قدرت دانش و مشروعیت در اسلام نقد می شود

قدرت دانش و مشروعیت در اسلام نقد می شود عطر و تن: نشست نقد و بررسی کتاب «قدرت دانش و مشروعیت در اسلام» نوشته داود فیرحی، که مدتی پیش از دنیا رفت، انجام می شود.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این جلسه توسط اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به همراه مرکز مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم، روز یکشنبه (۱۲ اردیبهشت ماه) از ساعت ۱۸ بصورت مجازی برگزار می گردد.
علی علی حسینی، دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان، محمدرضا احمدی طباطبایی، دانشیار دانشگاه امام صادق و محمد پزشکی، دانشیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی سخنرانان این جلسه هستند.
علاقه مندان می توانند این جلسه را بوسیله اینستاگرام اندیشگاه به نشانی
https: //instagram.com/andishgah.nlai?igshid=yenb0vnecigg دنبال کنند.
در معرفی این کتاب آمده است: الگویی از تحلیل گفتمانی که در این کتاب به کار رفته است، نصّ دینی را همیشه در مرکز دایره فرهنگ سیاسی مسلمانان قرار می دهد و آن گاه باتوجه به ساخت و روابط قدرت در جهان اسلام به تحلیل دانش سیاسی و سازوکارهای اقتداری آن در تمدن اسلامی اقدام می کند. نصوص دینی در جوامع اسلامی متن پایه و مولدی است که تمام یا بیشتر گونه های متون و اندیشه سیاسی را، که فرهنگ ما انباشته از آنها است، زاده و پرداخته است. اما چرا از بین امکان های مختلف تنها وجه اقتداری این نصوص به عقلانیت پایه تاریخ ما بدل شده است؟ چرا چنین است؟ این نظریه های اقتدارگرا از کجا آمده اند؟ چگونه تدوین شده اند؟ چگونه عمل کرده و می کنند؟ و چه نقش و سلطه ای در زندگی و الان ما دارند؟ پرسش هایی هستند که نوشته حاضر شاید بتواند پرتوی بر برخی زوایای ناروشن آن بیفکند و دایره ای از دوایر ممتد و پیچیدهٔ اقتدار در دانش سیاسی سنتی ما را بازنماید.






منبع:

1400/02/11
16:30:21
5.0 / 5
353
تگهای خبر: پزشك , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه