رئیس گروه بیماری های غیرواگیر مطرح كرد؛

سه روز طلایی برای تشخیص عقب ماندگی ذهنی نوزادان

سه روز طلایی برای تشخیص عقب ماندگی ذهنی نوزادان به گزارش عطر و تن رییس گروه بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: سه تا پنج روز اول بعد از تولد، روزهایی طلایی برای پیش گیری از بروز عقب ماندگی ذهنی در نوزادان است.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، فاطمه نوائیان اضافه کرد: متأسفانه با وجود پیشرفت علم پزشکی هنوز هم نوزادانی با بیماریهای مادرزادی و نقص های جسمی و ذهنی متولد می شود.
وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری و ضرورت انجام آزمایشات غربالگری نوزادان در سه روز اول تولد به تبیین اقدامات گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در امتداد پیش گیری از عقب ماندگی پرداخت.
نوائیان با اشاره به شروع طرح غربالگری نوزادان از سال ۸۴ اظهار داشت: این برنامه با ارزیابی بیماری کم کاری تیروئید در نظام بهداشتی کشور شروع شد. در سال ۱۳۸۶ دو بیماری فنیل کتونوری و فاویسم و در سال ۹۷ نیز ۵۳ بیماری متابولیک ارثی به این غربالگری اضافه گردید.
وی، این طرح را یکی از شاخص ترین فعالیت ها و دستاوردهای بهداشتی در سالهای اخیر برشمرد که با بررسی های سریع احتمال بروز اختلالات و بیماریهای ذهنی و جسمی در نوزادان را می کاهد.
نوائیان با اشاره به روش اجرای این غربالگری اشاره کرد: در این غربالگری توسط مراقبان سلامت مراکز خدمات جامع سلامت در ایام اولیه بعد از تولد با گرفتن چند قطره خون از کف پای نوزاد صورت می گیرد و با انجام آزمایشات غربالگری بیماریهای متابولیک مادرزادی، نوزاد در مقابل بروز خیلی از بیماریهای ذهنی و جسمی محافظت می شود.
وی با اشاره به اهمیت غربالگری در شناسایی نوزادان مبتلا به اختلالات متابولیک و جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی و جسمی اشاره کرد: خیلی از بیماریهای متابولیک در صورت تشخیص زود هنگام، قابل کنترل و درمان هستند و می توان از بروز علایم شدید و خطرناک آنها جلوگیری کرد.
نوائیان اشاره کرد: در صورت تأخیر در تشخیص و درمان متأسفانه این بیماریها منجر به بروز مشکلات ذهنی و جسمی نظیر عدم توانایی حرکتی، عقب ماندگی ذهنی، عدم توانایی تکلم و حتی مرگ کودک شود.
عوامل مؤثر در بروز عقب ماندگی ذهنی
رئیس گروه بیماریهای غیرواگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کم کاری مادرزادی تیروئید را موجب ایجاد عوارض جبران ناپذیری بر روی رشد و تکامل مغز و اعصاب مرکزی و رشد طولی و قد نوزاد عنوان نمود.
وی ضمن عنوان نمودن این مطلب که بیماری فنیل کتونوری در بدو تولد هیچ نوع نشانه آشکاری ندارد اضافه کرد: نوزاد در دو تا سه ماه اول زندگی، ظاهری کاملاً سالم دارد، ولی به تدریج علایم بیماری نمایان و با گذشت زمان کودک گرفتار عقب ماندگی ذهنی می شود.
به گفته نوائیان، این کودکان اغلب ناآرام و پر جنب و جوش شده و تعادل عصبی خوبی ندارد. قدرت تکلمش ضعیف و در راه رفتن گرفتار مشکل شده و عقب ماندگی ذهنی در بیماری فنیل کتونوری شدید می باشد و کودک بیش فعالی همراه با حرکات بی هدف پیدا می کند.


منبع:

1400/05/01
17:23:48
5.0 / 5
252
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه