هفت شب بر خوان سعدی

هفت شب بر خوان سعدی فارس مدیر مرکز سعدی شناسی اعلام نمود که امسال یادروز سعدی، با همراهی سعدی پژوهان و هنرمندان و علاقمندان، به مدت هفت روز، از اول تا هفتم اردیبهشت به شکل مجازی انجام می شود.


کوروش کمالی سروستانی، دوشنبه ۳۰ فروردین به خبرنگاران اظهار داشت: بی گمان سعدی شیرازی، استاد سخن فارسی، یگانه ای است که سحر کلامش از گذر قرن ها، مخاطبانش را پیوسته مسحور می کند. بزرگی است که فرهیختگی و روشن نگری اش بر همگان هویدا است.
او افزود: آفرینش غزل های عاشقانه، روایت عارفانه، قصاید فاخر، مجالس حکیمانه، نصیحه‌ی الملوک خردمندانه و رباعیات و قطعات شاعرانه، هر روز بر صیت سخن شیخ از کران تا به کران قلمرو زبان فارسی می افزود و ادیبان و اندیشمندان جهان را به ستایش وا می داشت. ما ایرانیان وامدار تمدنی سخت سترگیم که سعدی یکی از ستارگان درخشان آنست.
مدیر مرکز سعدی شناسی اظهار داشت: برگزاری یادروز سعدی، با همراهی و عنایت سعدی پژوهان، هنرمندان و علاقمندان به او ادای دینی است به خوان گسترده حکمت و شعر و اندیشه او که هریک به سهم خویش از آن خوشه چیده ایم.
وی ادامه داد: اول اردیبهشت ماه، یادروز سعدی، به یمن خوبی ها و زیبایی های آثارش چون نامش جهانگیر شده است و امروز در شیراز و تعدادی از شهرهای ایران و جهان این روز خجسته را که امسال با ماه مبارک رمضان تقارن میمونی یافته است گرامی می دارند.
برگزاری مراسم بر بستر فضای مجازی
وی در مورد برنامه های یادروز سعدی ۱۴۰۰ اظهار داشت: برنامه های یادروز سعدی از روز سه شنبه ۳۱ فروردین ماه هر شب از ساعت ۱۸ از اینستاگرام مرکز سعدی شناسی به آدرس @ sadishenasi و فضاهای مجازی دیگر نهادهای فرهنگی و انجمن های ادبی پخش خواهد شد و صدا و سیمای مرکز فارس و کشور نیز برنامه های ویژه ای پخش خواهند کرد. در مراسم گشایش حضرت آیت الله دژکام امام جمعه شیراز، دکتر رحیمی استاندار فارس و تعدادی از مدیران فرهنگی سخن خواهند گفت و استاد کیوان ساکت با غزل نوازی این بزم روحانی را خواهند آراست.
کمالی سروستانی اشاره کرد: هم چنین به سبب تقارن یادروز سعدی با ماه مبارک رمضان با بهره گیری از مناجات خوانی درخشان محمد معتمدی بر طبق اشعار سعدی کلیپ های ویژه ای تولید شده که پخش خواهد شد. در بامداد اول اردیبهشت ماه آرامگاه سعدی گلباران و مجموعه فرهنگی سعدی شناسی به همت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان فارس افتتاح می گردد.
مدیر مرکز سعدی شناسی در مورد سخنرانی های علمی یادروز سعدی اظهار داشت: از اول تا هفتم اردیبهشت ماه از ساعت ۱۸ هرشب سه سخنرانی ارائه خواهد شد که در این شب ها استادان ارجمند دکتر رستگارفسایی پیرامون «نثر مجالس سعدی»، استاد بهاءالدین خرمشاهی پیرامون «سعدی سردار سخن»، دکتر اصغر دادبه پیرامون «زبان سعدی»، دکتر کاووس حسن لی پیرامون «هنر ترازمندی سعدی در بوستان»، دکتر محمود فتوحی پیرامون «شعر تَر سعدی»، دکتر محمود عابدی پیرامون «ضرورت تصحیح غزلیات سعدی»، دکتر مجدالدین کیوانی پیرامون «زبان و بیان سعدی»، دکتر اکبر نحوی پیرامون «شعر و ادب قبل از سعدی در شیراز»، دکتر سیدمهدی زرقانی پیرامون «گونه شناسی آثار سعدی»، دکتر نسرین فقیه مرزبان پیرامون «منظورشناسی سعدی در غزل»، دکتر سیدمحمدمهدی جعفری پیرامون «سعدی و نهج البلاغه»، دکتر سیدمهدی ماحوزی پیرامون «زبان غنایی سعدی و جاودانگی زبان و فرهنگ ایرانی»، استاد حسن میرعابدینی پیرامون «جنبه های روایی آثار سعدی»، استاد احمد سمیعی پیرامون «هنرآفرینی سعدی در غزل»، دکتر حمید امجد پیرامون «سعدی؛ زمان و زبان»، جعفر شجاع کیهانی پیرامون «سعدی و داستانک»، دکتر محمدرضا خالصی پیرامون «تأملی بر زبان سعدی در گلستان»، دکتر نجمه نظری پیرامون «هنر مناظره در غزل سعدی»، دکتر فریده داوودی مقدم پیرامون «معنادرمانی نیایش های بوستان»، دکتر مرتضی جعفری پیرامون «سعدی و رمضان» و دکتر فرح نیازکار پیرامون «زبان عتاب سعدی» سخنرانی خواهند کرد.
کمالی سروستانی اشاره کرد که در این شب ها دکتر جعفر موید شیرازی، کامیار عابدی شال، رضا کیانیان، بلقیس سلیمانی و سایه اقتصادنیا غزل های سعدی را خواهند خواند.
او پیرامون برنامه های جنبی یادروز سعدی اظهار داشت: همزمان با یادروز سعدی در اول اردیبهشت ماه کلیات نفیس سعدی شیرازی اثر باارزش خاندان هنرمند یوسف مذهب باشی به خط میرزا علی نقی شیرازی و تذهیب میرزا محمود شیرازی منتشر خواهد شد. مسابقات سعدی خوانی، گلستان خوانی، بوستان خوانی و نیز ساخت و انتشار موسیقی سنتی بر طبق آثار سعدی به همت نهادها و انجمن های فرهنگی از دیگر برنامه های جنبی یادروز سعدی خواهد بود. هم چنین رایزنی های فرهنگی جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف همچون ترکیه و هند وبینارهایی برگزار خواهند کرد.
مدیر مرکز سعدی شناسی در مورد کارنامه سعدی پژوهی در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: بر طبق آمار ارائه شده در سال ۱۳۹۹، جمعاً ۹۷ عنوان کتاب در شمارگان ۱۰۸۲۷۰ در ارتباط با سعدی انتشار یافته است. کل کتاب های چاپ اول ۵۴ عنوان در شمارگان ۵۱۳۴۰ است که از این تعداد، ۶ عنوان در شمارگان ۱۰۳۰۰ کلیات سعدی، ۱۴ عنوان در شمارگان ۱۰۶۴۰ گلستان، ۵ عنوان در شمارگان ۷۲۵۰ بوستان، ۳ عنوان در شمارگان ۲۵۰۰ غزلیات و ۲۶ عنوان در شمارگان ۲۰۶۵۰ پیرامون سعدی است.
او اظهار داشت: کتاب های چاپ مجدد نیز ۴۳ عنوان در شمارگان ۵۶۹۳۰ است که از این تعداد، ۱۱ عنوان در شمارگان ۱۸۵۰۰ کلیات سعدی، ۸ عنوان در شمارگان ۱۲۷۵۰ گلستان، ۱۰ عنوان در شمارگان ۱۴۴۰۰ بوستان، ۳ عنوان در شمارگان ۲۷۰۰ غزلیات، ۱ عنوان در شمارگان ۱۰۰۰ قصاید و ۱۰ عنوان در شمارگان ۷۵۸۰ پیرامون سعدی است.
به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، مراسم یادروز سعدی با همکاری شهرداری شیراز، اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس، صدا و سیمای مرکز فارس، دانشنامه فارس، معاونت فرهنگی شهر کتاب، انجمن فرهنگ و ادب شیراز و مرکز سعدی شناسی انجام خواهد شد.1400/01/30
21:03:09
5.0 / 5
322
تگهای خبر: درمان , زیبایی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه