شجریان، سعدی و حافظ را به خانه ها برد

شجریان، سعدی و حافظ را به خانه ها برد عطر و تن: می توان با بهره بردن از قالب های جدید عرضه آثار هنری، همچون انیمیشن، فیلم سینمایی، سریال ها و حتی کتاب صوتی شکل جذابی از این متون ادبی گران بها را در اختیار نسل کم حوصله امروزی گذاشت. درست شبیه همان کاری که استاد شجریان انجام داد و اشعار سعدی و حافظ را با آوازی ماندگار و خیلی هنرمندانه به خانه های مردم و بطن جامعه برد؛ این کاری است که از عهده اهالی فرهنگ و هنر برمی آید.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، محمدجعفر یاحقی، عضو پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی شناسی، در یادداشتی در روزنامه ایران به مناسبت روز سعدی نوشت: «سعدی زبان فارسی را به اوج کمال خود رساند. آن طور نیست که بگوییم او زبان فارسی را نجات داده، این کاری است که قبل تر و از طرف بزرگانی همچون فردوسی انجام شده بود. سعدی توانست آنرا به میان زندگی مردم برده و به اصطلاح خودمانی کند. خاصیت خاصی که در آثار بجای مانده از او خودنمایی می کند، اشعار و متون نثری هستند که به رغم برخورداری از مضامین و مفاهیم غنی به زبانی همه فهم خلق شده اند؛ گویی که او نه فقط به قشر با سواد بلکه حتی به مردم کوچه و بازار هم توجه داشته است. سعدی کوشش کرد زبان فارسی را به سطوح مختلف جامعه ببرد و جالب این که آثار او تنها به زمانه خودش تعلق ندارند و حتی برای امروز و آیندگان هم خواندنی هستند. سعدی دست به کاری زد که هیچ شاعر دیگری نزده بود، البته حافظ هم نفوذ خاصی در میان مردم و اقشار جامعه داشته، اما بیشتر از جهت یک بعد خاص. سعدی حتی فراتر از بحث زبان فارسی، توانسته یافته های اخلاقی و انسان سازی برگرفته از فرهنگ ایران را بعنوان میراثی کهن به بطن جامعه ببرد. بدین سبب اغراق نیست اگر بگویم که هر کسی قادر می باشد خودرا در آیینه سعدی ببیند؛ با هر سلیقه و هر نگاهی می توان مطلوب خودرا در آثار این نویسنده و شاعر بزرگ ایرانی یافت.

آثار سعدی به حدی میان مردم رواج یافته بود که تا وقتی هنوز مکتب ها دایر بودند، از همان روز نخست بوستان و گلستان به کودکان آموزش داده می شدند. آنان از همان بدو امر به ویژه گلستان می خواندند و اصلاً جزء کتاب های درسی مکتبخانه های قدیم بود. بعدها بخش هایی از گلستان به کتاب های درسی مدارس هم راه پیدا کرد؛ هر چند که این حضور به مرور کم رنگ شد. به جهت این توجه درگذشته مردم بیش از امروز با آثار سعدی زندگی می کردند؛ چونکه حرف دل خودرا در آن می یافتند.

برای سعدی در مقایسه با دیگر بزرگان ادبیات کلاسیک باید مقام خاصی قائل شد؛ نخست این که زبان فارسی را به بطن جامعه برد و دوم این که معارف، آموزه ها و اندیشه های ناب گذشتگانمان را به زبانی همه فهم در اختیار مردم گذاشت و آنها را ماندگار کرد. وقتی قله ای همچون سعدی در زبان و ادب فارسی سر برمی آورد، طبیعی است که همه از آن بهره مند شده، تأثیر پذیرفته و به صورتی مدیون او شوند؛ اتفاقی که تنها به دوره سعدی یا بعد او محدود نمی گردد و تا وقتی برخوردار از زبان و ادب فارسی هستیم، ادامه دارد.

ازجمله مصادیقی که می توان به اتکای آن حضور سعدی را حتی در زندگی امروزمان دید، ضرب المثل هایی هستند که از آثارش به زبان گفتاری راه یافته اند و از این جهت بیشترین سهم را از ضرب المثل ها از آن خود ساخته است. ضرب المثل های فراوانی از زبان، آثار و اندیشه سعدی که میان مردم رواج یافته اند، پیر و جوان، بی سواد و باسواد از آنها در مکالمات روزمره خود بهره می گیرند. بدین سبب می بینید که سعدی حتی بر مردم عادی هم تأثیر گذاشته، حالا بماند که همه شاعران پس از او به تأثیر از سعدی شعر گفته اند و گرفتار موج سخن او شده اند. تقریباً کمتر شاعری را می توان یافت که گوشه چشمی به او نداشته باشد و این مسأله ای است که درباره کمتر شاعری رخ داده است. اما اگر مسئولان فرهنگی و همه آنهایی که دراین زمینه مشغول فعالیت هستند خواهان جلب توجه نسل جدید به سعدی و آثار بزرگان ادبمان هستند می توانند با بهره گیری از رهاوردهای دنیای تکنولوژی از نوجوانان و جوانان برای مطالعه این گنجینه های گران بها دعوت کنند. شاید مخاطبان کم سن و سال امروزی به ذات زندگی شتاب زده و تغییرات گسترده اش حوصله خواندن دیوان ها و مجموعه متون کهن را نداشته باشند اما می توان با بهره بردن از قالب های جدید عرضه آثار هنری، همچون انیمیشن، فیلم سینمایی، سریال ها و حتی کتاب صوتی شکل جذابی از این متون ادبی گران بها را در اختیار نسل کم حوصله امروزی گذاشت. درست شبیه همان کاری که استاد شجریان انجام داد و اشعار سعدی و حافظ را با آوازی ماندگار و خیلی هنرمندانه به خانه های مردم و بطن جامعه برد؛ این کاری است که از عهده اهالی فرهنگ و هنر برمی آید.

منبع:

1400/02/01
16:24:30
5.0 / 5
317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه