گفت وگو با تهیه كننده

ساخت كارتون سفرهای سعدی در قرنطینه

ساخت كارتون سفرهای سعدی در قرنطینه به گزارش عطر و تن تهیه کننده «سفرهای سعدی» با اعتقاد بر اینکه این انیمیشن با تولیدات کمپانی های مطرح دنیا برابری می کند، اظهار نمود: تلویزیون انیمیشن های زیادی درباره سعدی تولید کرده است، اما هدف ما ساخت سریالی بود که بتواند از دیدگاهی تازه به سعدی شیرازی، شاعر حکمت و اخلاق بپردازد.


الهام نادری فرید ـ تهیه کننده پویانمایی «سفرهای سعدی» ـ در گفتگو با ایسنا، از ساخت دو فصل دیگر این انیمیشن اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون دو فصل دیگر برای ساخت مصوب شده و پس از تدوین فیلمنامه تولید شروع می شود.
او ضمن اشاره به اینکه هدف از ساخت این انیمیشن، صرفاً ساخت سریالی منتسب به سعدی نبوده است، اظهار داشت: تلویزیون انیمیشن های زیادی درباره سعدی تولید کرده است، اما هدف ما ساخت سریالی بود که بتواند از دیدگاهی تازه به سعدی شیرازی، شاعر حکمت و اخلاق بپردازد. به همین سبب با عنایت به این که سعدی سفرهای بسیاری داشته و بخش زیادی از عمر خویش را در مسافرت بوده است، تصمیم گرفتیم حکایت های سعدی را با نگاه به سفرهایی که داشته است، روایت نماییم.
وی افزود: البته نباید این تصور شود که این سریال تنها یک سفرنامه است، بلکه ما از خود حکایت ها و اشعار گلستان و بوستان استفاده کردیم با این تفاوت که دیگر سعدی راوی نیست، بلکه سعدی در جریان داستان قرار می گیرد. در واقع از کتاب های سعدی اقتباس شده، اما نخ تسبیح داستان هایی که روایت می شود، آغاز سفرهای سعدی از شیراز است.
تهیه کننده «سفرهای سعدی» با اشاره به اینکه در این پویانمایی برای اولین بار به صورت خاص به سفرهای سعدی پرداخته می شود، بیان نمود: سعدی در نقاط عطف داستان وجود دارد، مشکلات را حل می کند و با کاراکترها همراه می شود.
نادری فرید درباره اینکه در این انیمیشن به چه خصوصیاتی از سعدی پرداخته شده است، اظهار داشت: ما سعدی را در خود قصه قرار دادیم، چون که قصد داشتیم مخاطب این پویانمایی که نوجوانان هستند، با این شاعر، شخصیت اخلاق مدار و معلم آشنا گردند بدین منظور خصلت های اخلاقی سعدی را هم در کنار داستان گویی به صورت غیرمستقیم به معرض نمایش گذاشته ایم.
وی در پاسخ به این پرسش که «سفرهای سعدی» تا چه اندازه به استانداردهای جهانی تولید انیمیشن نزدیک است، مطرح کرد: اول می خواهم این نکته را بگویم که متاسفانه زمانی که اسم پروژه های استانی به میان می آید عده ای فکر می کنند، پروژه باید ضعیف تر باشد و سطح کیفی آن پایین تر؛ در حالیکه پروژه ای که استاندارهای لازم را داشته باشد در هر جایی ساخته شود، دیده می شود.
این تهیه کننده با اشاره به اینکه همواره با تمام تنگناهایی که وجود داشت کیفیت کار را در حد استاندارد بین المللی نگه داشتیم، تصریح کرد: ما ترجیح دادیم کاری را تولید نماییم که حرفی برای گفتن داشته باشد. بنابراین تمام تلاش خویش را کرده ایم که استانداردهای لازم را رعایت نماییم. اگر این پروژه در کنار دیگر پروژه های تلویزیونی خیلی از کمپانی های مطرح یا VOD ها قرار داده و مقایسه شود، «سفرهای سعدی» با آنها برابری می کند و حتی در خیلی از موارد از دیگر پروژه ها کیفیت تولیدی بالاتری دارد.
نادری فرید با اشاره به اینکه «سفرهای سعدی» پروژه بسیار سختی بود، خاطرنشان کرد: بیشتر از ۱۰۰ کاراکتر برای این مجموعه ساخته شده و برخی مواقع در یک صحنه ۶ تا ۷ کاراکتر باید انیمیت می شدند و تعداد بالای کاراکتر در یک صحنه کار را برای گروه تولید دشوار می کند. «سفرهای سعدی» دیالوگ محور و قائم بر یک یا ۲ کاراکتر نبود. چونکه سعدی در مسافرت بود و ما لوکیشن ها و کاراکترهای مختلف و فضاهای متفاوت را هم خلق کردیم.
تهیه کننده «سفرهای سعدی» با اشاره به اینکه این پروژه از صداپیشه های پیشکسوتی بهره برده است، اظهار داشت: نام آوران عرصه دوبله مانند آقایان تورج نصر، سعید بحرالعلومی، سعید مقدم منش و دیگر چهره های مطرح دوبله در این پروژه حضور دارند و ما توانستیم از حضور آنها بهره ببریم.
وی ادامه داد: صدا در انیمیشن اهمیت بسزایی دارد. آقای شافعی مدیر دوبلاژ از عهده این مهم برآمدند. صداگذاری کار هم با دقت زیادی ساخته شد و آقای درگاهی بعنوان طراح صدا حتی در خیلی از سکانس ها چندین بار صداگذاری می کردند تا به صدای ایده آل برسند بخصوص در صحنه های جنگ های صحرایی و جنگ های دریایی که چندین صدا باید شنیده می شد، کار با حساست آماده شد.نادری فرید درباره ی امکانات لازم برای تولید پویانمایی اظهار نمود: «سفرهای سعدی» پروژه بسیار سنگینی بود، کار در بعضی مواقع به کندی پیش می رفت و گاهی برنامه ریزی های ما به تعویق می افتاد اما باید بگویم صداوسیمای مرکز فارس بسیار به ما کمک و در واقع همراهی کرد تا خللی در کارمان ایجاد نشود و کیفیت کار پایین نیاید اما بهرحال آن امکاناتی که در پایتخت برای تولید انیمیشن وجود دارد، در دسترس انیماتورها نیست و گاهی اوقات هزینه تولید ما در شهرهای دیگر بالاتر از پایتخت می شود. اما دوستان زیادی در شهرهای دیگر مشغول به کار هستند که برای دیده شدن احتیاج به حمایت دارند.
تهیه کننده «سفرهای سعدی» با اشاره به اینکه دوران کرونا فرصتی را برای سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و صداوسیما فراهم نمود، اظهار داشت: مستندسازان و فیلمسازان باآنکه کارشان در دوران کرونا با مشکلاتی مواجه گردید اما این دوران برای کسانی که انیمیشن می سازند، فرصت بسیار خوبی را فراهم کرد؛ چونکه می توانستند کار خویش را در منزل دنبال کنند.
نادری فرید اضافه کرد: «سفرهای سعدی» یکی از این پویانمایی هاست که دستخوش کرونا نشد چونکه دوستان ما در خانه مشغول کار بودند و کارشان را به اشتراک می گذاشتند. ما جلساتمان را هم به صورت ویدیوکنفرانس برگزار و به صورت متداول و با سرعت و کیفیت بالاتر کار می کردیم. در نتیجه کرونا مانع کار ما در دوران قرنطینه نشد.
او در آخر درباره زمان پخش «سفرهای سعدی» اظهار نمود: باکس پخش هم اکنون زمان خالی برای این پروژه ندارد و معاون پخش هم ترجیح می دهد با عجله و در ساعت نامناسب این کار پخش نشود. بنابراین هنوز زمان پخشی برای این مجموعه در نظر گرفته نشده است و تنها تیزرهای آن از شبکه استانی فارس پخش می شود.
به نقل از این تهیه کننده «سفرهای سعدی» مقرر است از شبکه های دیگر روی آنتن برود. اما هنوز شبکه یا شبکه های پخش کننده آن معلوم نیست.
به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی» در ۲۶ قسمت و با مبحث حکایات بوستان سعدی در صداوسیمای مرکز فارس ساخته شده است.
در ادامه می توانید تیزر این انیمیشن را مشاهده کنید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/02/03
20:53:12
5.0 / 5
397
تگهای خبر: سفر , كتاب , كیفیت , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه