در پیام وزیر ارشاد عنوان شد

تأثیر كرونا بر عرصه فرهنگ

تأثیر كرونا بر عرصه فرهنگ به گزارش عطر و تن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همایش بین المللی «ادبیات در روزگار کرونا» پیام داد.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، متن پیام سیدعباس صالحی به همایش بین المللی «ادبیات در روزگار کرونا» که توسط ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در افتتاحیه این همایش خوانده شد، به شرح زیر است:
«ادبیات ساحل امن انسان امروز است
قریب به یک سال و نیم از شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹ در کشور ما می گذرد. این پیشامد ناخواسته تمامی بخش های زندگی جامعه را تحت تاثیر قرار داده است. عرصه فرهنگ هم از گزند صدمه های این بیماری در امان نمانده و تبعات و آثار سوء آن دامن گیر بازار نشر و کتاب هم شد.
در این میان روند برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بعنوان مهم ترین رویداد کتاب و ادبیات کشور و نبض تپنده بازار نشر، ابتدا با تأخیر در زمان برگزاری مواجه گردید و در ادامه در بستر فضای مجازی مجال برگزاری پیدا کرد.
در این زمان با قرمزشدن وضعیت شهرهای کشورمان، کتابفروشی ها و کتابخانه های عمومی چندین بار تعطیل شد؛ شماری از هنرمندان و نویسندگان به این ویروس مبتلا شدند و خیلی از رویدادها، جشنواره ها و جوایز ادبی امکان برگزاری حضوری نیافت و زمینه ارتباط چهره به چهره میان نویسندگان و مخاطبان بسیار محدود شد.
در مقابل این محدودیت ها، فرصت های مناسبی هم برای بروز و ظهور در فضای مجازی و بهره گیری از این بستر در شکوفایی خلاقیت ها پدید آمد که برگزاری صدها برنامه در چارچوب جدید رهاورد آن بود و خانه کتاب و ادبیات ایران با برگزاری نشست های ادبی مختلف در فضای مجازی از پیشگامان این عرصه به حساب می آید.
رونق فروش کتاب های صوتی و الکترونیکی و سایر محصولات فرهنگی هم از نقاط امیدبخش این دوران است.
آمار فروش فراتر از پیشبینی و انتظار کتاب ها، نشان داد که در شرایط دشوار کنونی به رغم گرفتاری های ناشی از همه گیری ویروس کرونا، ادبیات همچنان ساحل امن و آرامش بخش انسان امروز است و چراغ امید را زنده نگه می دارد.
نویسندگان و شاعران عزیز در ستیز با ملال این ایام، همچنان به آفرینش و خلق ادبی می پردازند تا روایتگر روزهای سخت حیات یک ملت باشند و بیم ها و امیدهای این عصر را به قلم سحرانگیز خود ثبت کرده و جامعه را به پیشواز روزهای روشن فردا رهنمون سازند.
برگزاری وبینار بین المللی «ادبیات در روزگار کرونا» و نگاه تخصصی به مسائل این ایام از اقدامات حائز اهمیتی است که به همت همکاران خانه کتاب و ادبیات ایران فراهم آمده و از صاحب نظران پنج کشور برای این هم اندیشی دعوت به عمل آورده اند.
با ارج نهادن به حضور عالمانه استادان، ادیبان و پژوهشگران در این همایش مجازی امیدوارم مباحث مطرح شده در این رویداد بین المللی به شناخت بهتر ما از موقعیت ادبیات در دوران همه گیری کرونا کمک نماید و به خلق آثار ادبی بیشتر یاری رساند.»

منبع:

1400/04/19
23:56:27
5.0 / 5
218
تگهای خبر: ادبیات , بیمار , بیماری , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه