یافته جدید پژوهشی؛

كروناویروس بوسیله بزاق دهان هم منتقل می شود

كروناویروس بوسیله بزاق دهان هم منتقل می شود عطر و تن: مطالعه جدید پژوهشگران نشان داده است که کروناویروس سلول های دهان را نیز آلوده می کند.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از تایلند مدیکال نیوز، بااینکه نشانه های واضحی از عفونت دهان همچون از دست دادن چشایی، خشکی دهان و ضایعات مخاطی مانند زخم، وجود داشت، اما تا حالا درگیری حفره دهان در بیماری کووید ۱۹ به خوبی درک نشده بود.
در این مطالعه، تیم تحقیقاتی دانشگاه کارولینای شمالی دو مجموعه داده توالی RNA تک سلولی از غدد بزاقی و لثه انسان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و ۵۰ خوشه سلولی را شناسایی کرد.
این داده ها نشان میدهد که حفره دهان یک مکان مهم برای عفونت کروناویروس است و بزاق را بعنوان یک مسیر بالقوه انتقال این بیماری درگیر می کند.
اگرچه کاملاً مشخص شده است که مجاری هوایی فوقانی و ریه ها مکان های اصلی عفونت کروناویروس هستند، اما نشانه هایی وجود دارد که ویروس می تواند سلول های سایر قسمتهای بدن مانند سیستم گوارشی، رگهای خونی، کلیه ها و همانطور که این مطالعه جدید نشان میدهد دهان را نیز درگیر کند.
یافته ها همین طور به احتمال نقش دهان در انتقال کروناویروس به ریه ها یا سیستم هضم بوسیله بزاق مملو از ویروس از سلول های دهان آلوده اشاره دارد.
به منظور تعیین عفونی بودن ویروس موجود در بزاق، پژوهشگران بزاق هشت فرد کرونائی بدون علامت را در معرض سلول های سالم رشد یافته در یک ظرف قرار دادند. بزاق دو نفر از داوطلبان منجر به آلوده شدن سلول های سالم شده و این احتمال را به وجود می آورد که حتی افراد بدون علایم نیز ممکنست کروناویروس را بوسیله بزاق به دیگران منتقل کنند.


منبع:

1400/01/24
14:49:52
5.0 / 5
552
تگهای خبر: بیمار , بیماری , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه