری فعل در زبان سُغدی؛ زبان های خاموش، یوهان فریدریش (ترجمه، با همکاری یداللّٰه ثمره)؛ وسنتره جاتکه، داستان تولد بودا به روایت سُغدی؛ فرهنگ سُغدی (سُغدی ـ فارسی ـ انگلیسی)؛ تاریخچه گویش شناسی در ایران؛ مطالعات سُغدی؛ پژوهش های ایرانی باستان و میانه.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای آن استاد فقید آرامش روان مسئلت می کند و در اولین سالگرد درگذشت ایشان، یاد وی را گرامی می دارد.
توضیح اینکه فرهنگستان بر آن بود که در سالگرد درگذشت این استاد فرزانه و عضو فقید پیوسته خود مراسم یادبودی با حضور شخصیت های فرهنگی و دوستداران ایشان برگزار کند که متأسفانه به سبب تداوم شرایط بحرانی ناشی از همه گیری کوید ـ ۱۹ انجام آن میسر نگشت.»1400/05/07
21:57:45
5.0 / 5
211
تگهای خبر: تولد , فرهنگ , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه