اجرائی شدن یك پروژه پس از نیم قرن

اجرائی شدن یك پروژه پس از نیم قرن به گزارش عطر و تن معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اختصاص زمینی به مساحت یک هکتار برای راه اندازی ساختمان بایگانی راکد در منطقه پردیس آگاهی داد و اظهار داشت: در این ساختمان مقرر است اسناد دولتی بایگانی راکد سازمان ‎ها برمبنای شرایط استاندارد نگهداری شود.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، مظفر پاسدار شیرازی با اشاره به طرح «بایگانی راکد ملی» سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان کرد: این طرح در مصوبه تاسیس این سازمان در مجلس در سال ۱۳۴۹ عنوان شد، به شکلی که در ماده یک قانون تاسیس آرشیو ملی تاکید گردیده است که این سازمان سه وظیفه اصلی بر عهده دارد.
او «گردآوری و تعیین تکلیف اسناد و در دسترس قرار دادن این اسناد برای عموم مردم»، «تمرکز بایگانی اسناد راکد سازمان های اجرائی و صرفه جویی برای دولت» و «تعیین تکلیف و ارزشیابی اوراق اداری» را سه وظیفه اصلی سازمان اسناد ذیل قانون آرشیو ملی نام برد و اظهار نمود: وظیفه تمرکز بایگانی اسناد راکد سازمان های اجرائی با هدف صرفه جویی که از آن بعنوان «بایگانی راکد ملی» یاد می شود، از سال ۱۳۴۹ تا حالا کار منتج به نتیجه ای برای آن انجام نشده بود.
پاسدار شیرازی با اشاره به اینکه اقداماتی در دهه ۶۰ و ۷۰ دراین زمینه اجرائی شد ولی هیچ یک از آنها به نتیجه نرسیده بود، اشاره کرد: بر این اساس ما برنامه ریزی برای اجرائی شدن این بند قانونی داشتیم که در این راستا زمینی را برای راه اندازی ساختمانی بمنظور بایگانی اوراق و اسناد سازمان ها برمبنای استانداردهای مربوط در نظر گرفتیم.
او افزود: از سال ۱۳۹۶ بمنظور نگهداری مجموعه اوراق ملی بصورت کم هزینه و با صرفه جویی بیشتری، برمبنای یک سری شاخص‎ هایی اراضی اطراف تهران مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت باتوجه به شرایطی چون برودت و دمای سالانه منطقه، منطقه پردیس جهت راه اندازی این ساختمان برگزیده شد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به همکاری استانداری تهران، تصریح کرد: علت طولانی شدن انتخاب محل مناسب برای این هدف، در نظر گرفته نشدن اعتبارات لازم در قانون بودجه بود. به سبب مشکلات مالی ناشی از تحریم ها که برای دولت به وجود آمده بود، مصوب شده بود که پروژه جدید عمرانی تعریف نشود به این علت در سالهای ۹۶ و ۹۷ موفق نشدیم برای سال ۹۸ و ۹۹ ردیفی را برای این منظور مصوب نماییم.
او افزود: در سال قبل توانستیم ردیف ساخت بایگانی راکد ملی را در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مصوب نماییم و بدین سان این پروژه صاحب ردیف مستقل بودجه شد و امیدواریم این پروژه ادامه یابد.
پاسدار شیرازی به بیان ضرورت راه اندازی ساختمانی بایگانی راکد پرداخت و اظهار داشت: تعداد زیادی بایگانی راکد اختصاصی برای دستگاه تنها در شهر تهران به وجود آمده و این بایگانی ها عمدتاً فضاهای بدون استفاده هستند و از طرف دیگر این اوراق باید در وضعیت بهینه حفاظت و نگهداری شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر این که هزینه هنگفتی برای حفاظت از این اسناد از طرف دولت پرداخت می شود، تصریح کرد: در صورتیکه بایگانی این اسناد تجمیع شود تا بتوان خدماتی را به سازمان ها ارائه کرد، صرفه جویی قابل توجهی دراین زمینه ایجاد خواهد شد.
او اضافه کرد: از طرف دیگر هر یک از این بایگانی ها در وضعیت خاص خود اوراق و اسناد را نگهداری می کنند و گاهی شنیده می شود که بایگانی سازمانی گرفتار حریق شد. این ها اتفاقات آشکار و ناگواری است ضمن آن که به سبب شرایط بد نگهداری، این اسناد دستخوش لطمه های ناشی از قارچ ها می شوند و به تدریج لطمه می بینند.
او اظهار نمود: این در حالیست که با راه اندازی بایگانی راکد ملی می توان از اسنادی که به مرحله راکد می رسند در وضعیت استاندارد حفاظت کرد.
پاسدار شیرازی مساحت این ساختمان را یک هکتار ذکر کرد و اظهار داشت: ولی با قولی که مدیرعامل شهرک جدید پردیس داد، حدود سه هکتار دیگر به این مساحت اضافه خواهد شد.
بگفته او، کلنگ این ساختمان به زمین زده شده است و ظرف سه سال این طرح تمام می شود تا خدمات آن به جامعه ارائه شود.
منبع:

1400/02/08
16:00:18
5.0 / 5
274
تگهای خبر: خدمات , كتاب , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه