كتاب بیرجندیه ها محمدرضا راشد محصل منتشر گردید

كتاب بیرجندیه ها محمدرضا راشد محصل منتشر گردید خراسان رضوی کتاب «بیرجندیه ها» با مقالاتی از خانواده راشد محصل، با گردآوری محمدرضا راشد محصل منتشر گردید.دکتر محمدرضا راشد محصل در مراسم رونمایی کتاب «بیرجندیه ها» که شامگاه گذشته در صفحه مجازی خردسرای فردوسی برگزار شد، اظهار نمود: اگر کرونا هیچ نکته مثبتی نداشت، موجب شد که افراد در خانه بنشینند و کارهای نیمه تمامی که در طول سال ها داشته اند به پایان برسانند، یا کارهای جدیدی را شروع کنند که کتاب بیرجندیه ها یکی از این کارها است. در سه ماه که من در خانه نشسته بودم، فکر کردم باید کارهایی انجام دهم که یا در طول سالهای مختلف انجام نگرفته یا اگر انجام گرفته، کامل نشده است. بدین سبب ابتدا خاطره ها را تا می توانستم بازنویسی کردم و سپس از استادانی که از ابتدایی تا دوره دکتری به من آموزش دادند، در نوشته های خود توصیف و تجلیل کردم و همین طور طرحی را ایجاد کردم که در دو دفتر مسائل مربوط به بیرجند را جمع آوری کنم.

وی اضافه کرد: دفتر اول که انتشار یافته شامل مقالات مربوط به زنده یاد برادر بزرگترم، دکتر محمدعلی راشد محصل، مقالات خودم در ارتباط با بیرجند و بخش هایی از جنوب خراسان و مقالات برادر دیگرم، دکتر محمدتقی راشد محصل می شود که خیلی علمی به تحولات واژگان و کلمات می پردازد و گویش های نقاط مختلف خراسان همچون افضل آباد و بیرجند را بررسی می کند و همین طور برخی کتاب هایی که در زمینه گویش انتشار یافته را نقد می کند.

این استاد و پژوهشگر ادبیات فارسی اشاره کرد: امیدوار هستم که این کتاب مورد توجه قرار بگیرد و جوانان سرزمین ایران و بخصوص خراسان جنوبی، بتوانند با بهره گیری از این کتاب بعنوان یک منبع، پژوهش هایی که مدنظر دارند را انجام دهند.

در ادامه این مراسم، محمد بهنام فر، استاد ادبیات فارسی دانشگاه بیرجند در ارتباط با کتاب «بیرجندیه ها»، عنوان کرد: کتاب «بیرجندیه ها» نتیجه تاملات فرهنگی خاندان راشد محصل است که استاد محمدرضا راشد محصل پیش قدم شدند و تحقیقاتی که این خانواده در باب فرهنگ، خصوصاً فرهنگ منطقه انجام دادند منتشر نمودند. آن چه که در این کتاب آمده، مشتی از خروار و اندکی از بسیار تالیفات استاد راشد محصل است و آن چه به نظرم بیشتر از آثار علمی استاد به لحاظ فرهنگی و انسانی در این کتاب موثر بوده، آثار قدمی و سلوک عملی ایشان است.

وی با نقدی بر این کتاب اشاره کرد: هرچند که این مقالات توسط استاد راشد محصل بازنویسی شده و ایشان زحمات بسیاری برای آن کشیدند، اما اصل این مقالات قبلا چاپ شده، پس در چاپ های بعدی اگر در ابتدای هر مقاله، عنوان کتابی که برای نخستین بار مقاله در آن چاپ شده قید شود برای افرادی که بخواهند اصل مقاله را ببینند مناسب می باشد. نکته دیگر این است که هرچند تمام عناوین و مقالات این کتاب با رشته بیرجند و فرهنگ آن پیوند دارند، اما اگر این مقالات یک تقسیم بندی موضوعی شود و به عناوین فرعی تر تقسیم بندی شود شاید بهتر باشد.
1400/03/05
23:21:39
5.0 / 5
333
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه