كوشش برای بیرون كردن آمریكایی ها از جایزه بوكر

كوشش برای بیرون كردن آمریكایی ها از جایزه بوكر عطر و تن: سی ناشر انگلیسی در نامه ای درخواست كرده اند نویسندگان آمریكایی از گردونه رقابت سالانه «من بوكر» خارج شوند و این جایزه به روال سابق برگزار گردد.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، «گاردین» نوشت: جایزه مهم ادبی «من بوكر» كه بیش از ۴۰ سال فقط به نویسندگان كشورهای مشترك المنافع، انگلیسی ها و ایرلندی ها تعلق می گرفت، از سال ۲۰۱۴ با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته شده به زبان انگلیسی و نویسندگان آمریكایی را هم شامل شد. اعتراض به این قانون جدید بعد از گذشت چهار سال هنوز خاموش نشده است.

اخیرا ۳۰ ناشر و فعال عرصه نشر طی نامه ای كه برای برگزاركنندگان این جایزه نوشتند، درخواست نمودند به منظور جلوگیری از یك دست و همگن شدن فضای ادبی، این جایزه به روال سابق برگردد.

این نامه قرار بود محرمانه باشد و هنوز به بنیاد «بوكر» فرستاده نشده، اما «گاردین» به آن دسترسی پیدا كرده است. در متن این نامه آمده است: این تغییر قانون سبب شده هر نویسنده انگلیسی زبانی كه موفق شده اثر خویش را در انگلستان به چاپ برساند، بتواند در رقابت «من بوكر» شركت كند، و این مساله تنوع ادبی را در این جایزه محدود كرده و باعث تسلط نویسندگان آمریكایی شده است.

در ادامه این نامه نوشته شده: این تغییر قانون، با هدف جهانی تر شدن این جایزه صورت گرفت در حالیكه با پیشی گرفتن نویسندگان انگلیسی ـ آمریكایی بر دیگر كاندیداها، كمتر به این نتیجه رسیده است. این اقدام، جایزه ای را كه زمانی مكانیسمی درخشان برای جلب توجه بازار بزرگ جهانی ادبیات انگلیسی زبان به سمت نویسندگان انگلیسی زبان محسوب می شد، به جایی رسانده كه دیگر در این زمینه به خوانندگان این بازار كمكی نمی كند و در نتیجه، این نوع آثار به صورت رو به فزونی نادیده گرفته می شوند.

تغییر قوانین برگزاری جایزه «من بوكر» در سال ۲۰۱۴ با واكنش های متفاوت نویسندگان جهان روبه رو شد و برخی به «آمریكایی» شدن این جایزه اعتراض كردند. با این حال، «كازوئو ایشی گورو» برنده سال ۱۹۸۹ جایزه «من بوكر» و نوبل ادبیات ۲۰۱۷، در این باره گفته است: دنیا عوض شده و جدا كردن دنیای نویسندگی به این شیوه دیگر كاملا بی مفهوم است.

از آن زمان تابحال دو نویسنده آمریكایی ـ «پل بیتی» (۲۰۱۶) و «جورج ساندرز» (۲۰۱۷) ـ موفق به كسب این جایره شده اند.

بنیاد «من بوكر» در پاسخ به پیش نویس این نامه، اعلام نموده است: جایزه «من بوكر» در سال ۲۰۱۴ گسترش پیدا كرد تا به نویسندگانی با همه ملیت ها و بدون توجه به جغرافیای آن ها، اجازه شركت بدهد. این قانون تنها برای گنجاندن نویسندگان آمریكایی به صورت خاص تولید نشده و هر نویسنده ای كه اثرش به انگلیسی نوشته و در انگلستان چاپ شده باشد، می تواند در آن شركت نماید.
1396/11/14
16:06:25
5.0 / 5
4725
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه