همه چیز درباره تخت جمشید در یك كتاب

همه چیز درباره تخت جمشید در یك كتاب به گزارش عطر و تن ««آن قصر که جمشید...؛ پژوهشی در پیشینه شناسی تخت جمشید» کوشیده تا علاوه بر ثبت و ضبطِ استمرار تاریخ، برای زنده ماندن آثار، نوشته ها، نقاشی ها، جستارها، بازسازی ها، نقشه ها و دریافت های باستان شناسان از این اثر جهانی برای همیشه تلاش کند.»


فاطمه علی اصغر - فعال میراث فرهنگی و مدیرمسئول انتشارات دادکین (انتشارات تخصصی حوزه میراث فرهنگی که بیشتر از دو سال از آغاز فعالیت آن می گذرد) - در توضیح بیشتر درباره انتشار کتاب «آن قصر که جمشید...» به ایسنا می گوید: اسماعیل یغمایی - دیرینه شناس - ایده کتاب «آن قصر که جمشید...» را برای اولین بار حدود ۱۰ سال پیش بیان نمود. او از همان روزها دست به کار شد تا هر نوشته، اثر، نقاشی، جستار، بازسازی، نقشه و نتایج کار باستان شناسان در ۲۰ سده را جمع آوری و پردازش کند، اما با فراز و فرودهای زیادی برای تالیف و نگارش این کتاب آن هم بدون هیچ امیدی به همکاری از جانب مسؤلان و دست اندرکاران فرهنگ و میراث فرهنگی کشور روبه رو شد.
او با بیان اینکه در این راه دانشجویان و افرادی که به فرهنگ کشور علاقه مند بودند یغمایی را همراهی کردند، می افزاید: سرانجام کاری که با مشقت بسیار شروع شده بود با کمک و همراهی سمیرا ایمنی در سال ۱۳۹۹ به پایان رسید.

میراث فرهنگی حتی یک قفسه مشخص در کتابفروشی ها ندارد
علی اصغر به واسطه فعالیتش در حوزه میراث فرهنگی در حدود دو دهه گذشته تا امروز تاکید می کند: متاسفانه در طول این سال ها انتشار کتاب های حوزه میراث فرهنگی و دیرینه شناسی با چالش های گوناگونی روبه رو بوده و هست.
او با تکیه بر این که کتاب های این حوزه بیشتر پژوهشی هستند، ادامه می دهد: زمان زیادی برای تالیف و نگارش این کتاب ها نیاز است، از طرفی متاسفانه جامعه ما هنوز با وجود ادعایی که در میهن پرستی و افتخار ملی دارد، تصمیمی برای غنا بخشیدن و تعمیق واقعی شعارهای خود ندارد. ازاین رو کمتر به کتاب های این حوزه رجوع می کند. این علل به اضافه پارامترهای دیگر جامعه شناسی و اقتصادی و سیاسی بازار این کتاب ها را با چالش روبه رو کرده است.
او با بیان اینکه شاید برخی بگویند که بیشتر این کتاب ها در پژوهشگاه میراث فرهنگی منتشر می شود، اظهار می کند: برای این بحث یک سوال مطرح می شود؛ کدام کتاب ها؟ اصلا چند نفر در جریان چاپ این کتاب ها هستند؟ چند نفر واقعا برای خرید این کتاب ها اقدام می کنند؟ میراث فرهنگی حتی یک قفسه مشخص در کتاب فروشی های انقلاب ندارد. با این وجود انتشارات دادکین تلاش می کند تا جایی که امکان پذیر باشد، با وجود چالش های مختلف در جهت انتشار کتاب های میراث فرهنگی و دیرینه شناسی و فرهنگی قدم بردارد، چون که هویت و آینده فرهنگی ما در گرو ثبت و ضبط پژوهش های تاریخی و فرهنگی است.
این ناشر ضمن اشاره به طبقه بندی انجام شده برای این کتاب در ۱۳ فصل با بخش های «سده های قبل از مسیح تا انتهای دوره ساسانی»، «سده های تاریک ایران»، «سده دهم مسیحی» و در ادامه تا سده بیستم مسیحی بیان می کند: فصل اول از سده های قبل از مسیح تا انتهای دوره ساسانی شروع می شود تا به سده بیستم مسیحی می رسد. شروع هر فصل آغاز یک نگاه متفاوت به پیشینه شناسی تخت جمشید است. بعنوان مثال در فصل یک موزاییک نگاره نبرد ایسوس و موزاییک نگاره ای که آنرا یک هنرمند گمنام اما توانای یونانی ساخته و پرداخته، مورد بررسی قرار می گیرد که ماندگاری بی گزند این نگاره نفیس نزدیک به یک سده به درازا انجامید اما در سال ۷۹ مسیحی در آتش فشان پمپئی صدمه دید و بخش هایی از آن از دست رفت. این نگاره در جستجوهای دیرینه شناسی زیر خاکستر خفته این شهر دیرپا در خانه «فاون» به دست آمد و در سال ۱۸۴۳ مسیحی به موزه ملی ناپل منتقل شد. این نگاره نمایان گر یکی از نبردهای داریوش هخامنشی با اسکندر مقدونی است.
علی اصغر با بیان اینکه انتشار این کتاب آن هم درست در زمانِ بروز مشکلات اقتصادی بیشتر و وخیم شدن اوضاع اجتماعی به علت انتشار کرونا کاری دشوار بوده است، اضافه می کند: در طول بیشتر از یک سال قبل این انتشارات همراه با به نتیجه رسیدن این پروژه بوده و در شرایطی که ناشران کمتر به فکر چاپ و انتشار کتاب های میراث فرهنگی هستند، سرانجام در بهار ۱۴۰۰ منتشر گردید.


در پشت جلد این کتاب نفیس این طور آمده است: «از دیرباز تا امروز تا فرداهای بسیار دور تخت جمشید این شاهکار رازی گری ایرانیان، مورد نگرش خیلی از پژوهشگران، باستان شناسان و معماران و ایران شناسان بوده و خواهد بود. آنان که شیفته و دلبسته این شاهکار رازی گری شده بودند به نگارش گزارش، نبشتن کتاب، تهیه نگاره و طرح هایی از آن پرداختند که امروز بیش تر آنها در دست است. هر چند نبشتار و نگاره های این بزرگواران که به سختی، دشواری و تنها با سخت کوشی تهیه شده با یکدیگر چندان هم خوانی و برابری ندارد، اما در پیشینه شناسی تخت جمشید بسیار پرارزش است. در این کتاب تا آن جا که توان و زمان ما اجازه می داد، بیش ترین اسناد و مدارک از سده های اولین قبل از مسیح تا امروز را گردآوری و به آنها پرداختیم. اما بی شک آن چه که آورده ایم همه نبشتار و مدارک در راستی پیشنیه شناسی تخت جمشید نیست و بر این باور هستیم که با یاری ایران دوستان آنرا تکمیل و دست کم پیشنیه پژوهش یکی از صدها اثر پرارزش ایران را آخر بریم.»
«آن قصر که جمشید...، پژوهشی در پیشنیه شناسی تخت جمشید » را اسماعیل یغمایی با همراهی سمیرا ایمنی تالیف کرده و به علت شرایط و مشکلات پیش روی صنعت چاپ انتشارات دادکین بعنوان انتشارات تخصصی کتاب های میراث فرهنگی توانسته آنرا فقط در ۵۰ نسخه منتشر کند.
منبع:

1400/02/21
14:02:34
5.0 / 5
569
تگهای خبر: فرهنگ , فروش , كتاب , ماندگاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه