یافته جدید محققان؛

تأثیر تستوسترون بر شدت خطر كووید 19 در مردان

تأثیر تستوسترون بر شدت خطر كووید 19 در مردان طبق نتایج یک تحقیق جدید، میزان پایین هورمون تستوسترون خطر شدت بیماری کووید۱۹ را در مردان بالا می برد.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بررسی ها نشان داده است مردان بیشتر از زنان مبتلا به نوع شدید کووید ۱۹ می شوند.
«آبهیناو دیوان»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه واشنگتن، در اینباره می گوید: «اگر مردی هنگام پذیرش در بیمارستان تستوسترون پایینی داشته باشد، خطر ابتلاء به کووید ۱۹ شدید در آن بیشتر است، یعنی خطر احتیاج به مراقبت های ویژه یا خطر مرگ. و اگر سطح تستوسترون در خلال بستری بودن در بیمارستان بیشتر کاهش پیدا کند، این خطر هم افزایش می یابد.»
تیم تحقیق میزان خون چندین هورمون را در ۱۴۳ زن و مرد کرونایی بستری در بیمارستان اندازه گیری کردند. نمونه ها در ایام ۳، ۷، ۱۴ و ۲۸ بسته به مدت زمانی که بیماران در بیمارستان بودند، گرفته شد.
علاوه بر تستوسترون، محققان سطح هورمونی به نام استرادیول و هورمون رشد IGF-۱ را اندازه گیری کردند که مشابه انسولین است و در حفظ توده عضلانی نقش دارد.
در بین زنان، هیچ ارتباطی بین میزان هورمون ها و شدت کووید ۱۹ مشاهده نشد. در بین مردان، فقط سطح تستوسترون با شدت کووید ۱۹ ارتباط داشت.
سطح تستوسترون خون ۲۵۰ نانوگرم در دسی لیتر (ng/dL) یا کمتر، تستوسترون کم در مردان بالغ در نظر گرفته می شود. در هنگام بستری در بیمارستان، میانگین سطح تستوسترون ۵۳ نانوگرم در دسی لیتر در مردان با کووید ۱۹ شدید و ۱۵۱ نانوگرم در دسی لیتر با شدت کمتر بیماری همراه بود.
در روز سه، میانگین میزان تستوسترون در بیماران دارای وخیم ترین حال ۱۹ نانوگرم در دسی لیتر بود.
به گفته محققان، هر چه میزان تستوسترون پایین تر باشد، بیماری شدیدتر است و بیماران با کمترین سطح تستوسترون به احتمال زیاد به دستگاه تنفسی ونتیلاتور وصل شده، به مراقبت های ویژه نیاز دارند یا می میرند.
به نظر می رسد سطح پایین تر تستوسترون می تواند پیشبینی می کند که در خلال چند روز آینده چه بیمارانی وضعیت شأن وخیم تر می شود.
حال محققان درصدد بررسی این مورد هستند که آیا تستوسترون درمانی می تواند در توان بخشی مردان مبتلا به بیماری حاد مفید باشد یا نه.


منبع:

1400/03/08
23:16:02
5.0 / 5
400
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه