انتشار ۲ كتاب درباره اقتصاد اسلامی و عدالت در تفكر اسلامی

انتشار ۲ كتاب درباره اقتصاد اسلامی و عدالت در تفكر اسلامی عطر و تن: کتاب های «اصول و مبانی اقتصاد اسلامی» نوشته حسن آقانظری و «واکاوی نظریه عدالت در تفکر اسلامی» نوشته رضا غلامی بتازگی راهی بازار کتاب شده اند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، «اصول و مبانی اقتصاد اسلامی» تالیف حسن آقانظری در ۲۱۰ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۹ هزار تومان در انتشارات سمت و با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه انتشار یافته است.
کتاب حاضر بعنوان متن درس «اصول و مبانی اقتصاد اسلامی» برای دانشجویان رشته های علوم اقتصادی گرایش اقتصاد اسلامی تدوین شده و بنا بر اعلام، افزون بر جامعه دانشگاهی برای سایر علاقه مندان به این حوزه نیز مفید می باشد.
کتاب از سه بخش تشکیل شده است. در بخش اول نویسنده کلیات و مفاهیم را در قالب شش فصل با عناوین «مفهوم علم اقتصاد»، «مفهوم مکتب اقتصادی»، «مفهوم نظام اقتصاد اسلامی»، «فرق بین سه مفهوم علم، مکتب و نظام اقتصادی»، «تعریف احکام شریعت و اقسام آن ها(اقسام ثابت و متغیر)» و «روش استنباط اصول مکتبی –حقوقی- اقتصاد اسلامی از احکام فقهی» تبیین کرده است.
نویسنده بخش دوم را به مبانی حقوقی اقتصاد اسلامی (اصول اقتصاد اسلامی) مختص کرده است. این بخش نیز از پنج فصل با عناوین «اصل مالکیت مختلط»، «مبانی حقوقی توزیع درآمد»، «اصل آزادی محدود اقتصادی (اصل هدایت، نظارت، سیاست گذاری در زمینه اقتصاد)» «اصل جریان پول و سرمایه نقدی بر طبق نرخ سود» و «عدالت و توازن اقتصادی» تشکیل شده است.
بخش سوم کتاب نیز مبانی علمی اقتصاد اسلامی را توضیح می دهد. این بخش از سه فصل «تبعیت بخش اعتباری اقتصاد از بخش واقعی آن»، «سازوکار بازار از نظر آموزه های اسلامی (چگونگی شکل گیری بازار)» و «تخصیص بهینه منابع» تشکیل شده است.
در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «در زمینه اقتصاد اسلامی تا کنون تحقیقات بسیاری به انجام رسیده است؛ با این وجود، در بخش عمده آنها بعد فقهی – حقوقی (فقه الاقتصاد) و در سطحی محدودتر خاصیت مکتبی و نظام مند بودن این حوزه مدنظر قرار گرفته است. به دیگر سخن، درباره مبانی علمی اقتصاد اسلامی کمتر پژوهش شده است و در نتیجه، نظریات علمی این شاخه از اقتصاد، در مقایسه با مباحث حقوقی آن، پیشینه کمتری دارد.
به همین دلیل در کتاب حاضر، چیستی اقتصاد اسلامی بصورت جامع در دو بعد حقوقی و علمی محوریت یافته و مبانی مکتبی بودن، نظام مند بودن و علمی بودن آن در سه بخش بررسی شده است.»


همین طور کتاب «واکاوی نظریه عدالت در تفکر اسلامی» به قلم حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی، عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد در ۲۶۸ صفحه در انتشارات آفتاب توسعه عرضه شده است.
در قسمتی از مقدمه کتاب چنین آمده است: عدالت اجتماعی یکی از مطالبات اصلی انسان و جوامع انسانی در طول تاریخ شمرده می شود و در راه به دست آوردن آن، جان های فراوانی قربانی شده است. ممکنست تصور شود که انسان ها در دوران مدرن به عدالت نزدیک شده اند، اما واقعیت این است که عدالت در این دوران نیز مهم ترین گمشده بشر شمرده می شود. نظام سرمایه داری لیبرال که امروز به ایدئولوژی حاکم بر بخش های عمده ای از جهان بدل شده است، نه فقط با عدالت قابل پیوند نیست، بلکه عدالت را مانعی جدی برای تحقق اهداف خود در جهان تلقی می کند. هرچند امروزه تلاش می شود تفسیری از عدالت اجتماعی ارائه شود که با بنیان های لیبرالیسم سازگار باشد. در نقطه مقابل لیبرالیسم، مارکسیسم هم که در مواردی عدالت گرا معرفی می شد، نه فقط کمک چندانی به تقرب جهان به عدالت نکرد، بلکه با ارائه تفسیری نادرست از عدالت و تقلیل آن به تساوی، و محروم کردن انسان از تعدادی از آزادی های اساسی، فرصت چشیدن طعم عدالت واقعی توسط جوامع انسانی را از بین برد.
با آن که ابعاد مختلف ورود تعالیم اسلامی به بحث عدالت اجتماعی مخفی نیست، اما واقعیت این است که هنوز تصویر دقیق و عالمانه ای از مواجهه اسلام با عدالت در قالب نظریه های قوی ارائه نشده و مباحث این عرصه در حد کلی گویی متوقف مانده است.
امروز در شرایطی از کم کاری علمی در حوزه عدالت اجتماعی صحبت می نماییم که انقلاب اسلامی نیز به تبع تعالیم اسلامی، تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی را یکی از مهم ترین اصول و اهداف خود قرارداده است. در یک نگاه ساده گرایانه، عدالت اجتماعی باید بدون هیچ عذری در طول چهل و دو سال اخیر محقق می شد، اما واقعیت این است که تحقق عدالت اجتماعی بدون وجود یک تکیه گاه نظری و کاربردی قوی، بیشتر به یک شوخی شباهت دارد. بنظر می رسد تنها زمانی می توان انتظار داشت عدالت اجتماعی در ایران عینیت پیدا کند که حاضر به سرمایه گذاری های علمی قوی برای بسط پژوهش در حوزه عدالت اجتماعی باشیم.
حاصل این تحقیق در ۱۰ فصل عمده ساماندهی شده است؛ ابتدا فصل یک و دو، به مثابه مبادی بحث، تصویری کلی از عدالت و دیدگاه اسلام نسبت به آنرا می سازد. سپس فصل سه، وارد نقد و بررسی نظریه های عدالت می شود. فصل چهارم، تصویر کلی از نظریه عدالت در اسلام را ارائه می کند. فصل پنجم در ادامه فصل چهارم بسترهای تحقق عدالت را مشخص می کند و فصل ششم نیز با ارائه فاکتورهای تحقق عدالت، امکان ارزیابی عدالت در مقام عمل را مهیا کرده است. فصل هفتم که بخش مهمی از نظریه عدالت در این پژوهش شمرده می شود، وارد روش ها و مکانیزم تحقق عدالت شده و تلاش نموده مباحث را از عرصه نظری به عرصه عملی منتقل کند و فصل هشتم به بررسی موانع تحقق عدالت اختصاص پیدا کرده است. بعد از ارائه نظریه عدالت در تفکر اسلامی در قالب فصل های چهارم تا هشتم، در فصل نهم، عدالت در جهان معاصر در ابعاد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته و سپس در فصل دهم، ابتدا نسبت انقلاب اسلامی و عدالت از جهات نظری و عملی بررسی شده و در نهایت در فصل دهم، عدالت طلبی و الزامات آن تبیین شده است.
علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند به فروشگاه آنلاین صدرا یا فروشگاه های معتبر کتاب مراجعه کنند


منبع:

1400/04/02
19:00:47
5.0 / 5
14697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه